Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Telefónica zvažuje prodej české pobočky, říkají zdroje z firmy

  • 77
Španělský koncern Telefónica zvažuje kvůli dopadům krize prodej společností v Česku a Brazílii. S odvoláním na důvěryhodný zdroj to uvedl list Financial Times Deutschland. Podle informací iDNES.cz zevnitř firmy jsou ve hře dva scénáře možného prodeje, Telefónica však informace o odchodu z českého trhu odmítá.

Podle informací iDNES.cz firma zvažuje jako jednu z možností prodej české Telefóniky jiné společnosti. Už několik měsíců údajně probíhají jednání s francouzským operátorem France Telecom, který je známý především pod značkou Orange. Tento operátor působí ve středoevropském regionu například na Slovensku, v Polsku, Rakousku nebo Rumunsku. Jeho vstup na český trh tak nepostrádá logiku, vhodně by portfolio středoevropských operátorů doplnil.

V druhém případě by mateřská Telefónica českou pobočku prodala jako franšízu. Značku by si ponechala, ale majitelem by byl provozovatel, který by Telefónice nadále platil za pronájem značky poplatky. Provozovatelem by se mohl stát některý z asijských operátorů, který nemá zájem propagovat v Evropě svou značku, ale pravděpodobněji investiční skupina, která přímo v telekomunikacích nepodniká.

Spekuluje se i o zájmu dalších hráčů, jako je například Telenor, či mimoevropských operátorů.

Chystáme investice, říká operátor

Španělská matka české Telefóniky se podle Financial Times dostala do finančních potíží. Kvůli šířící se krizi a nedůvěře bank musí platit vyšší úroky z úvěrů. Firmě se tak prodražují půjčky a jen příští rok bude potřebovat na jejich refinancování čtyři miliardy eur, v přepočtu více než 101 miliard korun.

Firma však informace o odchodu odmítá. "Telefónica neplánuje omezení ani prodej svých aktivit v České republice. Naopak, společnost investuje v zemi miliardy korun ročně. Mezi chystané investice patří například nové datové centrum ve Středočeském kraji za stovky milionů korun nebo připravovaný inkubátor pro začínající firmy. Rozhodně se chceme zúčastnit i tendru na frekvence LTE," uvedl mluvčí společnosti Hany Farghali. Tendr  na frekvence LTE (síť čtvrté generace) připravuje na příští rok Český telekomunikační úřad.

Záměr setrvat v regionu podle mluvčího potvrdil počátkem listopadu i finanční ředitel skupiny Telefónica Angel Vila na konferenci v Barceloně, kde vyloučil prodej německé, mexické i české pobočky, stejně tak jako odprodej minoritního podílu v China Unicom.

Proti prodeji tuzemské firmy by svědčilo i přesunutí části aktivit německé sesterské společnosti, pro niž česká Telefónica od srpna spravuje pevnou síť a datovou část mobilní sítě. Česká pobočka už zároveň zajišťuje dohled nad fungováním sítě dceřiné společnosti na Slovensku.

,