Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KLDR útočí na asijské banky, tvrdí Američané. Používají osvědčenou metodu

  • 7
Americká společnost Symantec zkoumá, zda je možné spojovat KLDR s nedávnými útoky na banky v Asii. Má prý důkazy, že se stejná skupina lidí pokoušela ukrást peníze z banky na Filipínách, z peněžního domu ve Vietnamu a z bangladéšské centrální banky, informoval v pátek server BBC.

Podle firmy, která vyrábí antivirové programy, byl při útocích použit relativně neobvyklý malware, tedy software, jehož cílem je infiltrovat nebo zničit počítačový systém bez souhlasu uživatele. Podobal se prý tomu, který použili hackeři při útoku na hollywoodské filmové studio Sony Pictures v roce 2014. Americká vláda tehdy uvedla, že za hackerským útokem stála Severní Korea.

Technický ředitel společnosti Symantec Eric Chien podle agentury Reuters řekl, že pokud se ukáže, že za hackerské útoky na banky stála KLDR, byl by to první známý případ krádeže peněz ze strany státu prostřednictvím kybernetického útoku.

Hackeři letos v únoru ukradli 81 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun) z účtu bangladéšské centrální banky vedeného u Federální rezervní banky (Fed) v New Yorku. Podle zástupců společnosti Symantec šlo o stejnou skupinu, která se pokusila ukrást milion dolarů z banky Tien Phong Bank ve Vietnamu a která zaútočila na banku na Filipínách. Její název Symantec ve čtvrtečním sdělení neuvedl. Útoky je podle něj možné vystopovat do října loňského roku.

Viceguvernér filipínské centrální banky řekl, že při kybernetických útocích žádná banka v zemi o peníze nepřišla.

,