Portské víno

Portské víno | foto: Profimedia.cz

Test portského: 16 vínům rozdal 15 medailí

  • 3
Kdo má rád sladká vína a ještě nezkusil portské, klidně může zajít do obchodu a vybrat si některé z jednodušších vín v cenách kolem tří set korun. Test MF DNES, v němž nezávislí odborníci anonymně hodnotili portská vína, ukázal, že je z čeho vybírat. Z šestnácti vín jen jedno zůstalo bez medaile.

Test MF DNES jako první v Česku postavil proti sobě PORTSKÁ VÍNA. Výsledek je víc než dobrý, třebaže šlo jen o standardní vína do 400 korun.

Hana Večerková Jedna zlatá, pět stříbrných, devět bronzových. Je tedy z čeho vybírat. To je hodně dobrá zpráva pro ty, kteří mají rádi sladká likérová vína, ale portské ještě příliš neznají. Test MF DNES, v němž nezávislí odborníci hodnotili 14 portských všech tří kategorií (white, ruby a tawny) a dvě tuzemská vína portského stylu, přinesl ještě jiné závěry. Tawny už není takové, jaké by mělo být, víc se podobá ruby.

Vítězem testu portugalských portských se stal britský obchodní řetězec Marks & Spencer. Jeho víno L. B. V. Port 2000 za 399 korun získalo zlatou, která bývá v redakčních testech spíš vzácností, další skončilo na druhém místě. "Jsem rád, že zvítězilo víno z vyšší kategorie, které zrálo v sudu pět až sedm let, takže bylo příjemně kulaté, hedvábné a hladké," říká předseda poroty Fedor Malík.

. TEST DNES

V testu MF DNES proti sobě stojí šestnáct značek portského

Víno, které se vyrábí v Portugalsku, ale ke slávě ho přivedli Britové. Je až neuvěřitelné, jakou roli v dějinách vína sehrála Británie, která není vinařskou zemí (třebaže víno pěstuje). Britové se podíleli na mnoha převratných událostech - třeba šampaňskému dali silnou lahev a korkové zátky pro druhotné kvašení - ale na portském se podepsali ještě výrazněji. Portské vytvořili.

Špatně si nevybere ani ten, kdo zvolí některé z levnějších vín, která se umístila na dalších místech. Mezi portskými se neztratilo ani české fortifikované víno, dnes už známý Šaler z Vinařství rodiny Špalkovy. Tawny tíhne k ruby Čekali jsme, že mezi oběma základními kategoriemi portského - ruby a tawny - bude větší rozdíl. Měly by se lišit barvou i chutí, protože se připravují odlišně.

Zatímco ruby zraje ve velkých sudech bez přístupu vzduchu, tawny v malých sudech, u kterých je přístup kyslíku povolen, ba dokonce žádoucí. Ruby by mělo mít jasnou rubínovou barvu, tawny tmavší, typickou žlutohnědou. Ruby, to je především ovocnost, tawny plnost a vyzrálost. Test ukázal něco jiného. Vína typu tawny se svou barvou i ovocným charakterem víc blížila stylu ruby. "Je vidět, že se výrobci přizpůsobují trendům a požadavkům konzumenta. 

. RADA MF DNES

Raději ochutnejte ruby než tawny

Pokud chcete zkusit portské a nechcete za ně dát moc peněz, vyberte si raději ruby než tawny. Máte větší jistotu, že vás nezklame. Levné tawny, na němž není uvedeno stáří zrání (10, 20, 30 nebo 40 let), totiž může být i směsí bílého a červeného portského.

Vína se stále posouvají do kategorie ruby, jsou mnohem ovocnější, mnohem reduktivnější než dříve. U mnohých tawny jsme měli problém, zařadili bychom je spíše do kategorie ruby," říká odborník na fortifikovaná vína Jan Stávek. "Rozdíly se trochu stírají a já se obávám, abychom za pár let tawny od ruby vůbec rozeznali."


Prémiové testy