Televizor: základ systému domácí zábavy

  • 56
Celý svět se digitalizuje. Platí to zejména o spotřební elektronice. A o televizorech zvlášť. Od elektronkových spotřebičů přes vakuové obrazovky vedla v průběhu sedmi desetiletí cesta až k dnešním největším novinkám ­ TFT displejům a velkým plazmovým přijímačům.

Televize je nejmasovějším způsobem zábavy. Alespoň podle výzkumů agentury GfK televizor vlastní sedmadevadesát procent českých domácností. Objevil se poprvé v Anglii přibližně před sedmdesáti lety a od té doby prošel velkými změnami. Rychlé tempo vývoje nastoupilo zejména v posledním desetiletí. V obrovské nabídce, která je v současné době na trhu, se proto lze jen s obtížemi vyznat.

Novinky soutěží s klasikou

Základem zůstávají stále ještě nejběžnější standardní televizory s vakuovou obrazovkou typu "In line" nebo "trinitron" (používá firma Sony). Budoucnost však nemají jistou. "Přestože se původně zaoblené obrazovky narovnaly a zploštily, bude jejich obliba postupně upadat. Především proto, že jsou těžké a hluboké," říká Martin Bernas z Katedry radioelektroniky Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze. Co tyto přístroje nahradí? Plazmové televizory či LCD-TFT displeje, které ještě v nedávné době představovaly výplody z oblasti utopie či sci-fi. Tyto nové typy obrazovek se objevily v posledních letech 20. století.

"Přestože obraz není výrazně kvalitnější než u vakuových televizorů, mají velkou přednost ­ obrazovka nebliká a nevyzařuje elektromagnetickou energii," vysvětluje inženýr Bernas. LCD-TFT displeje se na trhu dnes již běžně vyskytují zejména v podobě počítačových monitorů. "Díky tomu, že se ale podařilo omezit jejich hlavní nevýhodu, pomalou reakci displeje při rychlém pohybu obrazu, je možné ty nejlepší v současné době používat jako běžné televizní obrazovky," míní odborník.

Jaké jsou trendy?

Současný trend v oblasti televizních přijímačů však určuje především tlak spotřebitelů na stále vyšší kvalitu, a to konkrétně ve třech oblastech ­ v zobrazování, ukládání dat a v propojování (konektivitě). Co se týče zobrazování, zvětšuje se úhlopříčka obrazu (dnes je to nejčastěji alespoň 70 centimetrů) a stále více se prosazuje širokoúhlý formát (16:9). "Samostatnou kapitolou je vyšší kvalita obrazu, kterou velkoformátové televizory vyžadují. Ke slovu tak přicházejí v souvislosti s DVD nové digitální technologie," říká Pavel Keller ze společnosti Philips.

S neustále rostoucím počtem elektronických zařízení v domácnosti velmi výrazně roste také potřeba jednotlivá zařízení vzájemně mezi sebou snadno propojovat, a rozšířit tak jejich funkčnost. A to například nejen po linii satelitní přijímač ­ videorekordér ­ domácí kino ­ televizor, ale i ve směru k výpočetní technice. "Spojení spotřební elektroniky s počítačem bude i nadále pronikat do dalších systémů domácí zábavy. Stejně tak se bude rozšiřovat i rozsah bezdrátově komunikujících zařízení," doplňuje ke trendům Pavel Keller.

Televizory

Víte, jak správně vybírat televizor? Co znamenají pojmy, které naleznete v charakteristice televizorů? Přečtěte si tento SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK.

  • Standardní s vakouvou obrazovkou

Běžné televizory ­ nejrozšířenější na trhu

Výhody:
+ lze pozorovat z velkého zorného úhlu (až 170 stupňů)
+ vhodné do jakékoli domácnosti (úhlopříčka od cca 30 do 85 centimetrů)
+ cenově dostupné

Nevýhody:
- nižší životnost (cca 15 000 hodin). Postupně pomalu klesá kvalita obrazu
- hluboké a těžké
- u levnějších televizorů (50 Hz) může být patrné blikání obrazu, které unavuje zrak. Proto se vyrábějí přijímače, u nichž byl kmitočet blikání obrazovky zvýšen na dvojnásobek (100 Hz), což člověk již nevnímá a obraz je příjemnější
- vyzařují elektromagnetické záření

Cenové relace:

úhlopříčka cca 70 cm, 100 Hz, plochá obrazovka ­ od 24 000 Kč do 60 000 Kč
úhlopříčkou cca 70 cm, 50 Hz ­ od 13 000 Kč do 20 000 Kč

  • S nevakuovým displejem

TFT (LCD) displeje ­ ploché, lehké obrazovky, které nevyzařují elektromagnetické záření

Výhody:
+ neblikají
+ velmi lehké, tenké
+ nejvyšší životnost (až 70 tisíc hodin)
+ malé rozměry, vhodné do velmi malých prostor (například do auta)

Nevýhody:
- nedostatečná rychlost odezvy může způsobit rozmazávání obrazu (u levnějších typů)
- podstatně vyšší cena než u běžných přístrojů (stále klesá)
- zorný úhel je mnohem menší než u běžných obrazovek (především u levnějších typů)
- s rostoucí úhlopříčkou (od cca 42 centimetrů) prudce stoupá cena, maximální délka úhlopříčky dnes přibližně až 80 centimetrů

Cenové relace
TFT televizor od 60 000 Kč do 120 000 Kč

  • Plazmové displeje ­ velkoformátové ploché obrazovky, které mají geometricky přesný obraz

Výhody:
+ vyšší jas i kontrast
+ vyšší životnost
+ neblikají
+ velké, úhlopříčka od cca 72 centimetrů (nejmenší plazmové televizory jsou přibližně velké jako největší vakuové obrazovky). Lze je použít pro domácí kino či do přednáškových sálů

Nevýhody:
- velmi vysoká cena (pohybuje se ve statisících)
- zatím nejsou dostupné v malém formátu

Cenové relace
úhlopříčka 82 cm ­ od 200 000 Kč
úhlopříčka 127 cm ­ od 380 000 Kč

Poznámka: ceny Philips