Svět balancuje na kraji recese

  • 3
Hrozí světu ekonomická krize, nebo hospodářství zvedne hlavu stejně jako Američané, kteří se semkli a hrdě světu ukazují, jak statečně nesou národní tragédii? Do nejbližší budoucnosti hledí ekonomové skepticky. Ale pokud Spojené státy nerozpoutají žádný rozsáhlý vojenský konflikt, světové hospodářství se zřejmě znovu rozběhne.

Už před útokem teroristů lavírovala světová ekonomika na pokraji recese. Japonsko se dlouhodobě potácí v záporných číslech, v Evropě i ve Spojených státech se růst téměř zastavil. Poslední čísla podle týdeníku Economist signalizují, že produkce vyspělých ekonomik ve druhém čtvrtletí poklesla poprvé od roku 1990.

Vyhlazení části Manhattanu patrně uvrhne hospodářský život do ještě hlubší propasti. Život Američanů je zcela vykolejen, finanční trhy kolísají a řada odvětví utrpěla obrovské škody, takže po zbytek roku lze u statistických čísel čekat další zhoršení. Nejen v USA, ale i v celém světě.

"Dvanáct z 22 ekonomů snížilo své prognózy růstu v Evropě. Devět z nich uvedlo jako důvod útok na Spojené státy," citovala agentura Reuters výsledky vlastní ankety. I šéf evropských statistiků Yves Franchet minulý týden v Praze přiznal, že jeho úřad bude kvůli teroru v USA muset upravit předpovědi na letošní i příští rok.

Šok, ve kterém se ocitly miliony Američanů, se projeví v jejich nákupním chování. Budou méně létat, cestovat, budou mít strach z obchodních center a dalších veřejných míst a vůbec ztratí chuť nakupovat, utrácet a bavit se. Menší útrata znamená nižší tržby, těžší život pro podniky a zpomalení hospodářského rytmu.

A to i přesto, že útlum bude částečně vyrovnán novými vládními výdaji na bezpečnost, obranu či odstranění škod i včerejším snížením úrokových sazeb.
Materiální škody ekonomika rychle překoná stejně jako ničivé hurikány v minulosti. Rozhodující proto bude psychika a chování domácností.

Ochabnutí bude trvat tak dlouho, než se Američané alespoň zčásti zbaví strachu a hořkosti z porážky, kterou prozatím od svého nepřítele - světového terorizmu - utrpěli. Pokud Bushův tah proti terorizmu přinese plody, Američané zvednou hlavu a s nimi i jejich hospodářství.

"Pro obnovení důvěry bude důležité, jak rychle a rozhodně dokáže prezident Bush najít a potrestat viníky," prohlásil Sung Won Sohn, hlavní ekonom americké banky Wells Fargo. "Slyším vás a celý svět vás slyší. A ti, kdo zničili tyto budovy, nás všechny také brzy uslyší," hlásil Bush do megafonu z hromady trosek a televize tento záběr mnohokrát zopakovaly.

Naplní-li Bush své sliby, světová velmoc číslo jedna opět začne věřit v klidnější budoucnost a ve vlastní sílu. Výsledky nové americké války tak budou rozhodující i pro další osud americké i světové ekonomiky. Většina ekonomů věří, že Spojené státy recesi překonají.

Pokud ano, vytáhnou z problémů i západní Evropu, jejíž ochlazování se už začíná pomalu odrážet v kondici české ekonomiky. Ta zatím roste čtyřprocentním tempem a bezprostřední riziko spočívá hlavně ve zdražení ropy. Ale Česko bez Evropy prosperovat nebude a Evropa nebude prosperovat bez Ameriky. Klíč mají v rukou zneklidnění Američané a prezident, od něhož čekají uklidnění.