Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

TEST: Některé otvíráky na víno jsou složité a nešikovné

  • 6
Řeklo by se, že otvírání vína nemůže být nic složitého. Jenže i z tak jednoduchého úkonu se může stát těžká dřina. Prokázal to test šestnácti různých typů otvíráků vína.

Možná je brzy nebudeme potřebovat, jestliže se naplní prognózy a korkové zátky ustoupí uzávěrům šroubovacím nebo skleněným, které žádnou vývrtku nepotřebují. Do té doby se bez otvíráků na víno neobejdeme. Používáme je víc než dvě stě let, přesto stále nejsou dokonalé. Výrobci přicházejí s novými a novými modely, které mají otvírání usnadnit, někdy ho však spíš zkomplikují, nebo dokonce znemožní.

test

Podívejte se na výsledky testu otvíráků

Prokázal to test MF DNES, ve kterém tři zkušení sommeliéři posuzovali 16 různých modelů vývrtek a otvíráků.

Číšníci vědí, který otvírák je nejlepší

Dobře se v testu osvědčily takzvané číšnické nebo sommeliérské nože. Vypadají přitom komplikovaně a většina laiků se jich bojí, protože je považují za příliš složité.

Manipulace s nimi je přitom jednoduchá a snadno se ji naučí každý.

Výhodou je, že dokáže regulovat výšku zavrtání – což je důležité, protože všechny korkové zátky nejsou stejně dlouhé. Oba modely zastoupené v testu přesto nebyly zcela bez výhrad. Měly sice důležitý druhý stupeň, který zlepšuje funkci páky, ale nepříliš šťastně vyřešený.

Nejrychlejší a nejbytelnější

V celkovém pořadí předběhl číšnické nože designový otvírák Berghoff Deluxe za 639 korun, který otvírá lahve rychle a bez problémů. Proto se také stal vítězem testu. Je však hodně objemný a těžký a hodí se spíš pro profesionální použití než pro domácnost. "Je ideální na velkou party, kde musíte otvírat 200 lahví za sebou," říká jeden z hodnotitelů, Jiří Kačerovský.

Na motýlka potřebujete obě ruce

Nejprodávanějším typem – proto je v testu zastoupen několika modely – je křídlový "motýlek". Překvapilo množství klasických vývrtek s ručičkami. "Překvapuje mě, že se ještě vyrábějí, protože většinou se s nimi špatně pracuje," říká další porotce, Klára Kollárová. "Jsou velké, těžké, robustní, většinou korek rozdrtí, dlouhé zátky se s ním špatně otvírají, protože nemůžete ovládat, jak daleko se zašroubuje vrut."

Přitom na obsluhu je poměrně jednoduchý, má ale mnoho minusů. Nevadí tolik, že otvíráním zaměstnáte obě ruce a lahev musí stát na stole, jako to, že má velmi často silný vrut se špičatou špičkou, která nasedá na zátku kolmo a velmi často ji provrtá celou. Korkové drobky pak napadají do vína.

Otvírák s řidičákem

Některé otvíráky by potřebovaly "řidičský průkaz", jak jsou složité. Se zvědavostí jsme do testu zařadili vztlakový otvírák, který by měl zátku z lahve vytlačit. Jenže se neosvědčil. Ukázalo se, že může být dokonce nebezpečný. "Je to spíš taková technická rarita pro toho, kdo si chce zkusit něco nového," řekl o něm Jakub Král, kterého vylekala obrovská rána, jež provázela vystřelení zátky.

Co si pořídit do domácnosti?

Pokud si chcete koupit nový otvírák, nemusíte utrácet ani moc peněz. Klasický sommeliérský otvírák pořídíte od sto do tisíce korun. Dejte si pozor, aby měl skutečně dvě fáze. Lepší je i vrut potažený teflonem, proniká do korku lépe, ale na běžné použití v domácnosti není nutný.