Česko patří k zemím s největší spotřebou drog na světě.

Česko patří k zemím s největší spotřebou drog na světě. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Kvůli drogám firmy v USA těžko hledají lidi, české testují jen namátkově

  • 147
Testy na drogy jsou u zaměstnavatelů v Česku čím dál častější. Firmy tak chtějí zajistit bezpečnost na pracovišti. V USA je to běžnou praxí, testuje se tam už v rámci vstupních lékařských prohlídek. Kvůli tomuto nařízení mají ale mnohé firmy problém najít nové zaměstnance.

Ekonomika USA se dostala z vleklé recese a tamní zaměstnavatelé otevírají nová pracovní místa. Na otevřené pozice nemají ale dostatek uchazečů. Až polovina z nich žádost o práci stáhne, uvádí list New York Times. Vědí totiž, že by neprošli testem na drogy, které hodně firem v USA vyžaduje.

Testování ale není v USA nové. Všechny tamní firmy, které dostávají vládní zakázky nebo granty, se musí řídit nařízením z roku 1988. Zákon jim nařizuje provádět v rámci vstupních prohlídek při uzavření pracovního poměru u budoucích zaměstnanců test na drogy. Testy jsou v USA také povinné u některých profesí, jako jsou například řidiči. To platí i pro všechna povolání spojená s veřejnou bezpečností. Zejména tedy řidiče, strojvůdce či piloty. Testování požadují čím dál častěji i velké korporace a menší firmy.

Problém s najímáním zaměstnanců tak může poukazovat i na to, že spotřeba drog v Americe roste. Podle průzkumu ze září roku 2014 každý desátý Američan starší 12 let užil v daném měsíci alespoň jednou nelegální návykovou látku. Situace je natolik svízelná, že se nařízením začali zabývat i politici. Guvernér státu Georgie Nathan Deal například navrhl zavést nákladný program, který by poskytoval konzultace uživatelům drog a pomoc s hledáním práce.

Situace v Česku

Dlouholetá praxe v USA a dalších zemích se postupně objevuje také u tuzemských zaměstnavatelů. „V Česku mnozí zaměstnavatelé testování také zavádějí. Dnes už je to běžná praxe,“ vysvětlil pro iDNES.cz odborový předák Josef Středula. „Firmy to dělají kvůli bezpečnosti, lidé omámení drogou můžou v práci ostatní ohrozit na životě,“ dodal.

Může se hodit

Hledáte nové zaměstnání nebo naopak sháníte vhodné zaměstnance? Připojte se na portál jobDNES.cz

Velké firmy v Česku se ale brání, že by zaměstnance testovali už při uzavření pracovního poměru. Ke kontrole přistupují jen v případě, že mají podezření na konkrétní přečin. „Ano, je pravda, že zaměstnance na drogy testujeme, ale nikoliv při vstupní prohlídce, ale formou namátkových testů při příchodu do práce a odchodu z práce, respektive cílených kontrol v případě podezření, že konkrétní osoba je pod vlivem alkoholu nebo drog. Jedná se tedy o standardní kontrolu zaměstnanců, nikoliv o součást vstupní prohlídky,“ řekl iDNES.cz Petr Vaněk, tiskový mluvčí nošovické automobilky Hyundai.

Mladoboleslavská Škoda Auto se řídí platnou legislativou a podle tiskové mluvčí automobilky Jany Bahníkové se musí zaměstnanci samozřejmě řídit interními předpisy, tedy dodržovat zákaz konzumace alkoholu a drog na pracovišti. K tomu, zda si firma ověřuje zaměstnance už při nástupu do zaměstnání, se nevyjádřila.

Česko patří podle agentury Bloomberg k nejzhýralejším zemím světa, alespoň co se týče užívání drog. Ve spotřebě marihuany drží dokonce dospělí Češi pomyslné světové prvenství.