Mark Zuckerberg má většinu podílu v jiné třídě akcií, takže neztrácí kontrolu nad svou společností.

Mark Zuckerberg má většinu podílu v jiné třídě akcií, takže neztrácí kontrolu nad svou společností. | foto: Reuters

Švýcaři zarazili růst franku. Mají víc akcií Facebooku než Zuckerberg

  • 94
Hodnota švýcarského franku rostla, a tak se Švýcarská národní banka rozhodla nežádoucímu vývoji zamezit. Začala nakupovat akcie soukromých společností, čímž se z alpské země stal osmý největší veřejný investor na světě.

Švýcarská národní banka (SNB) masivně investuje do akcií. Alpský stát platí ve světě za bezpečné útočiště v době nejistoty, přesně to mu ale způsobilo problémy. Investoři poptávají švýcarský frank, což zvyšuje jeho hodnotu, čímž poškozuje tamní exportéry a navíc zvyšuje riziko importované inflace, informoval server MishTalk. Švýcarská národní banka se proto rozhodla rázně zakročit. Začala nakupovat akcie v zahraničí.

„Jsme přesvědčeni, že v této složité situaci, kdy máme nadhodnocený frank, negativní produkční mezeru a negativní inflaci, je expanze měnové politiky s negativními sazbami a ochotou intervenovat ten nejlepší přístup,“ řekl už dříve ekonom Švýcarské národní banky Thomas Jordan.

Místo dluhopisů akcie

A tak má Švýcarská národní banka větší podíl veřejně obchodovatelných akcií ve společnosti Facebook než sám zakladatel Mark Zuckerberg. Výkonný ředitel nejpoužívanější sociální sítě má většinu podílu v jiné třídě akcií, takže neztrácí kontrolu nad svou společností. Tento případ spíše poukazuje na to, že se SNB stala miliardovým investorem v kampani, která chce udržet hodnotu švýcarského franku. Dokonce se stala světově osmým největším veřejným investorem.

„SNB je zahnána do kouta, získala hodně cizí měny za účelem oslabení švýcarského franku, ale musí ji někam dál investovat,“ říká Alessandro Bee, ekonom ze švýcarské banky UBS. V posledních dvanácti měsících vzrostla majetková účast SNB o 41 procent na 127 miliard švýcarských franků (v přepočtu 3,1 bilionu korun). Část je způsobená růstem hodnoty akcií, a to i přes ztráty v posledních měsících, a další položkou jsou nové nákupy.

SNB také diverzifikovala napříč akciovými trhy. Spojené státy jsou oblíbeným cílem, na Wall Street vlastnila téměř 62 miliard dolarů (v přepočtu 1,5 bilionu korun) na konci června v porovnání s 38,6 miliardy (v přepočtu 936 miliard korun) rok před tím, uvedla Komise pro cenné papíry.

Trh s dluhopisy vysychá, takže se zaměřují na akcie. Účetní rozvaha SNB je tak největší ze všech vedoucích centrálních bank světa. Navíc portfolio akcií rostlo dvakrát rychleji než celková rozvaha, protože diverzifikuje své majetky.

Podíl v soukromých firmách

SNB zvýšila své podíly ve všech deseti největších společnostech, zatímco velcí institucionální investoři své podíly spíše snižovali. Například podíl ve společnosti Apple vzrostl o 1,07 milionu akcií ve druhém čtvrtletí, zatímco Invesco prodala 9,53 milionu akcií a Fidelity prodávala 9,23 milionu akcií výrobce iPhonů, podle Komise pro cenné papíry.

„Dává to smysl, umím si představit, že ještě zvýší množství vlastněných akcií,“ říká Alexander Kox, hlavní makroekonom Raiffeisen Bank v Curychu. „Mohou navýšit majetkovou účast až na padesát procent,“ míní.

SNB se nevyjadřuje o podrobnostech své strategie, ale tvrdí, že akcie nevybírá. Investují do společností v závislosti na jejich váze v různých indexech.

Každý ale nesdílí nadšení ze strategie tisku peněz a nákupu akcií. „Zapojí se do důležitých firem, které generují profit. A dělají to s penězi, které vytvořili z ničeho,“ tvrdí James Grant z Grant’s Interest Rate Observe.