Zástupci znepřátelených vinařských sdružení budou společně rozhodovat o desítkách milionů

Zástupci znepřátelených vinařských sdružení budou společně rozhodovat o desítkách milionů | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ve Vinařském fondu zasednou znepřátelené svazy, aby rozdělily 65 milionů

  • 4
Svaz vinařů a Vinařská asociace několik let bojují proti sobě. Teď budou zástupci znepřátelených vinařských sdružení společně rozhodovat o desítkách milionů, které čeští a moravští vinaři svěřili Vinařskému fondu. Noví radní chtějí, aby se fond stal transparentnějším.

Jsou největšími sdruženími, která zastupují tuzemské vinaře. Svaz vinařů a Vinařská asociace ale zatím nedokázaly najít společnou řeč téměř v ničem. Bojují spolu dlouhá léta a při každé příležitosti se jejich zástupci častují štiplavými poznámkami o neznalosti a nekompetentnosti toho druhého.

Teď budou zástupci obou organizací sedět v radě Vinařského fondu, který spravuje peníze všech tuzemských vinařů. Na tom, jak hospodařit s více než 65 miliony korun, se ovšem opět neshodnou.

Dosud měli na rozhodování o penězích týkajících se vína monopol lidé ze Svazu vinařů. Teď jim ale ministr zemědělství Marian Jurečka do rady Vinařského fondu „nastrčil“ rebelanty. Čtyři nové radní totiž nominovala Vinařská asociace, kterou utvořili „odpadlíci“ od Svazu vinařů, kteří svaz i Vinařský fond vytrvale kritizují.

„Při rozhodování o nových členech rady Vinařského fondu byly rozhodující profesní životopisy jednotlivých kandidátů. Vybíral jsem je i s ohledem na to, aby měli vinaři v radě vyvážené zastoupení,“ netají se ministr zemědělství tím, že tak učinil záměrně.

V jedenáctičlenné radě tak budou mít rebelové silné slovo. Jedno křeslo je totiž vyhrazeno pro ministerského úředníka a jedno podle tradice pro hejtmana Jihomoravského kraje. Pro zástupce ostatních vinařských sdružení, včetně Svazu vinařů, tak zůstává pět křesel.

V radě fondu zasedne i vydavatel časopisu Sommelier

Jak to společně u jednoho stolu zvládnou, se teprve uvidí. Jisté však je, že nováčci budou chtít změny. Dlouhodobě totiž kritizují, že Vinařský fond peníze rozděluje neprůhledně a nekoncepčně.

„Chceme, aby fond hospodařil s financemi, které mu vinaři svěřují, korektně. A měl by se stát transparentnějším. Veškeré jeho rozhodování by mělo být podřízeno tomu, co chtějí vinaři, a ne tomu, co chce sám Vinařský fond,“ říká vinař z Moravského Žižkova Jiří Maděřič.

Velká část peněz dnes směřuje do reklamní kampaně Vína z Moravy, vína z Čech, jejíž součástí je i kampaň na podporu Svatomartinského či růžových vín. Jen zlomek pak zbude na konkrétní projekty – třeba podporu vinařské turistiky, soutěží vín, seminářů a podobně. „Podle nás by to mělo být přesně naopak,“ naznačuje Maděřič, který je zároveň místopředsedou Vinařské asociace.

V radě fondu budou nově sedět tři její členové a navíc jimi nominovaný Luboš Bárta, vydavatel časopisu Sommelier, který je ve vinařském světě považován za jednoho z největších odborníků na oblast PR a marketingu.

Takovou podporu od ministra zemědělství v asociaci nečekali. Přitom uznávají, že si nemohl nevšimnout vzájemné nevraživosti obou vinařských uskupení. Ta se totiž zvlášť přiostřila při nedávném utváření nového vinařského zákona, který má zásadně zpřísnit prodej sudového vína.

Noví radní se společných jednání neobávají

„Ministr si pochopitelně během jednání o vinařském zákonu určitou představu o vzájemných vztazích udělal,“ poznamenal Libor Průdek, další z nových členů rady Vinařského fondu za Vinařskou asociaci. Netají se určitými obavami z toho, jak budou jednotliví radní spolupracovat.

„Nebude to jednoduché a zatím se do toho ani nikdo příliš nežene,“ naznačil, že na stanovení termínu prvního společného zasedání nových radních se zrovna nespěchá.

Prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray, který v radě působil už v předchozích čtyřech letech a v těch následujících bude ve funkci pokračovat, ale obavy nemá. „Budeme fungovat jako jakákoliv jiná rada. Bude rozhodovat většina. Neočekávám, že by došlo k nějakým prudkým změnám. Venku všechno vypadá jinak než vevnitř,“ naznačil, že se divokých hádek neděsí.

Ministerské rozhodnutí o obsazení rady nechce komentovat. Přiznal však, že Svaz vinařů měl o obsazení rady jiné představy. Spolu s dalšími jedenácti profesními vinařskými spolky, které dohromady zastupují 666 vinařů, poslal ministerstvu společnou kandidátní listinu. Rozvržení kandidátů v ní bylo takové, aby každá vinařská podoblast měla svého zástupce. Ze společné kandidátky ale ministr vybral jen tři jména.

Vinařské asociaci, která nemá ani čtyřicítku členů, tak čtyřmi mandáty projevil ministr větší sympatie.

V zákulisí se spekuluje i o politické linii, která spojuje lidoveckého ministra Mariana Jurečku s Vinařskou asociací. Její předseda vinař Josef Valihrach je totiž také lidovcem. Za stranu kandidoval v nedávných krajských volbách a je také členem zemědělské komise KDU-ČSL.