Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Test kapesníků: rozdíl v pevnosti je i jedenáctinásobný, kvalita odpovídá ceně

  • 90
Stačí pár dní rýmy a obvykle se dostaví nepříjemný následek: bolestivě odřený nos, i když reklamní slogany slibují papírové kapesníky jemné jako bavlna. Existují takové, které by byly jemné a pevné zároveň?

Renesanční kavalíři a dámy si vážili svých přepychových kapesníků natolik, že přiměli drážďanské konšely, aby v roce 1595 zakázali jejich používání prostým lidem. V době, kdy jemné plátno dávno vystřídal (recyklovaný) papír, to je něco nepředstavitelného.

A přece by všichni ti, kdož teď zápolí s nachlazením či jarní alergií, byli vděční, kdyby jim nos zase laskal kapesník hebký jako hedvábí a pevný jako damašek. Jenže může takový být i obyčejný kapesník z papíru za několik haléřů? Co vlastně na zákazníky v balíčcích čeká – delikátnost srovnatelná s bavlnou, jak tvrdí reklamní slogany, nebo spíš smirkový papír?

Kompletní výsledky testu papírových kapesníků zde

Redakce MF DNES se proto tentokrát rozhodla prověřit vlastnosti papírových kapesníků, které si můžete koupit v českých drogeriích a supermarketech.

Základní charakteristiky (rozměry, váhu apod.), schopnost vstřebávat vodu a pevnost dvanácti vybraných vzorků testovali v laboratoři odborníci z Textilního zkušebního ústavu (TZÚ) v Brně, jejich praktickou užitnost vyzkoušelo doslova na vlastní kůži téměř třicet dobrovolníků, kteří se přihlásili na výzvu MF DNES.

Nakonec se ukázalo, že v případě nouze je možné použít každý ze zakoupených kapesníků, ale s některými možná budete mít zakrátko pocit, že si dřete nos kusem novin, nebo se budete potýkat s proděravělým ubrouskem.

Čtyři vrstvy zabrání nehodám

Do redakčního testu jsme záměrně vybrali zástupce rozdílných cenových a kvalitativních kategorií. Zkušebna i spotřebitelská porota tak hodnotily kapesníky dvou-, tří- a čtyřvrstvé, za 99 haléřů za balíček i bez haléře za čtyři koruny, další určené především dětem, ty s pověstí luxusního zboží i privátní značky.

A tentokrát se potvrdilo, že cena bývá přímo úměrná kvalitě. V technických zkouškách porazily nejdražší čtyřvrstvé vzorky ty dvouvrstvé „o parník“.

„Podle očekávání platí, že kapesníčky s vyšším počtem vrstev vykazují vyšší pevnost za sucha i za mokra,“ shrnul výsledky jednoho z podstatných kritérií Petr Nasadil, který v TZÚ na testování dohlížel.

Pokud tedy nechcete riskovat, že si budete po každém použití kapesníku muset důkladně mýt ruce, vyberte si třeba kapesníky Amelia, ty ze zkoušky vyšly jako nejpevnější. Naopak nejméně drží za sucha dětské kapesníčky Linteo Kids, za mokra Tesco Value.

Pro představu: zatímco mokrý kapesník Amelia se protrhne až při působení tíhové síly přes čtvrt kila, nejlevnějšímu kapesníku z Teska stačí síla jen 23 gramů, tedy půlky rohlíku. Rozdíl v pevnosti je víc než jedenáctinásobný!

Při ověřování schopnosti kapesníků absorbovat vodu už tak velké odstupy nebyly. „Nasákavost všech vzorků je velmi dobrá. I rozdíly v této kategorii jsou však do velké míry způsobeny počtem vrstev,“ připomněl Petr Nasadil.

Nejlépe si v absolutních číslech vedl celkový vítěz testu, prémiová řada Tesco Tissues, poslední byl jeho vzdálený lowcostový příbuzný Tesco Value. Pokud byste chtěli tímto kapesníkem setřít rozlitou vodu, pojme jen něco málo přes 10 mililitrů, jeho čtyřvrstvá přízeň zvládne dvojnásobek.

Kapesníková turistika do Saska

Pevnost a schopnost nasát tekutinu mohou být při nákupu důležité, přesto vedou ruce spotřebitelů u regálu obvykle jiné pohnutky.

Jak ukázala anketa na portálu AkčníCeny.cz, hlavním kritériem výběru je pro zákazníky počet vrstev. Nejčastěji přitom volí tři (56,9 %), případně pouze dvě (17 %).

A pak rozhoduje samozřejmě cena. Kvůli té někteří Češi jezdí nakupovat papírové kapesníky spolu s potravinami do Německa.

„Sto čtyřvrstvých kapesníků v krabici vyjde zhruba na 0,95 eura (cca 26 Kč), to v Česku neseženu. Podobné to je i s kapesníky v balíčcích po deseti kusech, balení po třiceti stojí 1,85 eura (51 Kč),“ vysvětluje Vítězslav Bureš, proč už dobrých deset let nakupuje i tohle zboží u sousedů v Kauflandu.

Stačí vzít kalkulačku do ruky a zjistíte, že to není žádná manýra. V Česku zaplatíte za podobné kapesníky, pokud je tedy vůbec seženete, minimálně 40, resp. 65 korun. Jestliže máte tak velkou spotřebu jako tato rodina, už je úspora znát.

Gentlemani vs. drsňáci

S tolika znalostmi se Vítězslav Bureš musel stát jedním z dobrovolníků, kteří vybrané vzorky testovali na vlastní nos. Ostatně i většina dalších porotců měla s tímto artiklem bohaté zkušenosti kvůli četným nachlazením či senné rýmě.

Verdikt spotřebitelů nakonec zněl – nejlepší jsou čtyřvrstvé kapesníky Soft Sicher (známka od porotců 1,4), dostatečně odolné, zároveň příjemné na dotyk, ale zase ne příliš hladké, aby ztrácely na funkčnosti, prostě něco na způsob gentlemana s pevným charakterem.

Navíc uživatele potěšilo i balení, které jim nezvyšovalo tep tím, že by odpadávala lepicí páska, ničilo se otvírání nebo se kapesníky nedaly z balíčku jednoduše vyndat.

Vlhčený toaletní papír do WC nepatří, ucpává potrubí, tvrdí vodohospodáři

„Pokud tento kapesník zapomenu v kapse a dám prát prádlo, neroztřepí se,“ popsal jeden účastník testu nečekaná pozitiva.

V hodnocení nejhorších kousků se porotci se zkušebnou shodli stoprocentně – propadly ty, jež mají jen dvě vrstvy. Jsou totiž hrubé, přitom nic nevydrží. „Ale v nouzi dobrý,“ milosrdně komentoval jeden z účastníků kapesníky připomínající drsňáky s příliš křehkou podstatou.

Kapesníky do toalety nepatří

Mějte na paměti, že po použití patří vždycky do směsného odpadu. Tedy nikoliv do kontejneru na papír ani do toalety. „Rozkládají se totiž obtížněji než toaletní papír,“ připomněl Tomáš Mrázek z Pražských vodovodů a kanalizací.


Prémiové testy