Tatravagónka Poprad se specializuje na nákladní vozy.

Tatravagónka Poprad se specializuje na nákladní vozy. | foto: Tatravagónka Poprad

Zbrojař Strnad kupuje sedmou fabriku, zalíbila se mu tatranská vagonka

  • 9
Majitel skupiny Czechoslovak Group Jaroslav Strnad pokračuje v expanzi, která jej katapultovala na pozici největšího českého zbrojaře a významného hráče ve strojírenství. K šesti továrnám, jež v Česku a na Slovensku skoupil během posledního roku, přidává sedmou. Připravuje majetkový vstup do popradské Tatravagónky.

Chystanou akvizicí Strnad zároveň utužuje spojenectví se slovenským miliardářem Alexejem Beljajevem. Tatravagónka Poprad patří k největším evropským výrobcům železničních vozů. Kontroluje ji firma Optifin Invest, za níž stojí Beljajev s partnerem Michalem Lazarem. Beljajev je Strnadovým partnerem také v jeho třemošnické továrně DAKO CZ zaměřené na brzdové systémy pro kolejová vozidla.

Podle informací MF DNES se Strnad chystá v Tatravagónce odkoupit poloviční podíl. „Uvažuji o vstupu do Tatravagónky, bavíme se o tom s panem Beljajevem a jednáme s bankami o financování,“ potvrdil MF DNES Strnad s tím, že podrobnosti obchodu zatím nechce konkretizovat.

„Železniční průmysl má podle mého názoru velký smysl do budoucna. Navíc se tu nabízejí synergie s našimi dalšími firmami – zmíněné DAKO CZ dělá brzdné systémy, dubnický ZŤS Metalurg vyrábí komponenty pro železniční průmysl,“ dodává.

Hodinky, auta, letadla i radiolokátory

Zakladatel Czechoslovak Group své impérium rozšiřuje stále zběsilejším tempem. Před pár dny ohlásil převzetí zadluženého výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí. Předtím v rychlém sledu ovládl mošnovskou opravnu letadel Job Air Technic, automobilku Avia, továrnu na hodinky Prim Elton či výrobce radiolokátorů Retia. A k tomu zmíněný dubnický metalurgický závod ZŤS.

Zbrojař Strnad křísí „primky“. Hodinky z edice Karel IV. stojí půl milionu

Strnad zpravidla nakupuje levně, vstupuje do firem, jež se topí v problémech. Strategii si vyzkoušel před třemi lety na krachující kopřivnické Tatře, kterou ovládl s partnerem René Materou. Skomírající fabriku, jež patřívala k českému rodinnému stříbru, oživili a dovedli k zisku.

Podobně se má zvednout i zatím poslední akvizice, Kovosvit. Jihočeskou továrnu Strnad koupil od podnikatele Františka Komárka. Výrobce soustruhů potopila přílišná závislost na ruském trhu a nevýhodná investice do stavby ruské továrny na obráběcí stroje.

Tu se dodnes nepodařilo spustit, projekt je zakonzervovaný a české matce hrozí, že bude muset uhradit stamilionové garance, které mu poskytla. Strnadovi lidé dnes o řešení jednají s ruskými věřitelskými bankami. K dohodě v Rusku může pomoci právě Strnadův partner Beljajev. Slovenský byznysmen je potomkem carského důstojníka, ale především je to muž proslulý dobrými obchodními i politickými kontakty v Rusku.

Strnad svou skupinu postavil na obchodech s armádním a zbrojním materiálem, který vykupoval v Česku i v sousedních státech, aby jej zpracovával a recykloval, likvidoval, případně dál prodával. V posledních letech však Strnad soustavně skupuje výrobní firmy a hraje čím dál větší roli v průmyslu.