Světovým podnikatelem roku byl vyhlášen výrobce hraček Manny Stul z Austrálie....

Světovým podnikatelem roku byl vyhlášen výrobce hraček Manny Stul z Austrálie. (11. června 2016) | foto: studio.phenix

Světovým podnikatelem roku se stal australský výrobce hraček Manny Stul

  • 1
Monako (od zpravodaje iDNES.cz) - Světovým podnikatelem roku byl vyhlášen výrobce hraček Manny Stul z Austrálie. Porotci ho večer vybrali z 55 národních vítězů, kteří se na vyhlášení prestižní soutěže sjeli do Monte Carla. České podnikatele reprezentoval majitel výrobce vinylů GZ Media Zdeněk Pelc.

Vítěz prestižní soutěže, kterou letos už pošestnácté pořádala poradenská společnost EY, je překvapivě z Austrálie. Manny Stul se prosadil s firmou Moose Toys, která například v USA patří do šestky největších hračkářských společností. Její výrobky se prodávají v 80 zemích světa.

Porota ocenila mimo jiné to, že Stul, potomek polských utečenců, ustál během své byznysové kariéry nutnost stahovat hračky z prodeje kvůli bezpečnosti. Ačkoliv dostával rady, aby vyhlásil bankrot, Stulova společnost nakonec ani nemusela propouštět. Moose Toys pod jeho vedením zvedla za posledních 15 let tržby o neuvěřitelných 7200 procent.

„Porota se na něm shodla jednohlasně. Pochází ze skromných začátků, jeho firma je nyní finančně silná a přináší technologické inovace. A hlavně hodně vrací společnosti,“ prohlásila předsedkyně poroty Rebecca MacDonald.

Vegetarián Stul dává nejméně 10 procent příjmů na veřejně prospěšné účely.

Těžký výběr mezi silnými příběhy

Porota, která hodnotila nejen finanční výsledky, ale také podnikatelského ducha a další kritéria, přitom neměla snadný úkol. Každý z vítězů národních kol má za sebou zajímavý příběh, často i s celospolečenským přesahem. Jejich firmy navíc působí v rozdílných oborech - letos se v Monaku sešlo hodně lidí z „nové ekonomiky“.

Třeba švýcarský výzkumník Jan Lichtenberg, jehož firma dodává největším farmaceutickým podnikům mikrotkáně určené k výrobě léků, či jihokorejský podnikatel Beom Su Kim, jehož aplikaci Kakao Talk používají ke komunikaci tři čtvrtiny jihokorejské populace.

Nebo Portugalci Miguel Leitmann a Bento Correia, jejichž Vision-Box díky speciálnímu softwaru a skenerům usnadňuje kontroly na letištích.

Ale zastoupení měly i tradiční obory. Rumunsko reprezentoval tamní „král koření“ Levente Hugo Bara, Rusko majitel přepravní společnosti Sovfracht Dmitrij Pourim a Řecko George Koutsolioutsos, majitel sítě prodejen luxusního zboží a šperků Folli Follie, známé i z Česka.

Z byznysmena „politikem“

Výhercům soutěže se vždy v následujících měsících hodně změní život. Třeba z loňského vítěze Moheda Altrada se stala mediální hvězda. „Denně dostávám desítky pozvánek, abych někde pomohl či poradil. Až je mi líto, že nestihnu na všechny odpovědět,“ říká se smutným výrazem ve tváři novinářům v Monaku.

A dodává, že úspěch mu usnadnil i další rozvoj vlastního byznysu.

Porotu loni přesvědčil hlavně svým příběhem. Syrský beduín, kterému těsně po narození zemřela matka, získal stipendium ve Francii a postupně vybudoval stavební skupinu s ročním obratem 1,9 miliardy eur. Babička, která ho v syrské poušti vychovávala, ho přitom ani nechtěla pustit do školy, protože to považovala za ztrátu času.

Z Altrada se během posledního roku také stal více „politik“ než podnikatel. Jako veřejná figura chce svého nynějšího vlivu využít pro „dobrou věc“, pomáhá potomkům přistěhovalců ve Francii. „Situace není dobrá. Ti lidé mají francouzské občanství, mluví francouzsky a jazyku svých předků nerozumí. Ale přesto se ve Francii necítí jako doma,“ říká Altrad.

A jak by vyřešil současnou migrační vlnu? Světové politiky včetně francouzského či amerického prezidenta přesvědčuje, že nejdůležitější je zničit takzvaný Islámský stát, který vládne velkému území v jeho rodné Sýrii. A to hlavně pozemními operacemi.

Zdeněk Pelc (65)

Vystudoval VŠE, profesně začínal jako vedoucí marketingu v Poldi Kladno. V letech 1983 až 2013 byl generálním ředitelem Gramofonových závodů, dnes GZ Media.

Nyní se dění ve firmě účastní z pozice předsedy představenstva. Patří mu asi 89 procent firmy, časopis Forbes ho se jměním 2,5 miliardy korun loni zařadil na 49. místo mezi nejbohatšími Čechy.

Je rozvedený, má čtyři děti. Hraje tenis a golf a je fanouškem anglického fotbalového týmu Sunderland AFC.

„Lidé přestanou utíkat, když bude v Sýrii mír,“ říká.

Mediální sláva až v Argentině

Ale světovou mediální slávu zažijí i ostatní. Letošní český zástupce v soutěži - Zdeněk Pelc, majitel firmy vyrábějící vinyly - poskytl v Monte Carlu čtrnáct rozhovorů. Ať už velkým světovým médiím, jako BBC nebo Financial Times, či novinářům z Kanady či Argentiny.

„Ne že bych tu přímo uzavřel nějaké obchody, ale pomáhá to obrovsky k popularizaci našeho podniku. Jsem rád, že jsem dostal ocenění v rámci České republiky, a přijel jsem si to sem taky trochu užít. To by musela být velká náhoda, aby mě z těch 55 podnikatelů, co tu jsou, vybrali,“ svěřil se Pelc.

Velká média zaujal i slovenský vítěz - podnikatel s německo-slovenským původem, čtyřiatřicetiletý Patrick Hessel. Absolvent univerzity v Cambridge vyrábí díly z uhlíkových vláken.

Šéf GZ Media Zdeněk Pelc.

Svůj technologický start-up posunul od kusových dodávek pro fajnšmekry s tuningovými auty k malosériové výrobě pro prémiové světové automobilky, jako je BMW, Porsche, Jaguar, či výrobce medicínské techniky a letecký průmysl.

Nyní jeho firma c2i zaměstnává v Dunajské Strede 330 lidí. Karbonové díly cenově vysoce překračují ocelové a hliníkové součástky, ale překonají je pevností a lehkostí.

27. března 2009