Test dětských snacků: žádná zdravá svačina, až na výjimky pouhé pamlsky

  • 126
Krtečkova svačinka, brumík, pribináček, kinder... A k tomu obrázky pohádkových postaviček a zvířátek, v hypermarketech často pod nápisem Mléčné výrobky nejen pro děti. Všechny však mají vysokou energetickou hodnotu, málo bílkovin, zato hodně tuků a cukrů, ukázal test MF DNES. Rozhodně je nelze doporučit jako „to nejlepší, co si dát mezi jídly“.

Je jasné, že všechny tyto mléčné pochoutky, řezy, sušenky a cereální tyčinky cílí na děti. A rodiče jim je kupují jako praktickou svačinu, která rychle zažene hlad. Mnozí navíc věří, že „dětské potraviny“ musí být lepší než ty pro dospělé.

Nemusí. Žádná kategorie „dětských potravin“ totiž neexistuje, zákon pamatuje jen na kojeneckou výživu do tří let. Výrobci tedy nejsou omezováni žádnými předpisy (kromě těch, které jim zakazují uvádět na trh zdravotně závadné výrobky), a už vůbec se nemusí řídit výživovými doporučeními.

Jaké jsou tedy výrobky, které vypadají jako ideální dětská svačina? Mají také ideální složení? Odpověď na tuto otázku hledala iniciativa Vím, co jím a piju. Koupila 20 výrobků a nechala je otestovat v akreditované laboratoři ALS.

Výsledek? Ideální svačinkou pro děti tyhle malé tyčinky nejsou, některé jsou pro ně dokonce přímo nevhodné.

Nevhodné tuky

„Dětem konzumace těchto výrobků rozhodně nijak zvlášť neprospěje,“ upozorňuje lékařka a výživová poradkyně Václava Kunová. Všechny snacky mají totiž vysokou energetickou hodnotu. „V průměru jen šest procent z tyčinky tvoří bílkoviny, které děti potřebují pro svůj růst a vývoj. Zato v průměru jen 42 procent energetické hodnoty výrobku tvoří tuky a 52 procent sacharidy, převážně ve formě přidaných cukrů,“ říká Václava Kunová.

Tři čtvrtiny testovaných výrobků měly vysoký obsah nasycených mastných kyselin, jež mají při nadměrné konzumaci negativní vliv na zdraví. Některé vzorky obsahovaly dokonce i trans mastné kyseliny, kterým bychom se měli ve stravě vyhýbat, protože zvyšují hladinu LDL cholesterolu v krvi a přispívají ke vzniku srdečně cévních onemocnění.

Nasycené mastné kyseliny přijímáme i z dalších potravin živočišného původu, jako je maso, mléko a mléčné výrobky, které jsou jejich přirozeným zdrojem. Tam je ale tato nevýhoda kompenzována jinými výživovými přínosy, které u těchto testovaných produktů chybí.

Příliš velká dávka cukru

Téměř všechny snacky mají také vysoký obsah cukrů, u většiny se přitom jedná o cukry, které nepocházejí z ovoce nebo mléka, ale ze záměrně přidaného řepného cukru nebo glukózo-fruktózových sirupů.

Jak připravit dětem svačiny do školy, aby netloustly

Důsledky nadměrného příjmu cukru u dětí jsou podle specialistky na výživu jasné: vznik obezity, zvýšená kazivost zubů a návyk na sladkou chuť, který se pak v pozdějším věku těžko odbourává.

Problém všech těchto snacků spočívá v tom, že jsou malé a přitom mají vysokou energetickou hodnotu, odborníci je nazývají potraviny s vysokou energetickou denzitou. „Jsou to potraviny, které mají vysokou energetickou hodnotu vměstnanou do malého objemu. Takže dítě je rychle sní a ani si neuvědomí, že něco snědlo. Častá konzumace potravin s vysokou energetickou denzitou je rizikovým faktorem pro vznik obezity v pozdějším věku.“

Mléka sotva na jednu lžíci

O to víc překvapí, s jakou vytrvalostí se snaží reklama prezentovat většinu těchto výrobků jako hodnotnou mléčnou svačinku. Mléčnou složku zdůrazňovala víc než polovina testovaných výrobků. Jenže ani 20 procent mléka na prvním místě ve složení neudělá z tohoto výrobku vhodnou mléčnou svačinku, která může nahradit sklenici mléka. Stačí trochu počítat a zjistíme, že při 30gramové hmotnosti je v tyčince zhruba šest gramů mléka, a to je méně než jedna polévková lžíce.

Z nutričního pohledu tedy nemůže být řeč o „tom nejlepším, co si dát mezi jídly“, jak se snaží rodiče přesvědčit televizní reklama.


Prémiové testy