Temelín propustí provozní pracovníky

Vůbec poprvé stojí odpůrci Temelína na jedné straně se zaměstnanci atomové elektrárny. Společně se obávají, aby chystané šetření na pracovnících nebylo na úkor bezpečnosti. Poté, co loni jaderná elektrárna propustila 160 zaměstnanců převážně z investičních a ekonomických odborů, chystá se letos sáhnout i mezi provozní pracovníky.

Přesná čísla zatím vedení firmy tají, ale nejčastěji se mluví asi o desetiprocentním zeštíhlení personálu. To by znamenalo odchod 120 lidí. Snižování množství personálu souvisí se spojením dvojice jaderných elektráren společnosti ČEZ - Temelína a Dukovan - v jeden celek, který od letoška podléhá společnému řízení.

"Řada činností na obou elektrárnách je stejného charakteru, takže se uspoří pracovní místa. Na prvním místě samozřejmě zůstává zajištění bezpečnosti," řekl mluvčí Temelína Václav Brom.

Plány na další snižování počtu lidí se však příliš nezamlouvají odborům. "Nejprve chceme podložené informace, jaké jsou limitní počty provozních zaměstnanců nezbytných k obsluze jaderného zařízení," požaduje temelínský odborový předák František Haman.

Odboráři si proto na tento týden sjednali schůzku se šéfkou státního jaderného úřadu Danou Drábovou, aby jim při stanovení minimálního množství pracovníků pomohla. Jenže ta se do personálního sporu odmítá vložit.

"Odboráře přijmu a poslechnu si je. Ale určitě nebudu apriori určovat počet zaměstnanců, to je odpovědnost provozovatele elektrárny," reagovala Drábová.

Ekologové se ale bojí, aby snižování počtu provozního personálu nevedlo ke snížení jaderné bezpečnosti. Ve světě existuje případ, kdy neúměrné šetření na lidech vedlo k uzavření atomové elektrárny.

Jaderní inženýři tomuto případu z 90. let minulého století přezdívají syndrom Pepsi-Cola. Kanadská společnost Ontario Hydro tehdy chtěla snížit finanční náklady v atomové elektrárně, a tak najala bývalé manažery z gigantu zaměřeného na výrobu nápojů.

Ti však začali razantně propouštět pracovníky, až musel zasáhnout kanadský jaderný dozor a na několik měsíců nařídil zavřít reaktory. Firma to odnesla vysokou pokutou.

Propuštění z Temelína, kde průměrná mzda činí 23 tisíc korun, se však o budoucnost příliš bát nemusí. Na cestu dostanou odstupné ve výši pěti až třináctinásobku platu podle odpracovaných let. "

Navíc se většinou jedná o lidi s kvalitním technickým vzděláním, kteří v regionu bez potíží seženou nové uplatnění," míní analytik budějovického úřadu práce Vladimír Brablec.