Před dvěma lety se kvůli technoparku v centru Pardubic demonstrovalo.

Před dvěma lety se kvůli technoparku v centru Pardubic demonstrovalo. | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Technopark je v konkurzu. Zbyla po něm čtvrtmiliardová černá díra

  • 5
Soud vyhověl firmě Geosan Group a vyhlásil konkurs na majetek společnosti Technopark Pardubice. Jen Geosanu dluží společný projekt města, kraje a univerzity téměř čtvrt miliardy korun.

Firma Technopark Pardubice postavila v průmyslové zóně vědecký park a podnikatelský inkubátor, který měl sloužit jako zázemí pro začínající podnikatele.

Jenomže zůstalo jen u myšlenky, využití našlo pouze několik hal a společnost brzy ztratila schopnost platit své dluhy.

Konkurz je tak jen důsledek dlouhodobé neschopnosti Technoparku plnit jakékoliv závazky.  Společnost už má kvůli exekuci obstavený účet. Technopark to sám uvedl v prohlášení soudu a sám také požádal, aby byl vyhlášen jeho úpadek.

Návratnost peněz je nejistá

Zatím však není jasné, jestli je konkurz dostatečný k tomu, aby Geosan dostal svoje miliony zpět.

"Společnost Geosan Group nemůže předjímat další průběh konkursu, nicméně podání insolvenčního návrhu bylo poslední možností vedoucí k tomu, aby se mohla efektivně domoci svých práv," uvedl advokát věřitele Daniel Thelen.

Geosan se snaží dostat své peníze zpět už dva roky. Uspěl sice u soudu, ale Technopark splácel dluh jen po symbolických částkách. Teď začne konkurzní správce haly rozprodávat, aby umořil závazky.

Výstavba hal přitom stála 450 milionů korun, z toho 300 miliony přispěla Evropská unie. Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, jestli Technopark vzhledem ke svým "úspěchům" nebude muset 300 milionů Evropské unii vracet.

Nakonec se ale skomírající projekt podařilo udržet celých pět let při životě, a splnit tak podmínku udržitelnosti.

Společníci nechtějí mít s fiaskem nic společného

Firma Technopark Pardubice vznikla v roce 2004 jako komanditní společnost a ta má svou specifickou strukturu.

Řídí ji takzvaný komplementář, a tím je v tomto případě akciová společnost Technopark Management, komanditisty jsou Pardubický kraj, Univerzita Pardubice a společnost Free Zone, v níž drží Pardubice 30 procent akcií.

Jak kraj, tak město, už ale daly od projektu v minulosti ruce pryč.

"Mrzí nás, jak to dopadlo, ale nic to nemění na našem stanovisku, že jsme v tom nehráli žádnou roli. Jako komanditisté jsme vůbec nemohli mluvit do vedení společnosti, neměli jsme žádné pravomoci," uvedl hejtman Martin Netolický.

Geosan proto také od dalších jednání s městem nebo kraje upustil.

"Společnost několik let bezvýsledně vyzývala orgány státní správy i samosprávy k jednání za účelem záchrany projektu Technopark. Za současné situace již k takovému jednání dle našeho názoru není důvod, nicméně bude-li společnost oslovena, nebude se takovému jednání bránit," dodal Thelen.