Podle Krištofové v Sofii více jak týden v době od 10 do 16 hodin netopí trolejbusy ani tramvaje.

Podle Krištofové v Sofii více jak týden v době od 10 do 16 hodin netopí trolejbusy ani tramvaje. | foto: Petra Horáková Krištofová

Teče nám jen vlažná voda, popisuje problémy s plynem Češka žijící v Bulharsku

  • 9
Kouřící vana plná horké vody je pro řadu Bulharů v poslední době jen nedosažitelným snem. Podle Petry Horákové Krištofové, která v současné době žije v bulharské Sofii, chladnou kvůli nedostatku plynu jak radiátory, tak kohoutky s teplou vodou.

"Lidem teče místo teplé vody spíš jen lehce vlažná," popisuje Petra Horáková Krištofová.

Situace je podle ní dramatická. "Vláda sice slibuje dostatek plynu pro nemocnice a školská zařízení, ale realita je jiná. V celém Bulharsku je zavřeno přes 70 základních a středních škol. Továrny nejen v Sofii pozastavily nebo úplně přerušily výrobu, hlavně chemické továrny a hliníkárny," popisuje Krištofová.

Petra Horáková Krištofová

Běžná denní spotřeba plynu v Bulharsku se pohybuje kolem 12 až 18 milionů kubických metrů. Momentálně se Bulhaři musí spokojit s necelými šesti miliony denně. Kvůli kritické situaci nahrazují plyn mazutem, což se ale nepříznivě odráží na kvalitě ovzduší.

Podle Krištofové v Sofii už přes týden mezi 10 a 16 hodinou netopí trolejbusy a tramvaje, přitom v posledních dnech stále mrzne. Lidé se snaží doma méně topit a raději i v bytech chodí v teplém oblečení.

Když nelze topit plynem, lidé nakupují elektrické přímotopy. "V regálech, kde jsou běžně umístěna elektrická topení, je teď prázdno. V Sofii a takřka v celém Bulharsku jde o nedostatkové zboží," říká Krištofová.

Ani na přímotopy se navíc nedá úplně spolehnout - velké množství elektrických kamen v domácnostech představuje mimořádný nápor pro rozvodnou síť, který často vede i k výpadkům elektrické energie.