Test baget: hezky zabalená bída

  15:17aktualizováno  28. srpna 18:28
Test MF DNES zkoumal 15 českých baget. Výsledek? Ve dvou byly listerie, v osmi přemnožené bakterie, z nichž vám může být špatně. Chuť většiny kazila zvadlá zelenina, přehnaně kyselé okurky nebo tuhá nakládaná kapie.
Redakční test MF DNES patnácti českých baget. Ilustrační foto

Redakční test MF DNES patnácti českých baget. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Bagety jsou horší než před pěti roky. Když jsme je tehdy testovali, neobjevili jsme žádnou, v níž by se vyskytly nebezpečné listerie nebo salmonely. Nyní jsme na benzinky a nádraží vyrazili opět - a výsledek nás nepříjemně překvapil.

Dvě bagety, prodávané na místech, kudy projedou a projdou tisíce lidí denně, v sobě měly listerie: Maxim šunku firmy Bapa jsme koupili u pumpy ÖMV Mikulášov na dálnici D1, "bagetu speciál" ve stánku Libeřských lahůdek na pražském hlavním nádraží.

V dalších osmi ze 16 sendvičů se pak už začaly množit koliformní bakterie. Když takovou bagetu okamžitě nesníte a necháte ji třeba hodinu za sklem v autě nebo ve vlaku, začne bakterií raketovým tempem přibývat.

Test baget

Jak odborníci ohodnotili testované bagety, se podívejte zde.

"Pak mohou vyvolat pocity na zvracení, mírné bolesti břicha či nevelký průjem. Problémy však většinou rychle zmizí," říká primářka infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová. Naproti tomu šest baget bylo "úplně čistých", bez nežádoucích mikroorganismů - což ukazuje, že to výrobci i prodejci dokážou.

Po bližším zkoumání je po chuti

"Je to česká klasika: dobrý nápad tragicky zničený provedením. Nezájem tvůrců vymyslet něco nového, malý zájem zákazníků kupovat chutné a kvalitní potraviny," myslí si o příčinách neutěšeného stavu na trhu s bagetami v Česku šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk.

Vícezrnná bageta s krůtí šunkou a smetanovou lučinou

Na pozvání MF DNES se zúčastnil degustace 15 baget spolu s dalšími kuchaři a experty na gastronomii. Hvězda mezi nimi, šéfkuchař pražské restaurace Mlýnec, jediný český držitel tří ocenění Michelin Bibendum Marek Purkart, mu přizvukuje.

"Dělal jsem si nedávno vlastní průzkum sendvičů a byl jsem opravdu nepříjemně překvapen, co dokážou i renomované firmy dovnitř doslova nacpat," podivuje se znalec studené kuchyně. "Ještě když sendvič neotevřete, dá se to sníst, ale jakmile se podíváte dovnitř, chuť vás přejde. Tak to bylo u padesáti nebo šedesáti procent toho, co jsme dnes ochutnávali."

Zapomeňte na zeleninu

Proč výrobci dávají do baget zeleninu? Jistě ne kvůli přísunu vitaminů, na to je jí tam příliš málo a většinou je sterilovaná. Pro Romana Vaňka je to stejná záhada jako oblohy jídel v českých restauracích.

"Úplně zbytečná věc. Snad jen aby mohli napsat do složení 'salát pět procent‘, což je čtvereček dva krát dva centimetry zalisovaný uprostřed housky. Kdyby tvůrci ušetřili na zelenině, mohli by použít jiné, kvalitnější suroviny. A zaplatit degustátora, jenž by ochutnával, co vlastně vyrobili," myslí si Vaněk a rozčiluje se nad košťály čínského zelí, které vytáhl z jedné ochutnávané bagety.

"Tohle je úplné pohrdání zákazníkem. Čínské zelí nemůže vydržet tři dny a výrobci to vědí. Takže to obejdou tím, že tam dají košťál, ten jim tak rychle neshnije. Hrůza," rozohňuje se.

Také šéfkuchař Purkart by zeleninu oželel. "Když už tam tyhle věci chtějí mít, ať z nich udělají dresink. Ten se navíc rozprostře všude, čímž se vyhnou dalšímu nešvaru: nerovnoměrnému rozložení náplně," říká. Na mysli má přitom nejen "obyčejné" bagety, ale i trojúhelníkové sendviče renomovaných firem, které jinak v testu dopadly dobře.

"Měli jsme tam sendvič tuňák s vejci. Fajn, ale toho vajíčka tam bylo kolečko a půl, takže ta dobrá chuť, vzniklá při spojení obou ingrediencí, byla jen někde. Bylo by přece lepší udělat výbornou tuňákovo-vaječnou pomazánku," soudí Marek Purkart.

Salám do ruličky

Existují podle kuchařů nějaké "nepovolené" kombinace surovin? Roman Vaněk tvrdí, že ne. "Spíš je tady problém s kombinací příliš mnoha surovin, výsledek je pak přeplácaný," říká. On i Marek Purkart argumentují jedničkou v testu, vzorkem s názvem Chlebíčkový speciál.

Kdo bagety hodnotil

Jan Rosmus, Státní veterinární ústav

Roman Vaněk, kuchař, Pražský kulinářský institut

Hana Matoušková, šéfredaktorka časopisu Apetit

Marek Purkart, šéfkuchař restaurace Mlýnec

Miloš Kavka, Státní zemědělská a potravinářská inspekce

David Izák, Pražský kulinářský institut

Darina Sieglová, gastronomická publicistka

Jiří Drobný, Ústav pro vyšetřování potravin

"Byl tam naprosto skvělý pochoutkový salát. To ano. A pak spousta věcí, které se s jeho chutí bily. Proč, proboha? K němu dali okoralou šunku nebo třeba okurku nakrájenou před týdnem. Vždycky se to něčím zkazí," míní Purkart. Podle něj by úplně stačila jednoduchá kombinace jednoho druhu uzeniny nebo masa a výborného dresinku.

Nejen chuť, ale i vzhled baget se kuchařům zdá přeplácaný. "Měli jsme tady lahůdkový gurmán - z toho se dala udělat geniální mozaika, která by byla na té housce vidět, ale nebyla. Název úžasný, ale salám a šunka naházené dovnitř tak, že polovina visí ven jako vyplazený jazyk. Pak samozřejmě osychají, mění barvu. Proč to neudělat tak, jak to umějí třeba Italové s jejich panini? Vezmu kolečko salámu, stočím ho do ruličky a překrojím, pokládám vedle sebe. Každý bude u vytržení, kolik tam je salámu - přitom ho tam bude stejně, jen to lépe vypadá," uvažuje Roman Vaněk.

Nejlepší jsou čerstvé

Podle obou kuchařů je na českých bagetách příliš vidět snaha "nějak to udělat, hlavně aby toho bylo hodně". "Pokud si budeme říkat 'je to jenom, aby ses najedl', nikdy se z toho začarovaného kruhu nedostaneme. Pojďme si něco užít, ne se jenom naplnit. Místo obrovských porcí raději menší, ale takové, aby si člověk pochutnal," říká Roman Vaněk.

V testu se objevily i docela chutné sendviče, zejména ty dražší v poměru k hmotnosti - známé trojúhelníčky. "Na řezu byly plné, chutnaly dobře. Ale jsou dražší a menší - bojím se, že je kupují přemýšlivější skupiny lidí, ne ty davy šoférů, kteří chtějí co největší kus bagety," zamýšlí se Vaněk.

Marek Purkart dodává, že on sám by na benzince dal vždy přednost čerstvě udělanému sendviči před tím baleným. "Zakázal bych prodávat bagety déle než jeden den, jen výjimečně dva. Přitom tady nebyla výjimkou ani deklarovaná čtyřdenní trvanlivost. Zelenina se rychle kazí, šunka, i když je čerstvá, také déle nevydrží," říká.

Předpisy už bakterie nehlídají

Větším nebezpečím než zvadlá zelenina jsou v bagetách bakterie. Bagety s bakteriemi žádný předpis neporušují, protože na rozdíl od dřívějška už neexistuje. Česká norma nyní pouze na základě evropských směrnic uvádí doporučené hodnoty pro lahůdkářské výrobky, jimiž by se výrobci měli řídit. Ty v našem případě překročila bageta z brněnského autobusového nádraží, další vzorky měly hodnoty o něco nižší.

Ilustrační foto

To, že s bakteriální čistotou baget není vše v pořádku, si myslí degustátor Jiří Drobný z Ústavu pro vyšetřování potravin v Praze. "Dříve bývaly lahůdky v létě hlavním hygienickým problémem. Teď už nejsou, protože se to nevyšetřuje. Lidé mají průjmy, berou endiaron a původce se nehledá," míní Drobný.

Listerie: jak velké je riziko?

Jiná situace je u listerií - ty předpisy hlídají, protože jsou nebezpečné, hlavně pro těhotné ženy, lidi oslabené jinou nemocí a novorozence. "U nich vyvolávají celkovou otravu organismu, zánět mozku a mozkových blan, který může skončit i smrtí, u plodů v těle matky i u novorozenců nákazu všech orgánů," říká primářka Roháčová. U zdravých lidí probíhá nákaza buď bez příznaků, nebo se projeví podobně jako chřipka.

Nemůžeme stoprocentně tvrdit, že zkoumané bagety představují zdravotní riziko, k tomu bychom potřebovali znát množství listerií, což by vyžadovalo další analýzy. Nicméně - listerie v bagetách jsou a na rozdíl od jiných výrobků už bageta neprojde před konzumací žádnou tepelnou úpravou, jež by je zničila.

Odpovědnost nese prodejce

MF DNES tedy upozornila na problém, další postup je na kontrolních orgánech státu. "Naše inspekce v poslední době žádné listerie v bagetách nezachytila, je zajímavé, že se vám to podařilo," komentoval objev Miloš Kavka ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Podle něj je složité říci, kde se bakterie v jídle vzala, odpovědnost za to ale vždy nese prodejce.

Test ukázal, že velkým výrobcům se kvalitní produkce daří lépe než malým, jejichž bagety neobstály ani chuťově a většinou ani mikrobiologicky. "Trh se pročistil, zůstali ti velcí, kteří si kvalitu ohlídají. Odpadly firmy, které chtěly na rychlém občerstvení jen rychle vydělat, nebo amatéři, kteří to mydlili na koleně. Ale potvrzuje se, že největší slabinou je lidský faktor při výrobě: jak může někdo dát vedle relativně čerstvého rajčete a papriky salát, který už je nahnilý?" říká Jiří Drobný.

Problémy se však nevyhnuly ani exemplářům od zmíněných velkých firem - jedna ze dvou baget s listeriemi pochází od společnosti Bapa (patří do skupiny Hamé).

Kupujete balené bagety?

celkem hlasů: 9631

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 1. září 2009. Anketa je uzavřena.

Jen když potřebuji rychle zahnat hlad
Jen když potřebuji rychle zahnat hlad 5091
Ne, pochybuji o jejich kvalitě
Ne, pochybuji o jejich kvalitě 3758
Ano, chutnají mi
Ano, chutnají mi 782

Prémiové testy

Zařizujete si domácnost, nakupujete sportovní výbavu, chystáte se na dovolenou? S výběrem toho nejlepšího zboží či služeb na míru pomohou nezávislé spotřebitelské testy. Exkluzivně na iDNES Premium.

Test loveckých salámů nepotěšil: Hodně tuku a soli, ale občas i kousky kostí

ilustrační snímek

Nemá smysl si nalhávat, že je lovecký salám bůhvíjak přínosný pro náš jídelníček. Není. Ani...

Test kysaného zelí: Stojí pakatel, ale funguje lépe než drahé vitaminy

ilustrační snímek

Výborně chutná a ještě umí udělat tuze dobře našemu organismu. Také proto je kysané zelí základem...

Test nealko vína: Chybí mu energie a chová se jinak. Jako vykastrovaný kocour

ilustrační snímek

Nealko víno není vynález posledních let. Za vínem alkoholickým má ale zpoždění, v porovnání s ním...

Velký test českých akvaparků: Za den u vody zaplatíte pár stovek i pět tisíc

ilustrační snímek

V parném dni vás osvěží i voda v rybníku a točená malinovka. Ale proč se v létě u bazénu trochu...

Nad hlavami jim létají ruské rakety, s výrobou skvělých sluchátek nepřestali

Verum Audio – Verum 1 mk2

Otestovali jsme skvělá magnetoplanární sluchátka Verum 1 mk2, která vyrábí tým nadšenců v ruskými...

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Přestaňte snít o konci ropy a plynu, prohlásil šéf saúdského těžebního obra

18. března 2024  20:29

Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...