Švýcarský frank

Švýcarský frank | foto: Profimedia.cz

Švýcarsko sáhlo k výjimečnému kroku: omezuje růst franku

  • 102
Švýcarskou ekonomiku už delší dobu ohrožuje silný frank, centrální banka se proto rozhodla, že proti němu zakročí. Stanovila strop kurzu franku k euru na minimálně 1,20 CHF. Přilišné zlevnění eura nebude banka tolerovat. K podobné intervenci banky sahají jen v extrémních případech.

"S okamžitou platností už nebudeme tolerovat silnější kurz franku proti euru, než 1,20 CHF," píše banka v prohlášení.

"Centrální banka neříká nic jiného, než že situace je kritická a musí sahat k opravdu okrajovým a extrémním opatřením," komentuje neobvyklý krok ekonom společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Švýcarská banka se rozhodla, že zkrotí příliš nadhodnocenou měnu, která láká investory, ale naopak ubližuje domácím exportérům, a tím i celé ekonomice. Švýcarsko je podobně jako Česká republika otevřenou ekonomikou, podíl vývozu činí více než polovinu hrubého domácího produktu země.

Po rozhodnutí bankéřů ve Švýcarsku následovala ve světě pozitivní reakce akciových trhů, tituly rostly. V souvislosti s tím ale zlevnilo zlato, které jde obvykle v opačném směru k akciím. Tyto výkyvy byly jen krátkodobé a trhy se opět uklidnily. Intervence proti franku by neměla mít zásadní dopad na evropskou ekonomiku.

Švýcarsko nejvíce vyváží do Německa, kam míří zhruba pětina exportu, další desetina putuje do USA. Země vyváží i do Asie, ale 60 procent exportu směřuje do Evropy. Další důležité destinace kromě Německa jsou Francie, Itálie, Velká Británie a Španělsko. Nejde jen o vývoz hodinek (Rolex, Swatch...), i když ty jsou rozhodně důležitým zbožím. Švýcarsko exportuje i stroje, kovy, chemikálie nebo potraviny a suroviny. Nejhodnotnější švýcarskou značkou je Nescafé.

Švýcarská banka bude zároveň nakupovat zahraniční měny v neomezeném množství, aby zabránila dalšímu posilování franku. Pokud by navíc hrozila deflace, nevylučuje další kroky.

Banka potěšila Poláky, kteří mají ve francích hypotéky

"Na kurz franku je kvůli vysoké expozici domácností citlivý forint a částečně i zlotý. Obě měny v reakci na oslabení CHF slušně posílily a strhly s sebou i korunu, která by jinak důvod reagovat příliš neměla," reagoval analytik Tomáš Vlk ze společnosti Patria Finance. Nákupy pro Čechy ve Švýcarsku jsou nyní výhodnější. Frank za krátkou dobu zlevnil o dvě koruny k hranici 20 korun.

Švýcarský frank je nadhodnocen, protože je považován za bezpečnou měnu, do které si v době hrozící eskalace dluhové krize investoři ukládají své úspory. Další takovou měnou je americký dolar a japonský jen.

Frank je ale velmi důležitý i pro miliony Maďarů a Poláků, kteří mají v této měně hypotéky. Tím, že frank posiloval, se jim splátky půjček na bydlení prodražovaly, oslabení franku je tak jistě potěší. Hypotéky ve francích má zhruba 650 tisíc Poláků a dvě třetiny Maďarů. (čtěte Statisíce Poláků trápí silný frank. Zdražuje jim hypotéky až o třetinu)