Nejvíce rizikových bank mají Spojené státy americké, následují Velká Británie, Švýcarsko nebo Francie. Ilustrační foto

Nejvíce rizikových bank mají Spojené státy americké, následují Velká Británie, Švýcarsko nebo Francie. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Světové finance ohrožují hlavně americké banky a evropské pojišťovny

Největší hrozbu pro peněžní svět představují finanční společnosti v USA a Evropské unii. Vyplývá to z žebříčku třiceti nejrizikovějších firem, který sestavili finanční regulátoři pod dohledem Rady pro finanční stabilitu.

Informoval o tom deník The Financial Times.

Rada pro finanční stabilitu vznikla na loňském summitu zemí G20. Tvoří ji ministři financí, centrální bankéři a kontroloři členských zemí G20. Úkolem tohoto orgánu je spolupracovat s Mezinárodním měnovým fondem na regulaci světového finančního systému. Jeho cílem je také zavčas odhalit nestabilitu některého regionu nebo odvětví.

Oficiální seznam společností, které mohou systém ohrozit, dosud nikde zveřejněn nebyl. The Financial Times se odvolávají na své důvěrné zdroje.

Do žebříčku regulátoři zařadili instituce, jejichž finanční problémy by znamenaly globální ohrožení. "Firmy se na seznam dostaly kvůli svému významu pro světový finanční trh," vysvětlují autoři článku.

Dalším důvodem, proč mohou vybrané společnosti ohrozit systém, je jejich struktura. Řada z nich se věnuje širokému spektru činností, což komplikuje přehlednost systému a možnost regulace.

Nejvíce rizikových bank mají Spojené státy americké, následují Velká Británie, Švýcarsko, Francie, Španělsko a Itálie. Po jedné bance mají v žebříčku Německo, Nizozemsko a Kanada. Nechybějí známá jména jako Goldman Sachs, Morgan Stanley, Bank of America, Merrill Lynch, Citigroup, UBS, HSBC, Royal Bank of Scottland, Deutsche Bank, Societe Generale a další.

Do seznamu zařadili regulátoři i pojišťovny. V žebříčku se jich ocitlo šest a všechny pocházejí z Evropy. Konkrétně to jsou francouzská Axa, nizozemský Aegon, německá Allianz, britská Aviva nebo švýcarské společnosti Zurich Financial a Swiss Re.

Všechny společnosti, které se na seznam dostaly, budou nyní podrobeny dohledu regulátorů z celého světa. V nejbližší době také budou muset vypracovat speciální akční plán pro případ vlastního bankrotu. Za mezinárodní dozor bude zodpovídat Rada pro finanční stabilitu.