Telefonní magnát Carlos Helú vytáčí Mexičany, vydělal na drahých tarifech

  11:54
Když telefonní magnát Carlos Slim Helú slavil na konci ledna sedmdesátiny, jeho krajané mu blahopřejné esemesky rozhodně neposílali. Kdyby jeho číslo měli, spíše by ho bombardovali nadávkami. Jak bobtná Slimovo konto, totiž může vidět každý Mexičan na snižujícím se kreditu svého mobilu.

Carlos Slim Helú | foto: Profimedia.cz

Slim dokázal podle odhadů časopisu Forbes loni vydělat 18,5 miliardy dolarů a s celkovým jměním 53,5 miliardy dolarů (přes bilion korun) sesadil z trůnu nejbohatších lidí světa šéfa Microsoftu Billa Gatese.

"Měl by se stydět"

Pro Mexičany je to důkazem, že země nefunguje tak, jak by měla. "Měl by se za to stydět. Nashromáždit takový majetek v zemi, kde statisíce lidí mají hlad," říká Alma Padillová Garcíová, ředitelka Centra práv chiapaských žen.

"Za vším je zlodějna," rozhorluje se řidič kamionu Cecilio Díaz Gómez z Toluky. "Stát mu ve všem jde na ruku. Klidně mu pomáhá v tom, aby měl monopol a nemusel za volání snižovat ceny. Kvůli němu platíme za volání nejvíce ve světě," čílí se dále.

Nemá úplně pravdu. Podle statistiky OECD z léta 2009 nejvíce za používání mobilů (průměrně ročně 780 hovorů a 600 SMS) platí Američané – a to 636 dolarů ročně. Před Mexičany, kteří ročně sáhnou pro 418 dolarů, se dokázali vklínit Španělé, Kanaďané, Češi (484 dolarů) a Slováci. Jenže srovnání je relativní. Vydělat jeden dolar trvá v Mexiku podstatně déle než třeba v USA.

Konkurence nefunguje

Každopádně telefonování je tady iritujícím zážitkem. Když si koupíte třeba v Cancúnu SIM kartu, dostanete místní číslo a levné volání máte zajištěno po tomto městě a jeho okolí. Jenže jakmile vyrazíte na cesty, musíte počítat s příplatkem za roaming, stejně tak jako při volání na mobil registrovaný v jiném městě.

Podobný systém funguje i v dalších latinskoamerických zemích, ale tady je vylepšen o bonbonek: v Mexiku platí nejen volající, ale i příjemce hovoru.

Řidič kamionu

Stát mu ve všem jde na ruku. Klidně mu pomáhá v tom, aby měl monopol a nemusel snižovat ceny.

Proč zdejší nepřejdou k jinému operátorovi? Moc to nejde. Když se na počátku 90. let rozjely privatizace, Slim se stal vlastníkem pozemních telekomunikací Telmex.

Jeho kritici tvrdí, že to bylo kvůli přátelství s tehdejším prezidentem Carlosem Salinasem Gortarim. I nyní má Telmex ve své moci 90 procent pevných linek v zemi. Když se soupeři pokusili do impéria nabourat, Slim nasadil za volání likvidační poplatky, které nutily Mexičany zůstat u Telmexu. Úřady nijak nezasáhly.

Slimova firma Telcel dostala díky rozhodnutí politiků licenci na jedinou mobilní síť s celostátním pokrytím. Konkurence se musela spokojit jen s lokálními sítěmi. Slim tak nyní dominuje s 80 procenty trhu. Když mu hájemství narušili španělští "vyzývatelé" z Telefóniky Movistaru nabídkou levných mobilů, nechal Slim přístroje jednoduše vykoupit svými lidmi.

"Movistar mi sice občas na cestě po dálnici zmizí, ale radši budu chvíli bez signálu, než abych byl po chvilce volání bez kreditu jako u Telcelu," chválí Díaz Gómez konkurenta.

Potomek imigrantů začínal investicemi do limonád

Slimova telefonická moc není omezena jen na Mexiko. Jeho America Móvil pronikla do tuctu latinskoamerických zemí, ve kterých má na 120 milionů klientů. "Jen z těch čísel je vidět, jak je schopný," říká čtyřicátník Antonio Rodríguez ze státu Oaxaca, který pracuje v telekomunikacích jako inženýr. "Několikrát jsem se s ním potkal. Má velké charizma a je hrozně pracovitý," chválí ho jako jediný z řady dotázaných.

Carlos Slim Helú se narodil do rodiny libanonsko-syrských imigrantů (příjmení vzniklo z arabského Sálim), kteří se v Mexiku uchytili jako velkoobchodníci s drobným zbožím. Carlos rodinná aktiva začal rozmnožovat investicemi. Nejdříve do limonád, poté do cigaret.

Do první ligy se dostal až v roce 1982, kdy kvůli ropné krizi byly znárodněny banky. Dosavadní podnikatelské elity z obavy, že zestátňování bude pokračovat, za babku prodávaly své firmy a Slim nakupoval. Kromě jiného i největší pojišťovnu v zemi.

Další nákupy provedl na počátku 90. let, kdy mu nahrávala přítomnost známých na nejvyšších postech. Dnes vlastní mimo jiné populární restaurační řetězec Sanborns, podniká v hoteliérství, má státní zakázky. Je i šestiprocentním spoluvlastníkem prestižního deníku New York Times.

Všechno si umí pojišťovat dobrými vztahy se zástupci všech tří hlavních stran. Mluví se o něm jako o šedé eminenci politiky, která dokáže zařídit, aby parlamentem neprocházely antimonopolní zákony.

Carlos se chová jako strýček "Skrblík"

Přes ohromný majetek, který je odhadován na dvě procenta roční produkce Mexika, je až předpisově skromný – například nemá nemovitosti mimo území vlasti. Penězi se tento zanícený fanoušek baseballu nehonosí, časopis Forbes upozorňuje na to, že nosí levné digitálky.

Jeden z jeho spolupracovníků zase zavzpomínal na dlouhé handrkování při koupi kravaty, při němž miliardář dosáhl kýžené slevy deset dolarů. Jediná Slimova veřejně známá luxusní vášeň jsou kubánské doutníky.

Jeho kritici místo o skromnosti mluví o lakotě. "Neumí se o své bohatství rozdělit, jako to třeba dělal Rockefeller nebo teď Gates," kritizuje ho Díaz Gómez. V Latinské Americe není mecenášství boháčů zvyklostí, nicméně Slim už do charity velké peníze vložil: díky jeho penězům se počátkem tisíciletí opravilo zanedbané centrum mexické metropole či podporoval projekt stodolarového počítače pro děti rozvojového světa.

Zlaté notýsky

"Pro Slima snížení chudoby znamená jen jedno: zvýšení kupní síly," kritizuje ho výše zmíněná Alma Padillová Garcíová, která v jeho charitativních aktivitách vidí jen vylepšování mediálního obrazu.

V současné době se Slimovo impérium zdá nerozbitné. A tak se spekuluje, jak s ním po otcově smrti naloží jeho tři synové, které miliardář od mládí do aktivit firem zasvěcoval. Inspiroval ho v tom jeho otec. Ten malého Carlose nutil, aby si zapisoval svoje příjmy a výdaje. Ty notýsky s dětským účetnictvím má Slim prý dodnes vystavené ve své kanceláři.

Autor:
  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Divné kšefty za 1,5 miliardy dolarů. Nejvíc dílů pro ruská letadla dováží Gabon

28. března 2024  19:41

Gabon se stal největším dodavatelem náhradních dílů pro ruská letadla, napsal server The Moscow...

Nezdravé pryč. Komika donutili stáhnout z londýnské dopravy plakát s hotdogem

28. března 2024  18:51

V londýnském metru se nevyplácí utahovat si z hotdogů. Své o tom ví populární britský komik Ed...

Do dobíječek dá stát dalších šest miliard. Už jich je víc, než auta potřebují

28. března 2024

Dalších šest miliard korun plánuje ministerstvo dopravy v příštích letech využít na výstavbu nových...

Kryptopodvodník Bankman-Fried dostal 25 let. Zpronevěřil osm miliard dolarů

28. března 2024  17:07,  aktualizováno  17:43

Americký soud poslal zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda na 25 let...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...