Dítě by mělo umět plavat ve věku šesti let, říká lektorka.

Dítě by mělo umět plavat ve věku šesti let, říká lektorka. | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Test MF DNES: Dětem kruh nekupujte

  • 13
Jaké pomůcky na plavání je dobré dětem pořídit, které naopak spíš uškodí a kdy je vhodné, aby děti začaly plavat, jsme se zeptali lektorky plavání Zuzany Klingrové.

Rodiče většinou pouštějí malé děti do vody s křidélky nebo s kruhem. Ale ty prý nejsou ideální.
Nafukovací kruh a křidélka jsou opravdu nevhodné, ty dětem nekupujte. Neudrží totiž děti ve správné, splývavé poloze a brání v pohybu. Navíc vysmeknutí z kruhu je častou příčinou tonutí dětí. A pokud přefouknete křidélka, mohou zhoršit prokrvování paží.

. Infografika

Věci k vodě: co byste měli mít s sebou, když si vyrazíte zaplavat

Co byste tedy doporučila?
Dobré jsou plavky s integrovanými kusy polystyrenu nebo pásek s pěnovými plováky. Dítě dobře nesou a zároveň je neomezují v pohybu. Špatná také není "pěnová" plavecká deska, která pomáhá dítěti držet správnou pozici těla.

Obzvlášť pro menší děti vyberte raději desku s otvory na prsty, aby se jim při plavání dobře držela. Existuje mnoho tvarů. Nejpraktičtější je menší deska ve tvaru obdélníku a větší půloválová. Ale nedoporučuji plastové desky - svár dvou částí často po určité době praskne, voda nateče dovnitř a deska nenese.

A jak se díváte na různá zvířátka do vody?
Vím, že děti milují pěnové žížaly (pozn. redakce: asi 1,5 metru dlouhé pružné pěnové hadice). Můžete na ně položit maličké dítě a svrchu ho sevřete, a tak ho držíte. Větší dítě si to může dát do podpaží, když plave prsa, nebo za krk jako polštář při plavání na zádech.

Na žížale se také dá sedět obkročmo jako na koni. Můžete z ní udělat bránu a podplavávat ji. Zkrátka si s ní užijete spoustu zábavy. Plovoucí zvířátka mohou motivovat dítě k přeplavání bazénku. Oblíbené jsou také puky nebo tyčinky, pro které se musí děti potápět.

Viděl jsem také děti, které měly vestičku do vody, mají nějakou výhodu?
Existují látkové a neoprenové vestičky s plováky. Neoprenové mají tu výhodu, že pod vestu nateče trošku vody, která se ohřeje na teplotu dítěte, a to pak neprochladne. Ale to platí jen tehdy, když má správnou velikost.

Problém je, že děti rychle rostou, a rodiče ve snaze ušetřit koupí větší. Voda díky tomu volně protéká skrz vestičku a neohřívá se. Když už vestu, osobně bych dala přednost lycrové, je pružnější. Měla by mít pohodlné upínání i mezi nohama, tak aby se dětem při plavání nevyhrnula k uším. Ovšem právě z tohoto důvodu jsou nejlepším řešením již zmíněné plavky s plováky.

Co všechno bych měl pořídit dítěti, když chodíme do bazénu?
Kojenci a batolata by měli mít buď plínky určené do vody, nebo plavky se speciálními gumičkami na nohavičkách - pro případ, že by došlo k nějaké "nehodě". Z hygienického hlediska jsou lepší plínky, které na rozdíl od plaveček zadrží i čurání.

Dítě by také mělo mít župan s kapucou, protože hlavou uniká nejvíce tepla. Jakmile začne samo chodit, měli byste mu koupit botičky, které nekloužou.

Když už dítě nebude mít obavu z potápění hlavy, kupte mu dětské plavecké brýle. Nebudou ho štípat oči z chlorované vody. Pokud má holčička dlouhé vlasy, které jí při plavaní neustále padají do obličeje, je vhodné pořídit čepičku.

V jakém věku by dítě mělo vůbec začít plavat?
Ideální je věk kolem šesti měsíců. Pro takhle malé děti je však velmi důležitá kvalita vody. Proto jsou vhodnější bazény, které nemají chlorovanou vodu, ale vodu upravovanou například ionizací.

Také není na škodu, když dítě předtím začnete s vodou seznamovat už doma ve vaně. Obraťte se na některý plavecký klub pro děti a pozvěte si domů instruktora, který vám ukáže základní manipulaci s dítětem ve vodě.

. Plavecké kluby pro děti

www.juklik.cz, www.kenny.cz, amalka.info www.ploutvicka.cz, www.dkvodnicek.cz www.pomadol.cz, www.kaprdivers.cz

A co byste poradila rodičům, kteří chtějí své děti sami učit plavat?
Že to není dobré řešení. Spoustu věcí jako laik totiž neodhadnete, nedokážete vysvětlit dítěti správnou techniku a jak na to, takže ho naučíte špatně plavat. A chyby se pak těžko odstraňují.

Rodiče s oblibou učí prsa, protože je to často jediný plavecký styl, který umějí. Ale už neohlídají, aby dítě nemělo křivý střih. Navíc rodič si neudrží nadhled, často ztratí trpělivost, a tak dítě více tlačí a stresuje. Právě z těchto důvodů bych také výuku svých dětí svěřila jinému lektorovi z plaveckého klubu.


Témata: Test iDNES.cz