Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

TEST: Cestovní redukce jsou nebezpečné, mohou způsobit i zranění

  • 0
Abyste mohli svůj fén nebo počítač používat i v zemi, kde je jiná zásuvka, než máte doma, potřebujete mít adaptor. Redakce MF DNES ve spolupráci s Pražskou energetikou otestovala osm univerzálních cestovních adaptorů. Pět z nich je tak špatných, že můžou způsobit úraz elektrickým proudem.

V protokolech Elektrotechnického zkušebního ústavu, který zkoušky zpracoval, se mnohem častěji opakovalo hodnocení Nevyhovuje než Vyhovuje.

Nejméně jeden z testovaných nevyhovujících přístrojů je přitom uveden v evropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX, a měl už tedy být dávno stažen z trhu i v České republice. Univerzální cestovní adaptory se vůbec na černé listině objevují velmi často.

Protože typů zásuvek je hodně, prodávají se univerzální adaptory, které pokryjí téměř celý svět. Jak se však ukázalo, někteří výrobci nedodržují předpisy. K těm méně závažným nedostatkům patří chybějící české návody nebo nedostatečné údaje - o výrobci, o typu, o maximálním přípustném výkonu. K těm závažnějším pak konstrukční a materiálové vady.

Test adaptorů

Podívejte se, jak obstály adaptory v testu MF DNES a Pražské energetiky zde.

Obzvláště nebezpečné jsou dva výrobky: I-Tec NO.931L a Medi-Tech MT6208. Když je budete používat, můžete se dotknout částí, které jsou pod proudem - nejsou totiž dostatečně chráněny.

"Představte si, že na jednom konci je zapojená třeba nabíječka baterií. Tou prochází napětí a dostává se i na vodivé, nedostatečně kryté díly vidlice adaptoru. Při neopatrném zacházení se jich můžete dotknout a dostat ránu, v horším případě vás může i usmrtit," vysvětluje Lukáš Smažík z Pražské energetiky.

"Zkoušky se pochopitelně zabývají extrémními případy, ale rozhodně to není nic zanedbatelného. I kdyby adaptor vyhověl v ostatních testech, pokud nevyhoví v těch zásadních, kde je možnost kontaktu člověka s živými částmi, tak je nebezpečný a nesmí se prodávat."

Adaptor není adaptér

Označení adaptér se podle normy používá u zařízení, které mění elektrické napětí. Zato adaptor je pouhá redukce, která slouží jen ke vzájemnému propojení zástrček a zásuvek různých národních vzorů. Někteří výrobci však označují nesprávně i tuto redukci jako adaptér.

Tyto dva přístroje spolu s dalšími dvěma propadly i při zkoušce žhavou smyčkou (nedostatečně odolná izolace) a v testu odolnosti proti teplu.

"Při zkoušce musí izolační hmota vydržet určité zatížení teplem a nesmí se roztéct do takové míry, aby se odhalily živé části. Pokud se to stane, tak jde opět o ohrožení života," vypočítá Lukáš Smažík nedostatky.

Špatná konstrukce

Další chyby byly zjištěny už při ověřování rozměrů - u kolíků a otvorů neodpovídaly normě. Potřebný rozměr neměly ani dutinky nebo pružinky uvnitř zásuvky, které zajišťují, aby kolík v otvoru "nekloktal". Co to v praxi znamená?

"Když je otvor příliš velký, adaptor se bude vlastní vahou vysouvat ze zásuvky a kontakt přestane fungovat. Když je připojen nějaký silnější spotřebič, začne se to všechno ohřívat a může i začít hořet," vysvětluje Smažík.

Všem zkouškám vyhověl jediný výrobek - adaptor typu "ježek" s typovým označením ABE-3. Výrobce se k němu nehlásí, na přístroji není uveden.

Bezpečné jsou i další dva výrobky, ostatní nesplňují bezpečnostní předpisy České republiky. "Z hlediska bezpečnosti lze konstatovat, že nesplnění normy znamená nedodržení bezpečnostních požadavků," říká Josef Malý z EZÚ. A takové výrobky by se neměly prodávat. O tom však musí rozhodnout Česká obchodní inspekce, které jsme předali podnět k šetření.


Prémiové testy