V letech 2006 až 2015 klesl americký vojenský rozpočet o čtyři procenta. V Číně však vzrostl o neuvěřitelných 132 procent, v Saudské Arábii o 97 a v Rusku o 91 procent.

V letech 2006 až 2015 klesl americký vojenský rozpočet o čtyři procenta. V Číně však vzrostl o neuvěřitelných 132 procent, v Saudské Arábii o 97 a v Rusku o 91 procent. | foto: Profimedia.cz

Svět děsí islamisté, Čína a Rusko. Výdaje na zbrojení po 4 letech vzrostly

  • 117
Globální vojenské výdaje loni vzrostly na téměř 1,7 bilionu dolarů. Celkové útraty na zbrojení se ve světě zvýšily poprvé od chvíle, co se USA začaly stahovat z Iráku a Afghánistánu. Podle nejnovější zprávy Stockholmského mezinárodního mírového institutu (SIPRI) se tak děje kvůli konfliktům na Ukrajině, na Blízkém východě a napětí v Jihočínském moři.

Podle údajů SIPRI se v roce 2015 výdaje za zbraně zvýšily o jedno procento na 1,68 bilionu dolarů, což představuje asi 2,3 procenta světového hrubého domácího produktu. Napjatá situace ve světě tak zvedla globální útraty za zbraně poprvé po čtyřech letech poklesu.

„Důvodem tohoto obratu v trendu vojenských výdajů je politika Ruska, vliv Islámského státu, ale i plány Severoatlantické aliance,“ vysvětlil pracovník SIPRI Sam Perlo-Freeman v komentáři ke studii s tím, že se členové NATO dohodli na udržování výdajů ve výši dvou procent svého HDP a to až do roku 2024.

Rozpočty na obranu začaly být pod tlakem ve chvíli, kdy se rozjela finanční krize. Země, které utrácely nejvíc, včetně Velké Británie, Francie a Německa, se v rámci úsporných opatření výrazně uskromnily. Až po nedávných teroristických útocích plánují výdaje opět mírně navýšit.

Například Francie, která měla ještě v roce 2014 pátý nejvyšší obranný rozpočet, spadla až na sedmé místo za Británii a Indii.

Daleko před ostatními zeměmi zůstávají Spojené státy. Výdaje na ozbrojené síly mají USA nejvyšší na světě. Vojenský rozpočet Washingtonu, který dosahuje 596 miliard dolarů, klesl od minulého roku o 2,4 procenta, což je ovšem menší pokles než v předcházejících letech.

Východní Evropu pak podle SIPRI vede k většímu zbrojení obava z možné expanzivní politiky nevyzpytatelného Ruska.

Výrazně více zbrojí Japonsko a Saúdská Arábie

Ve vyšší míře zbrojení v Asii se pak odráží obava ze Severní Koreje a Číny. Stockholmský mírový institut eviduje nárůst armádních výdajů zejména v Indonésii, na Filipínách, v Japonsku a ve Vietnamu. Celkem vzrostly asijské vojenské výdaje o 5,4 procenta.

Japonské výdaje dokonce předběhly ty německé. S útratou 40,9 miliardy dolarů se tak země vycházejícího slunce dostala na osmou světovou příčku.

Čína se ve zprávě mezinárodního institutu umístila na druhém místě s celkovou částkou 215 miliard dolarů. Třetí příčku obsadila Saúdská Arábie, která s výdaji 87,2 miliardy dolarů předběhla Rusko. To za zbrojení utratilo 66,4 miliardy dolarů.

Zajímavé je časové srovnání zbrojních trendů v rámci jednotlivých zemí: zatímco v letech 2006 až 2015 se americký vojenský rozpočet snížil o čtyři procenta, v Číně vzrostl o neuvěřitelných 132 procent, v Saúdské Arábii o 97 a v Rusku o 91 procent.