Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: KrajemUhlí.cz

Švýcaři zadržují podezřelé miliardy z českých dolů, stát se o ně nehlásí

  • 84
Švýcarská prokuratura zadržuje v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti miliardy korun. Švýcaři včera oznámili, že v případu obžalovali sedm lidí a podivují se nad tím, že se o peníze z dolů Česko nehlásí.

Zmíněných sedm lidí je podle mluvčí Jeannette Balmerové podezřelých z praní špinavých peněz ve výši stovek milionů švýcarských franků. Konkrétně prokuratura zadržela ve své zemi celkem 600 milionů franků, tedy 12,2 miliardy korun, které našla na zhruba stovce účtů souvisejících s podezřelými machinacemi kolem českých dolů.

A právě osud této částky bude jednou ze zajímavých součástí celé kauzy. Pokud se totiž obžalovaným, kterými jsou podle informací MF DNES Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký, Petr Kraus a Jacques de Groote, prokáže vina, není jasné, komu tento obrovský balík peněz připadne.

Kdo je kdo ve třináct let staré kauze divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti.

Švýcarsko se podle zjištění MF DNES v minulých měsících opakovaně dotazovalo, proč se český stát nepřihlásí coby poškozený civilní žalobou. Mostecká uhelná společnost (MUS) si totiž podle švýcarských detektivů koncem 90. let koupili její manažeři spolu s lidmi zastupujícími firmu Appian pro sebe, ovšem za peníze samotných dolů. Spolumajitelem MUS byl přitom tehdy stát, a měl by se tedy cítit poškozen.

Kalousek: Neevidujeme žádnou škodu

Ten, kdo by se měl o peníze přihlásit, je ministerstvo financí. Jenomže má omezené možnosti, protože česká policie i Vrchní státní zastupitelství nikdy v tuzemsku neprokázaly, že by se kolem ovládnutí MUS stal nějaký trestný čin. Naopak. MF DNES má k dispozici rozbor Vrchního státního zastupitelství v Praze z konce loňského roku, kde Švýcarům dokládá, že dle českého trestního řádu je vše buď promlčeno, anebo to vůbec není trestné.

"Mohu pouze říct, že ministerstvo financí zatím v žádném případě nemůže prohlásit, že eviduje ohledně Mostecké uhelné nějakou škodu,“ řekl na dotaz MF DNES ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že celou věc řešil spolu s VSZ.

Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) se k celé věci oficiálně staví vyhýbavě. "My jsme pouze dle svého oprávnění ministerstvu financí předali dotaz švýcarských justičních orgánů, zda se Česká republika hodlá připojit jako poškozená ve švýcarském trestním řízení,“ sdělila mluvčí VSZ Irena Válová.

V Česku bylo šetření okolností převzetí MUS odloženo už v roce 2008. Celý spis s názvem „Kosatka“ šel k ledu s tím, že ovládnutí dolů švýcarskou firmou Investenergy a následná privatizace tajemnou společností Appian byly legální. Ani přes závažná zjištění Švýcarů, kteří spustili vyšetřování na základě podezřelých převodů peněz ve švýcarských bankách už v roce 2005, se v Česku šetření neobnovilo.

Peníze mohou propadnout Švýcarům

Dokumenty s popsanými transakcemi a doklady, že majiteli účtů a firem kolem Appianu byli ve skutečnosti mimo jiné sami manažeři dolů, dorazily na VSZ už před rokem. Od té doby se desítky šanonů s materiály překládají, pak se budou vyhodnocovat a potom se možná rozhodne, zda se něco bude šetřit.

Nelze tedy vyloučit, že pokud by peníze zadržované ve Švýcarsku skutečně zůstaly zabaveny, propadnou Švýcarům. Ještě absurdnější by bylo, kdyby je nakonec získal nový majitel dolů, kterým je dravý finančník Pavel Tykač. Mostecká uhelná společnost jako taková, ke které by se peníze mohly vrátit, totiž dnes už neexistuje a její právní nástupce je firma Czech Coal Services ze skupiny Czech Coal. Tu v minulých letech ovládl právě Tykač. Czech Coal Services také dosud vystupuje v celém řízení ve Švýcarsku jako účastník řízení.

Aktéři kauzy se buď nechtějí k obžalobě vyjadřovat nebo jakoukoliv vinu odmítají. "Jsem přesvědčen, že jsme nikoho nepoškodili a že jsme neporušili žádné zákony České republiky,“ reagoval na obžalobu Koláček.