Polovinu ztráty má na svědomí krize, druhou silná koruna. Ilustrační foto.

Polovinu ztráty má na svědomí krize, druhou silná koruna. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Textilní i oděvní průmysl se v roce 2008 hluboce propadl

  • 29
Český textilní a oděvní průmysl se ocitá v hlubší krizi. Jeho pozvolný pád loni výrazně zrychlil. Zatímco v roce 2007 celé odvětví stagnovalo, v druhé polovině loňského roku přišel propad – tržby meziročně klesly o 16,3 procenta.

Zavřeli jednu přádelnu a tkalcovnu, propustili několik desítek zaměstnanců. A poprvé od revoluce skončili v červených číslech. Popis loňského roku svitavského výrobce textilních tkanin Svitap přesně ukazuje, co se děje s českým textilním a oděvním průmyslem.

Propad o 16,3 procenta odhaduje Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK), podle které podniky utržily o 8,7 miliardy korun méně. Stejně jako v předchozích letech vykázal lepší výsledky textilní průmysl s propadem tržeb "jen" o 15,1 procenta. Oděvníci dopadli mnohem hůř, protože utržili o dvaadvacet procent méně.

Důvody rychlého pádu? Stejné jako u všech odvětví české ekonomiky – silná koruna a podzimní krize. Za hranice totiž směřuje asi sedmdesát procent českých textilií a oděvů.

"Pokud bychom očistili pokles od kurzové ztráty, dostaneme se jen asi na osmiprocentní pokles," odhadl viceprezident ATOK Jiří Kohoutek.

Slábnoucí koruna výrobcům nyní paradoxně nepomáhá. Loni si totiž v obavě z dalšího posilování měny zafixovali kurzy, které jsou nyní krajně nevýhodné.

"Fixace skončí v polovině roku, kdy se očekává, že koruna začne znovu posilovat," konstatoval generální ředitel Svitapu Jan Heřmanský.

Nejsilněji podle něj loňský rok dopadl na přádelny. Cena surovin je totiž vyšší než hodnota vyrobené příze. Z celého textilního a oděvního průmyslu muselo odejít kolem pěti tisíc lidí, desetina všech, které zaměstnává. Propouštění bude pokračovat i letos, odchod další části zaměstnanců připustil například OP Prostějov.

Ven z krize? Rychle a na míru

Současná krize však táhne dolů zejména "zdravější" součást oboru – výrobu textilií.

"Odbyt technických textilií souvisí s automobilovým a stavebním průmyslem. Konjunktura těchto oborů vyrovnávala úpadek tradičního textilu čelícího asijské konkurenci. Propad aut a staveb tak odhalil krizi tradičního textilu v plném rozsahu," vysvětlil prezident ATOK Josef Novák.

Právě technické textilie jsou však tím, na co výrobci do budoucnosti sázejí.

"Není tam takový tlak na ceny, protože zboží nejde na pult, ale je určeno k dalšímu průmyslovému zpracování. A tím, že tam není tak velký objem ruční práce, není pod extrémním tlakem asijské konkurence," vysvětlil Novák.

Proti levné Asii se snaží bránit i oděvníci. Například prostějovský OP vsází na "měřenky", tedy individuální úpravy oděvu na míru zákazníkovi, další výrobci přecházejí na malosériovou výrobu luxusního oblečení nebo lákají zákazníky na rychlost dokončení zakázky.