Švýcarská firma dosud nepatří k významným hráčům na poli smart technologií.

Švýcarská firma dosud nepatří k významným hráčům na poli smart technologií. | foto: Reuters

Swatch začal brát chytré hodinky vážně. Hromadí technologické patenty

  • 1
Švýcarský výrobce náramkových hodinek Swatch začal hromadně registrovat patenty. Chce se tak přizpůsobit aktuálnímu dění na trhu a bránit se nástupu konkurence chytrých zařízení.

Nick Hayek, šéf skupiny Swatch, která vyrábí oblíbené a cenově dostupné hodinky, se nejdříve pokoušel nástup chytrých hodinek na trh bagatelizovat. Po tom, co s prvními smart hodinkami přišel na trh Apple, Hayek uvedl, že nejde o nic významného a rozhodně žádný milník vývoje trhu.

Jak však upozornila agentura Bloomberg, kroky švýcarské společnosti mluví o opaku. Výrobce hodinek náruživě skupuje patenty smart zařízení, čím se chce bránit eventuální konkurenci.

Swatch v posledních letech podal 173 amerických a mezinárodních žádostí o patent na zařízení používající chytré technologie. Většinu z nich podala společnost po roce 2012.

Podle tvrzení patentové právní společnosti Envinsion nejde jen o blokádu konkurence. Swatch podle Envision připravuje základy pro vývoj vlastního portfolia smart technologií. Velké množství patentů ukazuje na snahu vybudování vlastní platformy, která by mohla fungovat bez nutnosti spolupracovat se společnostmi zabývajícími se mobilními technologiemi.

Jeden z patentů, které Swatch získává po celém světe, má umožnit přeposílání dat, další z letošního května funguje jako přijímač rádiového signálu. V říjnu si Swatch na jméno výkonného ředitele Nicka Hayeka patentoval mobilní bezdrátový lokalizátor.

Chráníme jen své technologie, říká firma

Samotný Swatch odmítá komentovat jakékoliv spekulace o tom, na co budou nové patenty sloužit. Horečnatou registraci patentů obhajuje snahou chránit své technologie a bránit jejich padělání.

Švýcarská firma dosud nepatří k významným hráčům na poli smart technologií. Jejich nejvýznamnějšími pokroky byly pouze hodinky s dotykovým displejem, solární hodinky, nebo hodinky se zabudovaným kompasem.

Časy se ovšem mění a firma naznačuje, že neusne na vavřínech. Příští rok hodlá představit nové hodinky Belammy za 90 dolarů, kterými bude možné provádět elektronické platby v obchodech.