Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Parkovné může stát až polovinu ceny permanentky

  14:25
- TEST INDEX porovnává ceny a možnosti lyžování Při rozhodování, které středisko je pro lyžařovu kapsu únosné, a kam raději nejezdit, může pomoci TEST INDEX. Ten hodnotí poměr lyžařských možností a cen za vleky. Čím je číslo indexu vyšší, tím více poskytuje permanentka vleků a sjezdovek, anebo je její cena nižší. Vzorec pro výpočet: TEST INDEX = (počet vleků x délka sjezdovek x 100): cena jednodenní permanentky.

Špindlerův Mlýn, Krkonoše
Test index: 89
Délka sjezdovek: 23,5 km

500 korun na den:
Nejdražší česká permanentka (450 Kč) obsahuje kromě lanovek a vleků také zdravotní pojištění a skibus. Zdarma je pak i snowboardový park. Za zbytek peněz je nutno zaplatit nejlevnější parkoviště pod Medvědínem nebo na Mísečkách (50 Kč). Další parkoviště ve Svatém Petru a u autobusového nádraží jsou dvakrát dražší.

1000 korun na den:
Nejlevnější přespání pro sjezdaře lze pořídit v ubytovnách na Horních Mísečkách (110 Kč), běžkaři ocení i mnoho chalup přímo na hřebenech nebo těsně pod nimi (200 Kč). Další peníze spolyká večeře v restauraci a párek k obědu v bufetu na sjezdovce (150 Kč). V peněžence potom už zbývá třeba jen na krátkou vyjížďku na saních tažených koňmi (120 Kč) a sjezd bobové dráhy na speciálním vozíku (70 Kč). Kdo si takové radovánky odepře, ušetří i na přespání v levném penzionu nebo privatu (400 Kč).
Zcela mimo možnosti návštěvníka s tisícikorunou v kapse je let s instruktorem na dvojmístném padáku (1000 Kč).

Pozor: permanentky platí po celém Špindlerově Mlýně a okolí (Medvědín, Svatý Petr, Hromovka, Městské vleky, Labská a Davidovky). K Davidovkám však nejezdí skibus, ale placený autobus ČSAD. Jízdné na vleky lze platit i bankovními kartami s výjimkou některých typů České spořitelny.

Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše
Test index: 17
Délka sjezdovek: 8,5 km

500 korun na den:
Po zaplacení permanentky (400 Kč) a nejlevnějšího parkoviště bez ostrahy (30 Kč) zbude lyžaři tak akorát na skromný oběd v restauraci pod sjezdovkami nebo na guláš s pivem k obědu a párek k večeři v některé lidovější hospodě, které jsou však daleko od sjezdovek.

1000 korun na den:
Auto lze zaparkovat na hlídaném parkovišti (100 Kč) kousek od Přibližovacího vleku, který lyžaře doveze do sjezdařského areálu. Pokud bude návštěvník bydlet v levném privatu (100 Kč), zbudou mu tři stovky na zábavu. Pokud si zaplatí ubytování v penzionu (400 Kč), bude se muset vzdát projížďky na saních (120 Kč) nebo na koni (200 Kč). Místo koní lze hrát kuželky nebo bowling (200 Kč) a potom se dorazit v posilovně (30 Kč).
Kdo má rád spíše romantiku hor nebo je zatížený na běžky, zvolí některou z horských chat s polopenzí (400 Kč).

Pozor: permanentka neplatí na lyžařské vleky ve Studenově.

Bedřichov, Jizerské hory
Test index: 44
Délka sjezdovek: 6,0 km

500 korun na den:
Levné permanentce (190 Kč) a parkovnému (30 Kč) cenově odpovídá i ubytování v chatách (200 Kč) a soukromí (150 Kč). Do pěti set korun se tak vejde i oběd.

1000 korun na den:
Další peníze je možno utratit za den výuky lyžování (400 Kč) nebo jízdy na carvingových lyžích z půjčovny (490 Kč). Pokud si zájemce půjčí jen obyčejný běžecký nebo sjezdařský komplet (250 Kč), zbude mu ještě na hodinovou projížďku na saních tažených koňmi (150 Kč). Kdo si odpustí i to, může zkombinovat vyjížďku na koních (180 Kč) se zapůjčením normálních saní (150 Kč).

Pozor: permanentka platí na vlecích v Bedřichově a Severáku. Mezi oběma středisky jezdí pouze placený autobus ČSAD.

Klínovec, Krušné hory
Test index: 14
Délka sjezdovek: 5,4

500 korun na den:
Součet cen parkoviště na Klínovci, Neklidu nebo Božím Daru (40 Kč) a permanentky (270 Kč) umožňuje zaplatit si oběd a večeři nebo noc na levné chatě v okolí (200 Kč).

1000 korun na den:
Kdo chce bydlet v hotelu (500 Kč), zbude mu již jen na to, aby se najedl a párkrát sjel sjezdovku pod lanovkou do Jáchymova (35 Kč).

Pozor: permanentka platí jen na areál Klínovec-sever, do kterého se nepočítají vleky na jižní straně, na Neklidu a lanovka z Jáchymova.

Ještěd, Lužické hory
Test index: 37
Délka sjezdovek: 7,4

500 korun na den:
Ještěd se tyčí přímo nad Libercem, a tak lyžař může využít všechny výhody velkého města. Zaparkovat může zdarma kdekoliv a do střediska dojede tramvají (8 Kč). Permanentka není příliš drahá (180 Kč) a děti mají malý vlek dokonce zdarma. Jídlo i ubytování jsou v Liberci stejně drahé jako v jiných městech a tak se skromný návštěvník Ještědu i s lyžováním vejde do pěti set korun.

1000 korun na den:
Návštěvníci Liberce obvykle chodí do známé botanické zahrady (20 Kč) nebo do bazénu s velkým toboganem (60/volný den, 50/všední den). K tomu stačí přespat v hotelu nebo si dát opulentní večeři a další pětistovka je pryč.

Pozor: permanentka neplatí na lanovku, kde stojí pět jízd sto padesát korun.

Špičák, Šumava
Test index: 9
Délka sjezdovek: 6,0 km

500 korun na den:
Permanentka není nejdražší (260 Kč), ale cena parkovného je vysoká (60 Kč). Při nocování v levné ubytovně (110 Kč) tak lyžaři zbude na oběd a večeři ve stoje v bufetu, nebo si dá oběd a večeři vynechá.

1000 korun na den
Ubytování v penzionu nebo hotelu nižší třídy přijde na 250 korun, a tak si k tomu návštěvník může vybrat mezi půjčením sjezdařského (260 Kř) nebo běžeckého kompletu (80 Kč) a ještě si večer zahrát tenis (90 Kč), nebo vyrazit do nedalekého komlexu bazénů v Bavorské Železné Rudě (200 Kč). Kdyby mu to nestačilo, může ještě zajet lanovkou na Pancíř a zpět (30 Kč).

Pozor: v okolí Špičáku jsou roztroušené lyžařské vleky a lanovky, na které neplatí jednotná permanentka. Na výlet do Bavorska je potřeba mít s sebou cestovní pas.

Deštné v Orlických horách, Orlické hory
Test index: 15
Délka sjezdovek: 4,8 km

500 korun na den:
Lyžování přijde na tuzemské poměry docela levně (230 Kč) a parkoviště je zdarma. Lyžaři tak zbudou peníze i na skromný oběd a večeři (100 Kč) a ubytování v soukromí (150 Kč).

1000 korun na den:
Další pětistovku lze rozdělit mezi lyžařskou školu při skupinové výuce (90 Kč), půjčení bot, lyží a hůlek (200 Kč) a větší večeři nebo alkoholový dýchánek. Kdo si chce po sjezdovém lyžování zaběhat, může si půjčit běžkařské vybavení (150 Kč).
Místo toho je možné bydlet v penzionu (300) nebo hotelu (500).

Červenohorské sedlo, Jeseníky
Test index: 15
Délka sjezdovek: 6,4 km

500 korun na den:
Jednodenní jízdné na vleky (300 Kč), parkovné (160 Kč) a teplá svačina vyčerpají celou finanční hotovost. Řidič může ušetřit na večeři tím, že nechá auto na odstavném parkovišti pod horami v Koutech nad Desnou (50 Kč). Na Červenohorské sedlo potom musí vyjet placeným linkovým autobusem a tím se také vrátit.

1000 korun na den:
Přespat lze na jedné ze dvou chat (100, 200 Kč) a potom zbude i na dobrý oběd a večeři (200 Kč).

Pozor: na parkovišti v Koutech nad Desnou je nutno parkovat i v případě, že na Červenohorském sedle je plné.

Pustevny, Moravskoslezské Beskydy
Test index: 57
Délka sjezdovek: 10,0 km

500 korun na den:
K ceně permanentky (210 Kč) je potřeba připočítat parkovné (20 Kč). Přesto zbudou peníze na přespání v ubytovně nebo v privátu v Trojanovicích, na Pustevnách nebo ve Frenštátě pod Radhoštěm (150 Kč). K tomu lze připočítat i párek nebo hamburger k obědu a levný guláš k večeři.

1000 korun na den:
Komu se chce platit další peníze, může si půjčit sjezdový komplet (200 Kč), běžecké vybavení (160 Kč) a nepotřebné věci si na celý den uložit do úschovny (20 Kč) u horní stanice lanovky. Do tisícovky se vejdou ještě dvě hodiny lyžařské výuky (300 Kč).

Poznámka: ceny jsou orientační a vycházejí z průzkumu mezi nejlevnějšími službami dané kategorie v horských střediscích a jejich nejbližším okolí. Ceny, pokud není uvedeno jinak, odpovídají jednomu dni a jedné osobě.
Každé pohoří v Česku zastupuje středisko s nejdelšími sjezdovými tratěmi. Výjimkou jsou Krkonoše, kde jsou střediska dvě, protože tyto hory jsou největší v republice.

 

Ve Francii kvete lyžařský průmysl
Cena levného týdenního zájezdu do Francie se pohybuje mezi devíti a jedenácti tisíci korunami. V ceně bývá doprava autobusem, ubytování ve vícelůžkových apartmánech a šestidenní permanentka. Pokud si ubytování zajišťují lyžaři přímo ve francouzském středisku pomocí internetových nebo faxových nabídek, mohou stlačit cenu bez dopravy až k osmi tisícům korun.
Francouzské horské "paneláky" sice mají k romantice krkonošských chalup nebo prvorepublikových hotelů na moravských horách daleko, ale zato je v každém apartmánu vybavená kuchyňka, mikrovlnná trouba, myčka na nádobí a koupelna s toaletou. Alpská střediska připomínají spíše průmyslové aglomerace a lany nejsou zadrátována pouze údolí, ale lanovky se křižují i na pláních ve čtyřtisícových výškách. Samo lyžování je ovšem díky nadmořské výšce a rozlehlosti areálů s ostatní Evropou neporovnatelné. S personálem se lze domluvit francouzsky a anglicky.

V Itálii se lyžuje, i když nepadá sníh
Týdenní lyžování v italských Dolomitech prodávají cestovní kanceláře za dvanáct tisíc korun. Tato cena obsahuje snídaně a večeře, ubytování mimo samotná střediska, permanentky a autobusovou dopravu do Itálie. Italské apartmány bývají pohodlnější a větší než francouzské, jízda z Česka je o polovinu kratší než do Savojských Alp a permanentky jsou o něco levnější. Za to ovšem lyžaři platí tím, že ke sjezdovkám se musí ráno dopravovat skibusem a mezi jednotlivými resorty nemohou přejíždět na lanovkách.
Sjezdovky v Itálii bývají výborně upraveny i tehdy, když jsou na podzim nebo na jaře louky okolo zelené. Jazyky umělého sněhu se pak vinou mezi kvetoucími rostlinami. V Dolomitech se mluví hlavně italsky, ale domluvit se lze i německy.

Rakouská střediska se tváří domácky
V Rakousku si lze zaplatit takzvaný týdenní lyžařský paušál, který stojí okolo sedmi a půl tisíce korun. Obvykle obsahuje ubytování, polopenzi a permanentku.
Rakouská střediska jsou postavena v okolí starých vesnic, a tak si v nich návštěvník nepřipadá jako na sídlišti. Sjezdovky vedou spíše přirozenými trasami údolími a hřebeny.
Do Rakouska se dá jet i na jeden den nebo víkend. Ve velkých střediscích stojí denní permanentka sedm set až tisíc korun. Nejlevnější ubytování je obvykle v soukromí. Jedna noc se snídaní tam přijde podle velikosti střediska od čtyř do sedmi set korun. Pro toho, kdo neumí aspoň pár slov německy, však bývá těžké se v Rakousku domluvit.

 

Anketa:
Jaké služby kromě lyžování obvykle využíváte v tuzemských zimních střediscích? Zdají se vám ceny ve srovnání s cizinou přiměřené?

Jiří Rajman, redaktor ČT, Praha:
Já osobně si vždy raději připlatím a jedu na týden lyžovat do ciziny. Je tam daleko širší spektrum vyžití a kvalitněji poskytované služby. I u nás jsou samozřejmě výjimky, ale většina z podnikatelů v oblasti zimních sportů mi u nás připomíná obyčejné zlatokopy. Záleží také na konkrétní cestovní kanceláři. Zahraniční cestovka nabídne k zájezdu spoustu aktivit, které zahrnuje cena zájezdu. V Čechách si zaplatíte pouze pobyt a pak na vše ostatní připlácíte.

Zdeňka Lukešová, asistentka, Praha:
Mám zkušenosti s lyžováním v Čechách i v zahraničí. Po prvním zájezdu do zahraničního střediska jsem se rozhodla trávit příští zimní dovolené pouze mimo republiku. Svahy jsou lépe upravené, což je výhodné zejména pro začátečníky - mého malého syna. Kulturní vyžití - diskotéky, bary jsou bez výjimky i v těch nejmenších vesničkách, to  zase vyhovuje dospívající dceři. Sportovní zázemí - bazén, sauna, kulečník jsou většinou již v ceně zájezdu nebo na permanentku se slevou. S takovýmito komplexními a kvalitními službami jsem se v Čechách prakticky nesetkala.

Kateřina Hulcerová, studentka, Praha:
Z finančních důvodů jezdím většinou do českých hor. Ale kvalitnější služby poskytují zahraniční střediska. Je tam jistá záruka dobrých sněhových podmínek, větší výběr různých náročností tras. I obsluhující personál je tam vstřícnější i k méně šikovným lyžařům.

Ota Mrákota, publicista, Liberec:
Do tuzemska bych na hory nikdy nejel. Většinou u nás hrozí nedostatek sněhu, neupravené sjezdovky a hlavně naprosto chybí jakékoliv zázemí. V zahraničí jsou na sjezdovkách samozřejmostí občerstvení nebo menší restaurace, kde si člověk odpočine a ohřeje se. U nás nic takového prakticky neexistuje. Dalším problémem je ubytování - u nás není možné sehnat levné kvalitní bydlení. Buď zde jsou drahé hotely nebo levné bydlení, jehož kvalita absolutně neodpovídá ceně.

Miroslav Nepraš, podnikatel, Praha:
Po zkušenosti z několika posledních zim, kdy bylo opravdu málo sněhu, si lidé většinou objednávají zahraniční zájezdy, nebo vyčkávají do poslední chvíle, kdy se dozví stabilnější sněhové podmínky na českých horách. Pokud by ale měli všichni naši klienti dobré finanční zázemí, myslím si, že by volili zahraniční střediska. Co se týká využití volného času (mimo dobu lyžování) jsou bazény, sauny a fitcentra ve standardní nabídce zahraničních lyžařských center. U nás jsou tyto možnosti až při objednání zájezdu s nadstandardními službami a také za nadstandardní ceny.

Zdánlivě recesisticky vypadají nápisy v boudě "Na knajpě" v Jizerských horách: "Proti konzumaci vlastních potravin nemáme nejmenších námitek" a "Zde je jediné místo na světě, kde ceny zboží určuje zákazník." Oceňují je však běžkaři, kteří mají z boudy, která stojí na jizerskohorských hřebenech, do civilizace pět až deset kilometrů. "I když hosté platí podle vlastního uvážení, vydělávám asi tolik jako kolegové s pevnými cenami," říká majitel a zároveň restauratér v jedné osobě Zdeněk Joukl. "Nepotěšil mne však jeden Němec, který za čtyři čaje zaplatil pouhých patnáct korun," líčí podnikatelské riziko Joukl, který tahá většinu zásob do tříkilometrového kopce na plastovém bobu.

Autor:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Z prodejen mizí košíky do ruky. Hodily se na malý nákup, skuhrají zákazníci

1. května 2024

Z českých obchodů začínají mizet malé příruční nákupní košíky. Zákazníci se tak často musí spokojit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německá atomová kauza pokračuje. Opozice hledá viníky za odklon země od jádra

26. dubna 2024

Německem v posledních dnech hýbe kauza zveřejněných dokumentů německého měsíčníku Cicero týkající...

Plán na města bez zavíraček naráží. Místní ani policie nechtějí žít nonstop

1. května 2024

Rostoucí náklady, obavy o bezpečnost a stížnosti na hluk dusí po setmění ekonomiky od Londýna po...

Od ropy k technologiím. Saúdská Arábie přezbrojuje na umělou inteligenci

1. května 2024

Ve vývoji umělé inteligence hrají klíčovou roli dva faktory - peníze a energie. Obojího má Saúdská...

Pražské letiště změnilo platby za parkování, zdarma je nově jen 10 minut

1. května 2024  9:02

Mezinárodní Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni od května změnilo systém parkování. Doba na...

Auto by se mohlo stát stabilizačním prvkem soustavy. Místo baterie, říká Daniel Ševčík

1. května 2024  5:36

Dodává SW pro řízení dobíjecí infrastruktury do Norska, Švédska, Itálie a dobíjecí stanice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...