Test: Rum a slivovice neklamou, ale matou

  14:57
Pryč jsou časy, kdy tuzemák byl český rum a slivovice jen pálenka ze švestek. Dnes musíte pečlivě číst etikety a vyznat se ve vyhláškách. - Že je tuzemák náhražka rumu, ví i ten, kdo ho nepije. Dnes se však objevuje i náhražka téhle náhražky. Má jen méně alkoholu.

Ilustrační foto | foto: Marek Navrátil

Stejně tak si můžete koupit i náhražku pravé slivovice - pálenku řezanou lihem. Test MF DNES, který postavil vedle sebe deset lahví s českým tuzemským rumem a deset lahví se švestkou na obale, zjistil, že ani tyto náhražky nemusí být k zahození.

Co ukázaly analýzy? Čtyři výrobky - S-Budget Tuzemák, Alliance Tuzemák, Tuzemák Jindřichohradecký a Tuzemský Grand - měly méně alkoholu, než je pro tuzemák předepsáno.

Infografika: Které jsou nejlepší

Byly to však jen zanedbatelné desetiny procenta. "Je vidět, že výrobci balancují na spodní hranici povoleného rozmezí - ani jeden vzorek neměl o chlup víc, než deklaruje," říká Karel Melzoch z Ústavu kvasné chemie a bioinženýrství VŠCHT v Praze, kde lihoviny analyzovali.

Více metanolu

Závažnější je spíš zjištění, že v jednom ze vzorků bylo nadlimitní množství metanolu. Šlo o Tuzemský Grand z Liho Blanice, tedy z firmy, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce v srpnu zakázala výrobu lihu pro potravinářské účely a pozastavila prodej lihovin. Právě kvůli metanolu.

Testovaný vzorek, který jsme koupili po tomto zákazu, obsahoval 856 mg/l metanolu. "Není to nic fatálního, pro ovocné destiláty by toto číslo bylo směšné, tam je množství metanolu o dva řády výše," vysvětluje Karel Melzoch.

"Nicméně pro skupinu lihovin je povoleno 300 miligramů na litr, takže tento výrobek je z pohledu předpisů zdravotně závadný, i když to není koncentrace, která by byla zdraví nebezpečná." Spíš je známkou toho, že výrobce použil nekvalitní líh.

Jaký je rozdíl mezi rumem a tuzemákem?

Pravý rum se vyrábí kvašením a destilací třtinové melasy. Výraz "rum" je vyhrazen jen pro lihoviny z cukrové třtiny. Proto se musel tuzemský rum, vyráběný z melasového nebo obilného lihu, svého jména vzdát a dostal hovorové označení "tuzemák".

Je to produkt, který má podobný aromatický profil. Připravuje se z lihu, vody a rumových trestí, jejichž základ tvoří octan a mravenčan etylnatý, barvených lihovinovým kulérem, přidává se i vanilin a cukr. Tuzemák musí mít nejméně 37,5 % alkoholu. Pokud nenajdete na etiketě slovo tuzemák nebo tuzemský, nemusí odpovídat definici, může mít menší obsah alkoholu.

V chuti dopadly tuzemáky a jejich odlehčené varianty lépe než švestkové lihoviny. V senzorickém hodnocení sedmičlenné poroty odborníků si téměř všechny vysloužily označení dobrý průměr. Nedá se ani říct, že by "tuzemáky" s nižším obsahem alkoholu klamaly spotřebitele, jsou totiž správně označeny jako "ostatní lihovina".

Slovo tuzemák, které je vyhrazeno jen pro výrobky s 37,5 % alkoholu, na nich nenajdete a procento alkoholu je navíc na obale uvedeno.

Švestky: etikety nelžou

Druhá část testu se zabývala lihovinami na bázi švestky. Byly v něm jak ovocné destiláty, tak destiláty "řezané" lihem i lihoviny se švestkovou chutí. V analýzách obstály lépe než v chuťovém hodnocení.

I pro tuto skupinu platilo: co je deklarováno, je skutečně v lahvi. Až na jednu výjimku. Plum vodka Jelínek měla vyšší cukerný extrakt, než je předepsáno pro vodku. "Kdyby ji výrobce deklaroval jako ostatní lihovinu, tak by to bylo v pořádku," vysvětluje Melzoch. Švestková vodka však nenadchla degustátory a skončila na posledním místě.

Kam patří slivovice?

Slivovice nemusí být tak jako v minulosti jen čistý destilát ze švestek, může to být i destilát smíchaný s lihem. Předpisy totiž povolují výrobcům přidat k ovocnému destilátu až 30 procent lihu, který nepochází ze švestek. Výrobek však musí mít charakteristickou chuť, vůni i barvu typickou pro švestkový destilát.

Pokud hledáte stoprocentní slivovici, musíte pozorně číst nejen název. Ta "pravá" bude mít na lahvi slova "slivovice" a "ovocný destilát".

Pokud bude za názvem slivovice "ostatní lihovina", máte před sebou nápoj, v němž je pravého ovocného destilátu 70 procent, zbytek je rafinovaný líh. Když jsou na etiketě na obrázku a v názvu švestky, nejde ani o destilát, ani o slivovici, chuti bylo dosaženo aromaty a barvivy. Hodně napoví i složení (jednotlivé složky musí být uváděny v pořadí, v jakém jsou ve výrobku zastoupeny) a cena (pravé ovocné destiláty jsou mnohem dražší než "řezané").

V celém souboru byla jen jedna pravá slivovice, tedy skutečná pálenka ze švestek - Tesco Plum Brandy. Další dvě - R. Jelínek Slivovice bílá a Stock Slivovice Excellent - jsou sice slivovicí podle legislativy, ale na rozdíl od té pravé původní mají 30% přídavek rafinovaného lihu. U dalších vzorků je podíl lihu ještě větší, zákazník je pozná podle toho, že místo slivovice mají v názvu "švestka" a ve složení je švestkový destilát až na druhém místě za lihem.

Testovanému souboru se vymykala Švestka Kaiser Franz Joseph. Má mnohem nižší obsah alkoholu a patřila by spíš mezi likéry, označena je však "ostatní lihovina".

Degustátoři se shodli, že mnozí lidé ani chuť pravých destilátů nedocení.

Připadají jim příliš ostré, zatímco aromatizované lihoviny jsou pro ně jemnější a chuťově přijatelnější. "Žádný z nich mě nenadchl, ale chápu, že pro určitou skupinu konzumentů, kteří nejsou vyhranění a nemají úplně konkrétní představu o chuti pravého destilátu, nebudou tak špatné," uvedla Helena Uhrová z VŠCHT. 

Co jsou lihoviny?

Lihoviny jsou alkoholické nápoje, které obsahují nejméně 15 procent etanolu, kromě piva a vína. Tak je definuje potravinářský zákon. K jejich výrobě se smí používat jen kvasný líh, syntetický je pro výrobu potravin zakázán.

JAK SE VYRÁBĚJÍ?

V podstatě dvojím způsobem. Studenou cestou - smícháním lihu s dalšími složkami (cukr, ovocné šťávy, destiláty, extrakty bylin, aromatické látky...). Tak vzniká například vodka, gin nebo tuzemák.

Nebo teplou cestou - tedy destilací zkvašených cukernatých surovin. Vyrábějí se tak destiláty neboli pálenky. Proces je složitější, zahrnuje několik fází: zkvašení surovin, destilaci a úpravy destilátu. Charakter konečnému výrobku dává původní zpracovávaná surovina (ovoce u ovocných destilátů, cukrová třtina u rumu, agáve u tequilly...).

JAK SE OD SEBE LIŠÍ?

Dřívější dělení lihovin na pravé ušlechtilé destiláty, řezané destiláty a konzumní lihoviny bylo jednodušší pro pochopení, co je co. U pravých ušlechtilých destilátů je veškerý líh získán z původní zkvašené suroviny. Tou může být ovoce (meruňkovice, calvados), révové víno (vínovice, koňak, brandy) nebo obilí (whisky, vodka), ale i další suroviny (borovička z jalovčinek).

Řezané destiláty jsou poloušlechtilé lihoviny, jež se vyrábějí mísením destilátů s lihem, vodou a případně jinými přísadami. A nejlevnější konzumní lihoviny vznikají smísením lihu, vody, trestí, případně cukru a dalších aromat.

Dnešní předpisy v podstatě rozdělují lihoviny na destiláty, kategorizované lihoviny a ostatní lihoviny.

CO JE CO?

Destiláty: Lihoviny, v nichž etanol vznikl jen destilací. Patří sem rum, whisky, ovocné destiláty (slivovice jen tehdy, pokud k ní nebyl přimíchán líh), obilné pálenky, vínovice, pivovice, tequilla...

Kategorizované lihoviny: Nejsou to destiláty, ale odpovídají určité definici. Většina z nich vznikla aromatizováním lihu. Jsou levnější než destiláty. Patří sem například tuzemák, gin, vodka, likér...

Ostatní lihoviny: Vejdou se sem všechny lihoviny, které neodpovídají žádné definici, mohou být označeny jakýmkoliv smyšleným názvem (např. Švestka nebo Pirátská 35), není určeno, jaký mají mít obsah alkoholu. Jsou to nejlevnější druhy lihovin. 

Autoři: ,

Prémiové testy

Zařizujete si domácnost, nakupujete sportovní výbavu, chystáte se na dovolenou? S výběrem toho nejlepšího zboží či služeb na míru pomohou nezávislé spotřebitelské testy. Exkluzivně na iDNES Premium.

Test loveckých salámů nepotěšil: Hodně tuku a soli, ale občas i kousky kostí

ilustrační snímek

Nemá smysl si nalhávat, že je lovecký salám bůhvíjak přínosný pro náš jídelníček. Není. Ani...

Test kysaného zelí: Stojí pakatel, ale funguje lépe než drahé vitaminy

ilustrační snímek

Výborně chutná a ještě umí udělat tuze dobře našemu organismu. Také proto je kysané zelí základem...

Test nealko vína: Chybí mu energie a chová se jinak. Jako vykastrovaný kocour

ilustrační snímek

Nealko víno není vynález posledních let. Za vínem alkoholickým má ale zpoždění, v porovnání s ním...

Test online nákupů potravin: Rychle i levně. Ale také pomalu a výrazně dráž

Modelový nákup pro on-line test obchodů s potravinami

Komu by se chtělo tahat kilogramy mouky, cukru a těžké lahve po schodech, když to za vás mohou...

Test dětských autosedaček: velmi bezpečný model vyřadil jed na moly v potahu

Test dětských autosedaček

Spolehlivá autosedačka nemusí být jen pohodlná, ergonomická a obstát při nárazových zkouškách....

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Přestaňte snít o konci ropy a plynu, prohlásil šéf saúdského těžebního obra

18. března 2024  20:29

Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...