Redakční test adventních kalendářů (ilustrační snímek)

Redakční test adventních kalendářů (ilustrační snímek) | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Test adventních kalendářů: žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti

  • 21
Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu, ukázal test adventních kalendářů.

Jára Cimrman složil operetu Proso metodou frustrační kompozice, v níž střídal prvky očekávání a zklamání. V muzikologii se tento koncept sice neujal, ale degustace čokoládových adventních kalendářů, kterou v minulých dnech uspořádala MF DNES, se často držela takového rytmu.

Porotě dětské i odborné, již tvořili specialisté na potravinářskou chemii i čokolatiéři, a dvojici grafiků jsme předložili dvanáct kalendářů, které podle etiket obsahují jen mléčnou čokoládu. Žádné náhražky.

Milý, hravý, trochu kýčovitý

Ukázalo se, že atraktivní obal nemusí nutně ukrývat chutný obsah. Pohyblivého Santu Windel srazily příliš malé a nevýrazné figurky až na deváté místo, mléčné pralinky s rýžovými křupinkami pokazily dojem z kalendáře Orion.

Jistě, můžete namítnout, že cukrovinky se přece nekupují kvůli obalu. Jenže při nákupu adventních kalendářů se rozhodujeme hlavně podle vzhledu, jak připomněla i anketa na portálu AkcniCeny.cz. Grafika nás stále zajímá víc než složení.

Kompletní výsledky testu adventních kalendářů

„Děti chtějí milé, hravé, trochu kýčovité obrázky se zvířátky a roztomilými postavičkami. Proto jsme hodnotili jako nejhorší fair trade kalendář, který má nepřehlednou grafiku a smutné barvy,“ vysvětlují marketingoví specialisté Simona Šalamonová a Patrik Kozák, proč od nich dostal kalendář čistou čtyřku.

Pokud ovšem nechcete, aby se z kalendáře stal pouze dekorativní prvek na zdi, musíte vybírat podle složení na etiketě. Vyhlášky a předpisy výrobcům říkají, co musí zveřejnit na obalu, aby zákazníci přesně věděli, zda koupili opravdu mléčnou čokoládu, nebo jen mléčnou pochoutku či polevu.

„Kvalitní mléčná čokoláda obsahuje jen kakaové máslo, kakao, sušené mléko, cukr, vanilku a sojový lecitin,“ vypočítává Klára Frycová z pražské Čokoládové cukrárny suroviny, jež v pravé čokoládě nic nenahradí.

Až tedy budete nakupovat adventní kalendář, vyhraďte si vhodnou chvíli, abyste měli čas porovnat, nakolik se vámi vybraná dobrota blíží vzorovému složení. Aby vůbec splnila vyhlášku č. 76/2003 Sb., musí standardní mléčná čokoláda obsahovat minimálně 25 % kakaové sušiny, nejméně 14 % mléčné sušiny a 3,5 % mléčného tuku.

„Nejméně kvalitní výrobky obsahují kakaovou sušinu na spodním limitu, čím více jí obsahuje, tím je kvalitnější,“ připomíná Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT fakt, který empiricky ověřila i degustace MF DNES.

Mezi prvními šesti není žádný vzorek, který má méně než 30 procent kakaa, a až na 8. místě jsou pralinky Orion, jejichž čokoládovou polevu tvoří sušina jen z jedné čtvrtiny.

Množství kakaa přesto nemusí nic vypovídat o tom, jak chutná čokoláda nakonec je. Takový kalendář Figaro splňuje všechny požadavky na složení, kvalitu a bezpečnost surovin - a přece v degustaci propadl.

„Výrobek je na trzích Visegrádské čtyřky již několik let a je možné, že chutě spotřebitelů se mírně liší v každé zemi. Přesto není vyloučené, že v budoucnosti změníme jeho chuťový profil, aby lépe vyhovoval našim zákazníkům,“ vzkazuje zklamaným konzumentům Gabriela Smerigová ze společnosti I.D.C. Holding, jíž výrobky Figaro patří.

Tuky se špatnou pověstí

Pokud si znovu pročtete složení pravé mléčné čokolády, zjistíte, že je založena na kakau, cukru a kakaovém másle. Tedy na žádných rostlinných tucích. Diskvalifikuje proto rostlinný tuk automaticky kvalitní čokoládu?

Odpověď zní: ne. Rostlinné tuky povoluje i vyhláška, jen jich v mléčných čokoládách nesmí být víc jak 5 %, nesmí nahradit kakaové máslo a musí pocházet pouze z určitých druhů rostlin.

Přidané rostlinné tuky ani nebývají výrazem škudlení výrobců, jak už v minulosti MF DNES potvrdil Jan Pivoňka z VŠCHT v Praze. „Výrobci je přidávají z technologických důvodů, aby zlepšili vlastnosti čokolády. Mají vyšší bod tání, takže čokoláda se v teple nerozpouští tak rychle,“ konstatoval Pivoňka.

Nemluvil samozřejmě o částečně ztužených tucích, které najdete obvykle jen v náhražkách čokolády a které jsou zdrojem transmastných nenasycených kyselin. Ty jsou pro lidský organismus nevhodné.

Ovšem malý podíl rostlinných tuků chuti čokolády neublíží, jak opakovaně ukázal Test MF DNES. Tentokrát obsadily první a druhé místo kalendáře s přídavkem nekakaových tuků, před čtyřmi lety se umístily takové vzorky hned na prvních třech pozicích.

Kousek čokolády nevadí, ale...

Jestliže se tedy chystáte dopřát rodině drobné čokoládové radosti, mějte také smysl pro míru. Slavný belgický cukrář Laurent Gerbaud sice říká, že nejlepší čokoládu poznáte podle toho, že chcete ještě kousek. Jenže každý dílek z kalendáře obnáší přibližně jednu kostku cukru a přijatých 200 kilojoulů.

Takže byste správně měli každý bonbon „odpracovat“ třeba 45minutovou lekcí aerobiku...


Prémiové testy