![]() Které sluneční brýle ochrání? |
Pokud si nechcete kupovat drahé sluneční brýle, protože jste zapomnětliví, občas je rozsednete nebo na ně prostě nemáte, nevadí. Test MF DNES prokázal, že i laciné brýle vaše oči před UV zářením ochrání. Všech dvanáct testovaných slunečních brýlí totiž UV filtr mělo. Potvrdily se tak výsledky loňského redakčního testu, ve kterém také všechny modely obstály. I zdánlivě pochybným brýlím se samolepkou hlásající „UV filtr“ tedy můžete věřit.
„UV filtr už dnes mají všechny brýle, protože jeho přidání do plastových čoček není vůbec nákladné. Byla by obrovská náhoda, kdybyste narazili na brýle bez této ochrany,“ říká optik Adam Tománek.
UV filtrem to nekončí
Co do kvality UV filtru se sice skla drahých značkových brýlí od těch ze stánků neliší, ale to je tak vše, co mají společného. Pokud jde o skla, jsou čočky u dražších brýlí vyrobené z kvalitnějších a lépe opracovaných materiálů.
„Například obyčejné brýle mají skla vylisovaná z tenké fólie. Ta se někdy na okrajích zvlní a zkresluje se tím obraz,“ vysvětluje Adam Tománek. „Naopak u dražších, často sportovních modelů se čočka vybrušuje z pružného polykarbonátu, který je odolný proti deformaci. Skla jsou zpravidla tvrzená, aby byla více odolná proti škrábancům. Mají také hydrofobní úpravu usnadňující jejich čištění nebo takzvaný antifog, zabraňující mlžení.“
Levné bývají nekvalitní
Zajímalo nás, zda jsou i mezi brýlemi, které stojí od sedmdesáti do sto dvaceti korun, rozdíly v kvalitě zpracování a jestli je vůbec možné za tak málo peněz pořídit slušné brýle.
Závěr? Většinou jsou nepovedené a dlouho nevydrží. Hodí se pouze jako dočasná ochrana před silným sluncem, když nemáte po ruce kvalitní brýle.
Našly se však i dva modely, které optik Beno Blachut označil s přihlédnutím k jejich ceně za povedené. Byly to dětské sluneční brýle Victory (110 Kč) a plastový model Ride (120 Kč).
Naopak za nejvíce nebezpečné a katastrofálně zpracované označil sluneční brýle Ride (70 Kč) a dále Giovan (100 Kč), oboje s kovovými stranicemi a dále plastové dámské no name brýle s obrovskými skly (89,90 Kč).
Pozor na ostré části
Problémem obyčejných brýlí mohou být příliš tenké kovové nebo nekvalitní plastové rámečky a stranice - boční části brýlí, které se často nepřizpůsobí tvaru hlavy a moc nevydrží. Příkladem jsou brýle Ride s kovovými stranicemi.
„Hrany straniček jsou ostré a dovedu si představit, že by při zdeformování mohly způsobit vážné zranění. Kromě toho je každý šroubek jiný,“ komentuje jejich kvalitu optik Beno Blachut.
„Naopak renomovaní výrobci používají špičkové materiály, jako jsou například karbonová vlákna nebo různé slitiny titanu. Takové obroučky jsou pak velmi lehké a zároveň dostatečně pevné.“
Velkou slabinou levných brýlí je i spojení středu se straničkou plastovým očkem, které při větším tlaku snadno praskne. Lepším řešením je kovový kloub.
Důležitá je také mechanická odolnost obruby. „Ta by měla být pružná, a když už praskne, tak by se neměla rozštípnout do ostrých hran, které by mohly třeba pořezat obličej. U obyčejných brýlí tomu tak vždy není,“ upozorňuje Beno Blachut.
Šroubky a zase šroubky...
Dalším nešvarem testovaných brýlí byly šroubky. Nebylo žádnou vzácností nalézt na jednom páru brýlí různé typy šroubků s odlišnou délkou. Kromě toho měly velmi často stržené hlavičky, takže pokud byste je chtěli dotáhnout, máte prostě smůlu. Také matičky byly často co kus - to unikát.
Navíc značná část testovaných brýlí neměla začištěné sváry po lisování v místě, kde dosedají na nos. Nejen že jejich nošení nemusí být příjemné, ale můžete z nich mít i oděrky.
Oprava - na to u brýlí za stovku zapomeňte
Při nákupu brýlí je dobré si uvědomit, že pokud si je koupíte v optice, budou sice dražší než u stánku, ale dostanete na ně skutečnou záruku a v ceně zaplatíte i za jejich případný servis. U neznačkových brýlí z tržiště budete mít pravděpodobně problém s reklamací. A jejich oprava by se vám zcela určitě ani finančně nevyplatila.