Zleva:  Al-Valíd bin Talál, Nárendra Módí, Janet Yellenová, Elon Musk, Si...

Zleva: Al-Valíd bin Talál, Nárendra Módí, Janet Yellenová, Elon Musk, Si Ťin-pching. | foto: iDNES.cz

Princ, premiér, paní dolaru, podnikatel a prezident - byznys lídři 2015

  • 19
Mezi nejvlivnější světové osoby v ekonomice se podle iDNES.cz letos dostali prezident Číny, premiér Indie, princ ze Saúdské Arábie, paní dolaru z americké centrální banky a podnikatel z jihoafrické Pretorie.

Prezident Si Ťin-pching

Čínský vicepremiér Si Ťin-pching.

Čínský prezident Si Ťin-pching získal dva roky od svého zvolení takřka bezprecedentní politickou a ekonomickou moc nad soudobou továrnou planety. Protikorupční kampaň dvaašedesátiletého rodáka z Pekingu zasáhla nejvyšší patra Komunistické strany Číny a snížila dokonce i domácí poptávku po drahém zboží. Na vnější ekonomické frontě Si Ťin-pching prosazuje tržně orientované reformy, které mají zemi otevřít západnímu modelu tržní ekonomiky. Čína se letos bez větších komplikací vyrovnala s turbulencemi kapitálového trhu a národní platidlo jüan se dostalo mezi světové záložní měny. Čína i přes negativní prognózy z minulého roku zůstala pevnou ekonomickou silou.

Premiér Nárendra Módí

Budoucí indický premiér Naréndra Módí přijel do Nového Dillí pozdravit své

Indický premiér Nárendra Módí slíbil po svém zvolení v roce 2014 více než miliardě a čtvrt Indů ekonomickou prosperitu se silným nacionalistickým podtónem. Osmnáct měsíců Módího vlády Indii pevně ukotvilo na světové byznysové a politické mapě. Dillí si za cíl vzalo přeskočit v růstu Peking, který usiluje o pozici regionálního hegemona. Módímu se díky obratné ekonomické diplomacii daří pojit obchodní vztahy se Západem, zeměmi Blízkého východu i rychle rostoucími pacifickými ekonomikami. Pětašedesátiletý rodák z Gudžarátu zároveň pěstuje silný mediální obraz, díky kterému se mu podařilo prosadit nepopulární probyznysové reformy.

Princ Al-Valíd bin Talál

Saúdskoarabský Princ Alwaleed Bin Talal Alsaud, koupil si Airbus A380

Saúdskoarabský princ Al-Valíd bin Talál platí v arabském světě za tamního Warrena Buffetta. Většinový akcionář Kingdom Holding Company patří mezi nejprogresivnější hlasy v arabském byznysu. Šedesátiletý synovec někdejšího saúdského krále Abdalláha usiluje o větší roli žen v tamní společnosti a zároveň vyzval k ukončení nenávisti vůči Židům. Letos oznámil, že své jmění v hodnotě 28 miliard dolarů věnuje na dobročinné účely, zaměřit se hodlá zejména na větší pochopení mezi odlišnými kulturami.

Paní dolaru Janet Yellenová

Nejmocnějším z padesátky lidí v žebříčku je Janet Yellenová -předsedkyně Rady...

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová držela celý uplynulý rok svět v napětí ze zvýšení úrokových sazeb. Rozhodnutí zvýšit hranici o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 oznámila až ke konci roku 16. prosince. První zvýšení sazby na jednodenní mezibankovní úvěry za devět a půl roku se začíná pozitivně promítat do růstu většiny světových ekonomik, zejména dynamicky se rozvíjejících trhů v jihovýchodní Asii.

Podnikatel Elon Musk

Elon Musk

Americký byznysmen Elon Musk letos zahájil tažení na střechy obyvatel USA, kterým takřka bezplatně nabízí solární panely. Zakladatel platební služby PayPal a výrobce elektromobilů Tesla má vysoké ambice na Zemi i ve vesmíru. Jeho koncept ultrarychlého cestování v „trubce“ známého jako Hyperloop dostává reálné obrysy v podobě testovací dráhy. Vesmírný projekt SpaceX sklidil minulý týden velký úspěch poté, co se nosná raketa Falcon 9 úspěšně vrátila na zem. Musk to komentoval slovy „Vítej doma, bejby“.


Elektromobil