Lednice - ilustrační foto.

Lednice - ilustrační foto. - Lednice.

TEST: Také levné lednice šetří peníze

  • 3
Na první pohled by se mohlo zdát, že s lednicemi je to jako s každým jiným zbožím: čím dražší výrobek koupíte, tím bude technicky dokonalejší a hlavně úspornější. Jak ukázal společný test MF DNES a skupiny ČEZ, tak úplně to neplatí - i levné přístroje umějí být šetrné.

Vítěz testu, lednice Fagor, ročně spotřebuje proud za 1 038 korun, a stojí přitom ani ne deset tisíc. Naopak stejně drahá Zanussi "propálila" ročně rekordních 1 500 korun. Jen dobrým výběrem lednice tak můžete za deset let provozu ušetřit bezmála 4 700 korun.

Jako orientační vodítko při nákupu však cena posloužit může - dražší lednice určitě spotřebují proudu méně. Třeba nejdražší Whirlpool za 16 tisíc korun byl rekordmanem i v šetření s "propálenou" pouhou tisícikorunou za rok.

Při započítání jeho nákupní ceny se však propadl mezi nejméně výhodné výrobky. Na druhou stranu má tato chladnička největší úložný prostor - při stejných vnějších rozměrech se do ní vejde o 90 litrů více než do nejmenší lednice Amica.

Abychom ve výpočtech zohlednili rozdílné velikosti, přepočítali jsme náklady na provoz s ohledem na celkový objem lednice. Získaný "index Testu", podle nějž jsme přístroje ve výsledkové tabulce seřadili, tedy ukazuje, kolik stojí "vychlazený litr objemu" za rok.

Co má být na štítku

Podle čeho chladničku vybírat? Když pomineme kritéria jako objem a vybavení (u testovaných byly téměř stejné), hlavním vodítkem by měl být energetický štítek. Ten musí být nalepen na každém spotřebiči a kromě názvu výrobku je na něm uvedena energetická třída - u lednic jen A, A+ nebo A++, roční spotřeba proudu v kilowatthodinách (kWh), objem chladničky i mrazničky a hlučnost v decibelech.

Hvězdičkami je pak znázorněná mrazicí třída spotřebiče: každá * znázorňuje 6 stupňů Celsia. Chladicí prostor má jednu, mrazicí většinou tři (-18 °C) nebo čtyři (-22 °C). Pokud chcete dlouhodobě (půl roku) skladovat zmrazené potraviny, potřebujete aspoň tříhvězdičkový přístroj.

výsledky tesTU

Podívejte se, jak dopadly v hodnocení MF DNES jednotlivé lednice. - více zde

Zmatek mezi "áčky" Právě u uváděné spotřeby se v testu objevil problém. U čtyř z dvanácti nových lednic uváděli výrobci jiné hodnoty než ty, které naměřili technici v Elektrotechnickém zkušebním ústavu. Například vítězný Fagor se výrazně ošidil, protože ročně spotřebuje o 140 kWh (460 korun) méně, než deklaruje. Další tři lednice naopak "propálily" o 70 až 160 korun více.

Zvláštní je, že dvě prakticky stejné lednice jednoho výrobce prodávané pod rozdílnými značkami - AEG a Electrolux -byly zařazeny každá do jiné energetické třídy, přestože mají totožnou deklarovanou i naměřenou spotřebu elektřiny.

AEG je označena jako A++, Electrolux jen A+. První by tedy měla být úspornější než druhá, proudu však spotřebují stejně. Vysvětlení? "Myslím, že důvod nemůže být jiný než marketingová politika výrobce, který chce jednu lednici prodávat jako ekologičtější," říká zkušební technik Zdeněk Jurda z EZU.

Dvě chladničky Candy zase deklarovaly každá jinou třídu (A+, A), ve skutečnosti však měly spotřebu proudu skoro stejnou. Naopak vítězný Fagor byl označen jen "áčkem", podle měření by však měl nárok i na obě plus. "V případě, že by se opakovaným měřením prokázalo, že výrobce uvádí jiné údaje než skutečné, požadovali bychom od něj dokumentaci a vysvětlení a chtěli zjednat nápravu. V minulosti jsme už několik podobných případů řešili," říká Stanislav Vitner ze Státní energetické inspekce ČR.

Zda tím výrobci skutečně klamou spotřebitele, není tak lehké zjistit, "štítkování" spotřebičů totiž vyžaduje mnohem rozsáhlejší měření, než jakým se zabýval náš test.


Prémiové testy