Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Globální ekonomika je rozbitá, říká charita. Čísla hovoří o dobré kondici

  20:34
Osm nejbohatších lidí planety vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové populace, tedy 3,6 miliardy lidí. Podle britské neziskovky Oxfam, která v pondělí vydala každoroční analýzu před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu, je tak globální ekonomika rozbitá. Realita spíš poukazuje na její dvojkolejnost.
Paprsky slunce pronikají logem světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu...

Paprsky slunce pronikají logem světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu (27. ledna 2011) | foto: AP

Globální ekonomika je v nejlepší kondici za několik posledních let. Akciové trhy bobtnají, cena ropy stabilně narůstá a někdejší obavy z celosvětového propadu ekonomiky v důsledku rychlého zpomalení růstu Číny jsou ty tam. Přesto se světoví lídři politiky, byznysu, IT nebo finančnictví na každoroční seanci Světového ekonomického fóra (World Economic Forum - WEF) ve švýcarském Davosu nezdraví s úsměvy na rtech.

Bill Gates, Warren Buffett, Jeff Bezos, Amancio Ortega, Mark Zuckerberg, Larry Ellison, Carlos Slim a Michael Bloomberg.

8 nejbohatších lidí světa

Bill Gates (Microsoft) - 75 miliard USD

Amancio Ortega (Inditex Group) - 67 miliard USD

Warren Buffett (Berkshire Hathaway) - 61 miliard USD

Carlos Slim (Telmex, América Móvil
a další) - 50 miliard USD

Jeff Bezos (Amazon) - 45 miliard USD

Mark Zuckerberg (Facebook) - 45 miliard USD

Larry Ellison (Oracle) - 44 miliard USD

Michael Bloomberg (Bloomberg L.P.) - 40 miliard USD

Většinová populace jim totiž přestává věřit. V rozhovoru pro agenturu AP na to poukázal Max Lawson, který spolupracuje s britskou charitativní organizací Oxfram. Ta již tradičně v předvečer zahájení setkání bohatých a mocných zveřejnila Zprávu o stavu globálního bohatství a její závěr opět o něco víc nahrává světovým elitám. Osm nejbohatších lidí vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové populace, tedy 3,6 miliardy lidí.

Právě rozevírající se nůžky mezi ultrabohatou světovou elitou a zbytkem obyvatel Země přispěly k turbulentním událostem uplynulého roku, jakými bylo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nebo brexit. Ty ještě loni ve stejnou dobu účastníci diskusních panelů v Davosu označovali za nepříliš pravděpodobné.

Rok poté je oficiálním tématem 47. ročníku fóra „vnímavé a odpovědné vůdcovství“. Podle jeho osmasedmdesátiletého zakladatele Klause Schwaba to znamená, že lídři mají být „zodpovědným způsobem“ vnímaví k problémům lidí, kterým globalizovaný trh neprospěl, a nabízet řešení, která budou fungovat, budou spravedlivá a udržitelná.

Zapotřebí je podle něj také „dlouhodobého, na činy orientovaného myšlení a solidarity na národní i globální úrovni“. Nutno podotknout, že obdobná slova zazněla na Světovém ekonomickém fóru již během předchozích ročníků.

Dvojkolejnost globálního světa

Celosvětově se ale životní úroveň zlepšuje. Poukazuje na to i šéf výzkumu při institutu Adama Smithe Ben Southwood, podle kterého není zásadním ukazatelem rostoucí majetek více než 1 800 dolarových miliardářů, ale prosperita chudých obyvatel. „Statistiky Oxfamu jsou každoročně matoucí. Čísla jsou dobrá, ale jejich interpretace není,“ uvedl Southwood, který čerpá z každoročních statistik švýcarské banky Credit Suisse.

„Je nestoudné, že tolik bohatství je v rukou několika jedinců, když každý desátý člověk na světě musí přežít se dvěma dolary na den,“ poukazuje naopak Winnie Byanyimová z Oxfamu. „Nerovnost žene do chudoby stovky milionů lidí, rozděluje společnost a podkopává demokracii,“ podotýká Byanyimová, která se zasedání v Davosu zúčastní.

Organizátoři fóra tak letos více než 3 000 návštěvníkům Davosu kladou na srdce soustředit se kromě růstu hrubého domácího produktu i na celkovou životní úroveň. Růst příjmů na obyvatele totiž neodpovídá růstu globální ekonomiky a jejích tahounů v čele Čínou. Jejich poměr naopak zejména v mnohých rozvinutých ekonomikách klesá.

Většina zemí opomíjí příležitost vyrovnat s ekonomickým růstem i majetkové rozdíly mezi lidmi, uvádí zpráva Světového ekonomického fóra. Země by tak při tvorbě svých ekonomických návrhů měly do rozhodování začlenit i faktory jako průměrnou délku života, produktivitu práce a míru chudoby.

Příkladem mohou podle WEF být země jako Norsko, Lucembursko nebo Švýcarsko, které přistupují k dlouhodobé ekonomické a sociální udržitelnosti nejlépe. Více než polovina ze 109 zemí, které studie posuzovala, vykazuje za posledních pět let negativní trend ve společenské inkluzi. Velká Británie se v tomto žebříčku umístila na 21. místě, Spojené státy dvě příčky za ní.

Kromě vládních priorit, jako jsou důraz na vzdělání, rovnější zastoupení žen na trhu práce nebo investice do infrastruktury, zpráva považuje za klíčové i zjednodušení podmínek pro mezinárodní i lokální obchod mezi firmami, zejména těmi malými a středně velkými.

Fórum v klinči

Právě to ale nebude zcela snadné. Globální obchod totiž zpomaluje a mnozí světoví lídři v čele s Donaldem Trumpem volají po protekcionistických opatřeních, jako jsou speciální daňové tarify na dovoz zboží. Jdou tak proti étosu, který má Světové ekonomické fórum ve štítě. Jeho nositelem je takzvaný člověk z Davosu, který smýšlí především globálně. Proti němu, stávajícím vládnoucím silám a jejich modelu politiky se mohou postavit voliči v Nizozemsku, Francii, Itálii, a možná dokonce i v Německu, které letos čekají volby.

KOMENTÁŘ: Globalizace narazila na své limity. Jsou ekonomické i politické

Globalizace má ale zastánce v osobě nejmocnějšího hosta letošního ročníku davoského fóra - čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten se v pondělí důrazně vyslovil proti rostoucím ochranářským tendencím v globální ekonomice.

„Protekcionismus, populismus a deglobalizace jsou na vzestupu. To není dobré pro užší globální spolupráci,“ citovala čínského prezidenta agentura Reuters. Si Ťin-pching hodlá v Davosu vystupovat jako hlavní zastánce globalizace a obchodní liberalizace, které jsou u veřejnosti západních zemí od finanční krize stále více v nemilosti.

Čína je přes značnou liberalizaci ekonomiky za poslední čtvrtstoletí zároveň svými obchodními partnery často kritizována za přetrvávající obchodní bariéry a protekcionistický přístup k zahraničním investicím. Německé velvyslanectví v Pekingu proto v pondělí čínskou vládu vyzvalo, aby přešla od slov k činům a dál otevřela čínský trh zahraničním firmám.

Elitní klub politiků, finančníků a byznysu

Si Ťin-pching je prvním čínským prezidentem, který se setkání globálních finančních a politických vůdců v Davosu účastní. Mezi další vysoce postavené politiky, kteří letos na fóru vystoupí, patří končící viceprezident USA Joe Biden nebo britská premiérka Theresa Mayová. Svoji účast na poslední chvíli zrušil kanadský premiér Justin Trudeau.

Z finančních elit do horského rezortu míří například šéf Goldman Sach Lloyd Blankfein i jeho protějšek z GP Morgan Jamie Dimon. Účast tradičně potvrdila šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová nebo Benoît Cœuré z Evropské centrální banky. Fóra se účastí se i šéfové centrálních bank Francie, Brazílie, Keni nebo Japonska.

Zastoupení má v Davosu tradičně velký byznys se jmény jako Sheryl Sandbergová, Jack Ma nebo Bill Gates. Seance globalismu se účastní i přední světoví ekonomové a politologové včetně laureáta Nobelovy ceny Josepha Stiglitze, Nuriela Roubiniho nebo Iana Bremmera.

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...