Technologické hody vystřídal půst

Nové technologie byly ještě donedávna velkým hitem. Firmy z tohoto sektoru si investoři oblíbili a předpovídali jim skvělou budoucnost. Vše je nyní zapomenuto. Akcie technologických společností jsou vesměs u svých několikaměsíčních minim, špatné výsledky oznamuje nebo očekává jeden podnik za druhým. Řady pochmurných předpovědí se rozrostly zejména v počítačovém průmyslu. Po Compaqu, Applu a Intelu snížila odhady pro příští měsíce i světová trojka Hewlett-Packard. Zisky za první fiskální čtvrtletí bude mít až o pětinu horší, než předpokládal, a lepší není ani výhled na zbytek roku.

Dosud firma hovořila o asi patnáctiprocentním navýšení prodejů, nyní už jakékoli prognózy odmítá. „Nadměrná opatrnost je v tuto chvíli na místě. Trh se rychle mění, roste ekonomická nejistota. Proto nyní raději upouštíme od zveřejnění celoročních odhadů,“ uvedla generální ředitelka společnosti Carly Fiorinaová.

Největší problémy zaznamenaly počítačové firmy výrazně závislé na americkém trhu. Ten totiž zpomalil nejvíce. Propad proto zaznamenal například výrobce počítačů Gateway, kterému v USA patří podle prodejů čtvrtá příčka. Zisk se smrskl na třetinu oproti očekáváním a pouze sedmiprocentní očekávaný růst tržeb pro rok 2001 vedl vedení k razantním opatřením. Společnost budou muset opustit asi tři tisíce zaměstnanců, zhruba desetina celkového stavu.

Problémy se nevyhýbají ani výrobcům mobilních telefonů. Světová jednička, finská Nokia, za rok 2000 prodala o sedm milionů přístrojů méně, než většina odborníků předpokládala. Sto dvacet osm milionů loni prodaných mobilů Nokia je podle analytiků poměrně slušný výsledek, na burze však v reakci na to během několika hodin akcie ztratily téměř dvacet procent své hodnoty.

Vzápětí zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2000 americká Motorola. Druhý největší výrobce mobilů na světě sice dokázal předpokládané výsledky naplnit. Ale pouze proto, že jejich očekávaná výše byla v loňském roce několikrát snížena.
Podle některých odborníků mohou být horší výsledky světových výrobců oproti prudkému růstu v minulých letech příznakem, že trh již začíná být nasycen.

„Zpomalení je nevyhnutelné. Jako u dítěte, které v prvním roce života zdvojnásobí svou velikost, nemůže tento růst trvat věčně,“ vysvětlil analytik Per Lindberg pro Financial Times.

Podíl obyvatel vybavených mobilním telefonem již dosahuje v evropských zemích úrovně 50 až 70 procent. Pro výrobce to znamená, že nemohou nové zákazníky získávat tak rychle jako doposud.

Situaci ještě může zhoršit zpomalení ekonomického růstu v USA a západní Evropě.
Mezi odborníky jsou však i optimisté. „Podle mne jde u výrobců mobilů pouze o chvilkové zpomalení. V budoucnu bude mít většina lidí více mobilních telefonů než jeden, každý pro jiný účel do práce, pro soukromé účely.

Navíc se dá očekávat postupná obměna přístrojů s rozvojem nových služeb, jako jsou třeba mobilní sítě třetí generace,“ tvrdí šéf Asociace telekomunikačních operátorů Svatoslav Novák. Zlepšení experti vyhlížejí i v počítačovém sektoru.

„Tohle čtvrtletí bude hodně tuhé a pak by mělo přijít zlepšení,“ míní analytik Merrill Lynch Thomas Kraemer. Růst by měly brzy počítačové akcie - ty už totiž po ohlášených špatných zprávách téměř neoslabily. „Pokud trh už na podobné špatné zprávy téměř nereaguje, jste na opravdovém dně. Šance na zisk jsou poměrně dobré,“ dodává investiční manažer fondů Valentine Capital Bill O’Hearn.

,