Pastelky pomáhaly testovat děti z pražské Malostranské základní školy.

Pastelky pomáhaly testovat děti z pražské Malostranské základní školy. | foto: Michal Šula, MAFRA

Test pastelek: lámaly se levné, drahé i „nelámavé“

  • 12
Neustálé lámání tuhy v pastelkách kazí dětem zábavu a rodičům dovede provětrat peněženku. Jak zjistil test MF DNES, tuha se v pastelkách láme poměrně často. A to i v těch nejdražších nebo dokonce v takových, které mají na obalu napsáno „nelámavé“ nebo „extra odolné proti zlomení“.

Kromě lámání se některé pastelky také špatně ořezávají nebo mají málo syté barvy. Naopak dobrá zpráva je, že odborníci v pastelkách nenalezli pro lidské zdraví nebezpečné a zakázané ftaláty. Ty jsme nechali otestovat u dvou nejlevnějších vzorků z Číny.

Nejlépe prošly všemi zkouškami a testy pastelky Maped, které přitom cenově patří mezi průměr. Používá je i Petra Vodstrčilová, fanynka omalovánek pro dospělé. Koníčku, který v poslední době získal obrovskou popularitu, propadla. Malý sešit s omalovánkami nosí neustále s sebou v kabelce.

„Je to koníček, který uklidňuje, zahání nudu, zlepšuje estetické cítění a podporuje kreativitu. Používám pastelky Maped, které jsou měkké, mají syté barvy a nelámou se,“ pochvaluje si Petra.

Jak se při nákupu pastelek nenechat napálit? V první řadě nespoléhejte na sliby, zejména ty o „nelámavosti“.

Tak třeba pastelky německého výrobce Faber-Castell lákají zákazníky na „speciální formuli proti zlomení“. Podle výrobce jde o to, že se tuha po celé délce přilepí k dřevěnému obalu a zpevní se tak proti zlomení. A realita? V jiných ohledech vynikajícím pastelkám formule nepomohla. V našem testu se zlomila vždy alespoň jedna pastelka při každé ze tří zkoušek. Zajímavé je, že všechny byly z jedné krabičky, pastelky z druhé krabičky prošly bez závad.

Zvláštním případem byly pastelky Bic kids, které jsou jediné z testovaných vyrobené z pryskyřice a ne ze dřeva jako ostatní. Na obale se pyšní sérií nápisů od „doporučeno učiteli“ přes „bezpečné“, „žádné třísky“,„snadno ořezatelné“ až po „extra odolné“. To se ale při testu neprokázalo. Naopak.

„Odřezky včetně tuhy se přilepovaly na ruce i ořezávátko,“ popsala Lenka Sobotová průběh jejich zkoušky. Podobnou zkušenost měly s Bic kids i děti v Malostranské základní škole. „Vůbec to nejde ořezat,“ divila se Márinka.

Pastelky z Číny

Šest z deseti vzorků pastelek bylo vyrobeno v Číně. Asie ale rozhodně automaticky neznamená nižší kvalitu. Z Číny pocházejí jak nejhorší pastelky, tak například i druhé nejlepší. Záleží na tom, jakou kvalitu si výrobce zadá. Například pastelky Centropen patřily k těm horším.

„Naše firma tento sortiment pouze překupuje na základě poptávky a nabídky, obecně zejména obchodních řetězců. Výroba pastelek je v Číně a z nabízených možností a vzorků vzhledem k možné ceně jsme zvolili tento,“ vysvětluje Pavel Kaupa, poradce ředitele tuzemského prodeje Centropenu.

Nejhorším testovaným vzorkům, které se víc lámaly a špatně ořezávaly, chyběly i sytější barvy, měly tužší jádro. „Tyto druhy pastelek při tréninku kreslení úplně vynecháváme, jelikož dítě musí na pastelku více tlačit a vytvoří si tak napětí v celé paži, což je pro nácvik kreslení zcela nevhodné. Snažíme se, aby ruka při kreslení byla uvolněná a pohyb plynulý,“ varuje před nimi logopedka Nikola Kadrlová, jež vede i grafomotorické kroužky.

,

Prémiové testy