Radovan Vítek dokončí jen rozběhnuté projekty, ostatní uložil k ledu.

Radovan Vítek dokončí jen rozběhnuté projekty, ostatní uložil k ledu.

Teď budu jen vybírat nájmy, říká šéf realitního impéria Radovan Vítek

  • 16
Hlavní postava skupiny firem kolem společnosti Czech Property Investments (CPI) Radovan Vítek tvrdí, že nikdy nebyl majitelem realitního impéria, jehož hodnota se pohybuje mezi třiceti až čtyřiceti miliardami korun.

Ve skutečnosti ho vybudoval, nikdy nad ním neztratil kontrolu a dříve jeho části také oficiálně vlastnil. V krizi, která realitní odvětví tvrdě postihla, se Vítek zakopal a drží své pozice. Přestal investovat, začal hromadit hotovost a říká, že teď hlavně vybírá nájemné.

Jak se krize projevila na vašem majetku? Loni jste ho odhadoval na třicet až čtyřicet miliard korun.
Všichni zchudli, ale já nepočítám o kolik. Je jasné, že kdybychom prodávali naše nemovitosti, tak bychom určitě nedostali tolik jako před dvěma lety. Ale my teď nic neprodáváme, protože nemusíme.

Takže nemáte problémy s bankami, které chtějí například u pozemků na úvěr dorovnat snížení jejich cen?
Stalo se nám to jen v případě přefinancování skupiny našich hypermarketů u bank v Londýně. Tam po nás loni v listopadu chtěli doplatit asi jedenáct milionů eur (308 milionů korun). Tak jsme jim je poslali. Jinak pozemky až na výjimky na úvěr nekupujeme, takže se nás to netýká.

Zastavujete projekty?
Ano, nebudeme stavět nic, dokud neuvidíme světlo na konci tunelu. Zastavili jsme všechny stavební práce a necháváme jen dobíhat dřívější projekty. Budeme prostě nějaký čas jen vybírat nájemné z bytů a hypermarketů a soustředíme se na hotelový byznys. Dokud lidé nebudou nic kupovat nebo budou chtít slevy, tak budeme na pozemcích sedět.

Co z vašich projektů nebude?
Měli jsme jich v běhu asi šedesát. Od nových hypermarketů přes přestavby hotelů i rezidenční výstavbu. Třeba v Olomouci jsme chtěli přestavět hotel Sigma a udělat z něj kanceláře. To jsme zatím odložili. A hotely budeme provozovat tak, jak jsou, maximálně s nějakou rekonstrukcí. Projekty prostě dotlačíme do územních rozhodnutí, ale stavět nebudeme nikde, pokud neuvidíme nosného nájemce či kupce.

Ani nákupní centra se nestaví?
Omezenou expanzi řetězců ještě necítím. Myslím, že letos ještě postavíme Tesco v Ústí nad Labem, kde s ním máme smlouvu. Nedávno jsme otevřeli Tesco a OBI v Příbrami.

Jste považován za jednoho z velkých vkladatelů u J&T Banky, za níž stojí také váš přítel Patrik Tkáč. O ní se traduje, že má problémy. Nebojíte se o své peníze?
Ne. Já rozhodně nervózní nejsem. Ta banka je sice relativně malá, ale zdravá. Kdyby měly velké peněžní domy tolik hotovosti v poměru ke vkladům jako J&T Banka, tak by na tom byly výrazně lépe. Vyhovuje mi, že tam mám naprostý přehled o svých penězích.

Rodinné peníze spravujete přes CPI Group. O kolik jste přišli v této firmě?
My jsme nikdy neinvestovali do akcií, vždy jen do nemovitostí nebo krátkodobých dluhopisů a peněz. Takže naštěstí propad akcií mě minul úplně. Už delší dobu, tak řekněme rok a půl, hromadíme hotovost a sedíme na ní. Problémy jsme čekali už od loňského jara, kdy to bylo vidět ve Spojených státech, takže jsme už tehdy propustili asi 30 lidí z developmentu.

Říká se, že v této krizi zvítězí ten, kdo bude mít připravené peníze na nákupy. Kolik jste tedy nashromáždili?
Hotovost je výhodná, pokud nepřijde dvouciferná inflace. (smích) Kolik máme připraveno, říct nechci, ale určitě tolik, abychom v klidu krizi přežili, a když bude něco zajímavého ke koupení, mohli si to dovolit. Ale po žádných nákupech záměrně nepasu. Čekám, že krize teprve uhodí a bude těžká. Proto se nechci vydávat z peněz. Navíc nejsem takový, že bych musel být každý rok dvojnásobně větší.

Co by vás mohlo přinejhorším postihnout?
Nás by se nejvíce dotklo, pokud by krize byla tak hluboká, že by nám lidé přestali platit nájemné. Ale to už by byla vlastně apokalypsa. Ale samozřejmě počítáme s tím, že se delikvence neplatičů zhorší. Zatím se u bytů drží kolem dvou procent. Spíše se prodlužuje splatnost nájemného od hypermarketů.

Jak dopadli vaši britští partneři ze starých židovských rodin Alain Charbit a Charles Joory? Měli investováno u Madoffa?
Jeden z nich tam prý měl 3 600 dolarů přes nějaký hedgový fond, tak to oplakal. (smích) Určitě přišli o hodně v akciích, ale jinak mají samozřejmě peněz dost. Budoucí projekty v Anglii jsme odložili, ale u těch rozběhnutých, na které máme úvěr, teď paradoxně kvůli poklesu úrokových sazeb platíme bance každý měsíc nižší splátku. Sazby už tam klesly k procentu a my máme nasmlouvané pohyblivé sazby, takže šetříme.

Nelákají vás investice do akcií, když jsou teď údajně tak levné?
Já na nich vyrostl, ale nemám rád portfoliové investice. Když už bych něco koupil, tak majoritu v nějaké menší střední firmě jako finanční investor. Ale do samotných akcií nepůjdu. Chodí za mnou mraky lidí z různých oborů a všichni nabízejí, abychom něco koupili. Chodí s továrnami, projekty v realitách, žádají o krátkodobé půjčky. Třeba jen potřebují přefinancovat DPH. Je opravdu cítit, že peněz je nedostatek a hledají se k nim různé cesty. V podstatě jim je jedno, kolik by platili úrok, hlavně že je dostanou. Ale já si kampeličku založit nechci.

Radovan Vítek (38)

Vítkova firma CPI ovládá nebo spravuje přes dvanáct tisíc bytů a desítky tisíc metrů čtverečních ploch pro maloobchod. Formálně se o ni dělí jeho matka Milada Malá s dvěma britskými investory. Důvodem jsou temné kořeny skupiny, která vyrostla hlavně ze slovenských privatizací a nepřátelského převzetí bohatého družstva Včela. O Vítkovy obchody se často zajímala policie a na krku měl také dlouho trvající rozvod. U soudu se proto činil zcela nemajetným. Vítek se stal letos počtvrté otcem.

,