Jak poznat opravdu zdravou müsli tyčinku s nízkým obsahem kalorií? Test MF DNES prokázal, že většina výrobků tvářících se jako "fit" taková ve skutečnosti není.

Jak poznat opravdu zdravou müsli tyčinku s nízkým obsahem kalorií? Test MF DNES prokázal, že většina výrobků tvářících se jako "fit" taková ve skutečnosti není. | foto: Isifa.com

V müsli tyčinkách jsou škodlivé tuky, ukázal test. Pozor na polevu

  • 81
Müsli tyčinky se tváří jako vhodná svačinka pro lidi, kteří chtějí žít zdravě nebo hubnout. Opak je však často pravdou. Některé obsahují nezdravé tuky a příliš mnoho kalorií. Test MF DNES na příkladu jednadvaceti výrobků dokázal, že některé tyčinky s nápisem "fit" spolehlivě klamou zákazníky.

Nejpřekvapivější je, že více než třetina tyčinek obsahuje nebezpečné tuky; transmastné kyseliny, které působí na hladinu cholesterolu hůře než živočišné tuky. "Müsli tyčinky si kupují lidé, kteří chtějí žít zdravě, ale přitom si vybírají tyčinky s polevou, a tím veškeré své snahy zmaří," komentuje Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT).

Kompletní test müsli tyčinekČtěte v pátek 1. února

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Nejlépe dopadly tyčinky, které měly jak dobré složení tuků, tak nízkou energetickou hodnotu. Vítěz testu, Swissi müsli tyčinka classic prodávaná v řetězci Interspar, se například vyznačuje vysokým procentem ovesných vloček a přidává i vločky pšeničné. Díky nízké energetické hodnotě není problém si ji dopřávat každý den.

Naopak tyčinka Go rybíz s chutí rybízu a polevou z jogurtu si z testu odnáší nejhorší známku, a to právě za vysoký obsah transmastných kyselin. Na jedno balení vychází celý jeden gram, přitom za den bychom neměli přijmout více než 2,5 gramu. Kvůli obsahu pouhého extrudátu namísto vloček má pak tyčinka vysoký glykemický index, po jejím snědení tak budete mít opět brzy hlad.

Evropská unie před takovými tuky důrazně varuje a třeba Dánsko či Rakousko již zakázalo prodávat jídlo, které obsahuje více než dvě procenta uměle vytvořených transkyselin. U téměř třetiny testovaných tyčinek byl přitom podíl transkyselin vyšší, mnohdy i dvojnásobně.

Denně byste podle Světové zdravotnické organizace neměli sníst více než 2,5 g těchto tuků. Stačí dvě "špatné" tyčinky a limit je překročen. Například tyčinka Cereo s kousky višní obsahuje rovnou 1,49 gramu TFA (mezinárodně uznávaná zkratka pro transmastné kyseliny).

Výrobci se brání, že řetězce tlačí cenu tyčinek dolů. Od té se však kvalita výrobku neodvíjí. "Není to otázka financí, transkyseliny levnější nejsou. Firma musí zkrátka najít na trhu takový tuk, který bude texturou pro jejich výrobky vhodný. To možné je, ale musí si to vyzkoušet," doplňuje docent Marek Doležal z VŠCHT.

Obecně lze říci, že kdo chce snížit příjem transmastných kyselin, měl by si z obchodu vždy odnést tyčinku bez polevy. V ní bývá nejvíce škodlivých tuků a vždy zvyšuje energetickou hodnotu.


Prémiové testy