Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Petrobaroni z OPEC šponují těžbu ropy na maximum, i přes padající cenu

  • 59
Těžba ropy v Saúdské Arábii i celé Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci navzdory poklesu cen vzrostla na nová maxima. Uvádí se to ve středeční měsíční zprávě tohoto ropného kartelu. Z údajů plyne, že členové OPEC dál usilují o vysoký podíl na trhu místo toho, aby bojovali proti přebytkům suroviny a snažili se podpořit ceny, uvedla agentura Reuters.

Těžba celé OPEC se v červenci zvýšila o 46 tisíc barelů denně na 33,11 milionu barelů denně. To je podle statistik Reuters nejvyšší objem produkce minimálně od roku 2008.

Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu a největším světovým vývozcem ropy, zvýšila produkci proti červnu o 120 000 na 10,67 milionu barelů denně. Překonala tím dosavadní rekord 10,56 milionu z loňského června.

Představitelé kartelu OPEC se na červnovém zasedání ve Vídni nedokázali dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu. Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V současnosti se nacházejí nad 40 dolary a v červenci klesly zhruba o 15 procent.

„Levná ropa motivuje rafinerie ke zvýšení produkce, což zvyšuje přebytky na trhu,“ konstatoval kartel OPEC. Zdroje ze Saúdské Arábie agentuře Reuters už dříve řekly, že těžba tam reaguje právě na zvýšenou letní poptávku rafinerií.

Kartel čeká nadprodukci

Těžbu zvýšil také Irák, který je druhým největším producentem ropy v rámci OPEC. Už jen mírně stoupla těžba v Íránu, který od lednového zrušení sankcí svou produkci výrazně zvyšoval. Nárůst těžby v těchto zemích více než nahradil výpadky produkce v Libyi a Nigérii.

Kartel očekává, že poptávka po jeho ropě příští rok dosáhne v ročním průměru 33,01 milionu barelů denně. Pokud OPEC nechá těžbu beze změny, znamenalo by to denní nadprodukci zhruba 100 tisíc barelů.

Ministři OPEC se v září sejdou na neoficiální schůzce v Alžírsku. Po nedávném poklesu cen ropy na čtyřměsíční minima kolem 40 dolarů za barel se objevily zprávy, že někteří členové OPEC obnovili volání po zmrazení těžby. Letošní jarní pokus o sjednání dohody na zmrazení produkce mezi OPEC a významnými producenty mimo tuto organizaci skončil fiaskem.