V testu MF DNES neuspělo žádné z dvanácti balení. Ilustrační foto

V testu MF DNES neuspělo žádné z dvanácti balení. Ilustrační foto

Test vajíček: neuspělo ani jedno z dvanácti balení

  • 15
Koupit si balení opravdu čerstvých, nepoškozených a čistých vajíček je téměř nemožné. Prokázal to redakční test MF DNES. Ve všech dvanácti nakoupených baleních od různých distributorů byla vajíčka s poškozenou nebo zašpiněnou skořápkou. Nejčastější vadou byly mikropraskliny ve skořápce, kvůli kterým se vejce rychleji kazí.

Nekvalitní vajíčka mohou ve vroucí vodě rychle popraskat. Prokázal to test, který udělal Ústav chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické. Navíc je vajíčko s malými prasklinami rizikové kvůli možnosti mikrobiální nákazy, a proto se nehodí do studených pokrmů, ale pouze k tepelné úpravě.

V testu propadla všechna balení. Nejhorší výsledek byl u XL Českých vajec z Billy, relativně nejlepší pak u biovajec z Ekofarmy Abatis.

Nejčerstvější z ekofarmy
U XL českých vajec Billy zbývaly do data minimální trvanlivosti ještě tři týdny, přesto vejce nebyla čerstvá. "Tato vejce měla nekvalitní tenké, pórovité skořápky, kvůli tomu rychleji ztrácejí čerstvost. Na tu má vliv i skladování, domnívám se, že nebyla po celou dobu uložena v chladu, což je špatně," řekla Kamila Míková z Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemickotechnologické, která vejce hodnotila.

Nejčerstvější naopak byla biovejce z Ekofarmy Abatis. Přesto v testu propadla. Většina totiž měla znečištěné skořápky, a navíc v osmi z deseti vajec v laboratoři objevili krevní sraženiny. Pokud takové vajíčko správně tepelně neupravíte, můžete se nakazit třeba salmonelou nebo jinou mikrobiální nákazou.

Dalším častým neduhem u vajec byly jejich znečištěné skořápky.

"Špinavá skořápka u vajec svědčí o jejich špatném třídění a zvyšuje riziko mikrobiální kontaminace," říká Kamila Míková z Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT. "Pokud jde o poškození skořápek, mohla vzniknout jak na farmě, tak i při nešetrné manipulaci během přepravy a obchodě," dodala Míková.

Kromě nešetrného zacházení je problém chatrných skořápek způsoben i špatným krmením nebo zdravotním stavem slepic. Ve skořápkách pak vznikají takzvané mikrokřapy, které navíc výrazně zkracují dobu, po kterou jsou vejce čerstvá. Test hodnotil také správnost značení na obalu a skořápce. Problém byl většinou s nečitelností razítek na skořápce.

Čtěte zítra v MF DNES

 MF DNES testovala dvanáct balení vajec - běžné, omega i biovejce. Hodnotila mimo jiné značení, znečištění či čerstvost.  Podrobné výsledky testu najdete v páteční MF DNES.

.

.

Prémiové testy