Zlatý desetidukát se vydražil za 14,7 milionu, je nejdražší českou mincí

  • 9
Zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937 se stal nejdražší českou mincí. Na aukci v Praze byl v pátek vydražen za 14,7 milionu korun. Dražitel za minci nabídl 550 tisíc eur. Do konečné ceny je třeba započítat ještě aukční poplatek 20 procent.

Aukční rekord padl během licitace mimořádného rozsahu s nabídkou 333 zlatých i stříbrných mincí, medailí a zkušebních ražeb, která začala ve 14 hodin v pražském hotelu Mandarin Oriental. Celková hodnota dražených mincí je odhadována na 100 milionů korun.

Nejzajímavější mincí je právě extrémně vzácný svatováclavský desetidukát z roku 1937, který se dochoval v jediném exempláři.

Vyvolávací cena tohoto svatého grálu české numismatiky byla osm milionů korun, přičemž obsah zlata má tržní hodnotu „jen“ asi 35 tisíc korun. Očekávalo se, že mince bude prodána za víc než deset milionů.

„Svatováclavský desetidukát je vzácná mince, jelikož bylo vyraženo pouze 34 kusů a všechny se zřejmě nedochovaly. Jedná se o jediný kus, který se kdy veřejně dražil. Pochází ze sbírky, která se dražila v roce 2006 ve Švýcarsku a majitel za ni tenkrát dal 900.000 korun,“ řekl Jan Jelínek z pořádajícího aukčního domu Macho & Chlapovič.

Dražitel za minci nabídl 550 tisíc eur. Do konečné ceny je třeba započítat ještě aukční poplatek 20 procent. Mince tak nakonec vyjde na 17 556 000 korun. Překonal tak zatím nejdražší desetidukát Albrechta z Valdštejna z roku 1630, který se loni prodal za 465 000 eur (12,5 milionu korun).

Druhou rekordní položkou páteční aukce se stal dvoudukát číslo 37, který šel pod kladívko za 525 000 tisíc eur, tedy bezmála 14 milionů korun.

Mince, která neexistuje

Na aukci je také vystavena raritní mince, která oficiálně neexistuje. Jde o federativní československou desetikorunu z roku 1993 s portrétem prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína. Desetikoruna vznikla na základě vládní vyhlášky z roku 1992, která dává možnost razit desetikoruny od roku 1993 s použitím tří motivů. Známy jsou pouze desetikoruny s Tomášem Garriguem Masarykem a Milanem Rastislavem Štefánikem, které se dostaly do oběhu před rozpadem Československa koncem roku 1992. Motiv s Rašínem byl ražen jen v omezeném množství a v oběhu byl zachycen zatím jen jeden jediný kus. Majitel se ji zatím rozhodl neprodávat.

Zájem o historické zlaté a stříbrné mince a historické pamětní medaile podle pořadatelů akce v posledních letech roste. „Pro kupující znamenají mince výhodnou investici. Vedle ceny zlata, stříbra nebo platiny přinášejí také přidanou sběratelskou a uměleckou hodnotu,“ podotkl Elizej Macho, spolumajitel aukčního domu Macho & Chlapovič.

,