AirBnB cílí už i na byznysmeny. (Ilustrační foto)

AirBnB cílí už i na byznysmeny. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Šest tipů, jak získat lepší výplatu: někdy pomůže i práce pro stát

  • 78
Ekonomika šlape na plné obrátky a šéfové většiny firem jen s obtížemi hledají nové pracovníky. Takřka ideální čas, kdy získat vyšší výdělek. Ale jak na to? Server iDNES.cz dal dohromady tento týden zveřejněné statistiky o průměrném výdělku s výsledky ankety mezi podniky z celého Česka. Výsledkem je následujících šest tipů.

Tyto rady ovšem nejsou něčím, co by vyšší výdělek automaticky zaručilo každému z nás. Řadu z nich také nelze provést ze dne na den. Nejjednodušší asi bude zajít za šéfem a požádat o zvýšení platu. Ale ne vždy to jde, mnoho firem svým zaměstnancům výrazněji přidat nechce. Dochází k paradoxům, kdy nyní nově příchozí zaměstnanci o dost vyšší výdělky, než ti současní.

Zbývá tedy pohlédnout se jinde. Podle ankety na serveru Profesia.cz je právě lepší finanční ohodnocení druhý nejčastějším důvodem, kvůli kterým lidé uvažují o změně. Nejčastější motivací pro změnu místa jsou lepší vyhlídky na kariérní růst.

1 Přestěhujte se do jiného kraje

Jako první ze statistik čouhá výrazný rozdíl mezi firemními mzdami v jednotlivých krajích. Dlouhodobě platí, že nejlépe platí firmy v Praze. Medián hrubé měsíční mzdy (tedy střední mzda, která o úrovni mezd vypovídá o něco lépe, než průměr, jenž tažený extrémně vysokými platy) tu dosahuje 28 317 korun.

Následuje Středočeský kraj, medián dosahuje - hlavně díky vysokým výdělkům v automobilkách - 24 394 korun. Na opačném konci žebříčku je Karlovarský kraj s mediánem 20 557 korun.

Byť v krajích s nejvyššími výdělky se nyní mzdy zvedají - vyjádřeno růstem v procentech - nejpomaleji, není moc pravděpodobné, že by se rozdíly mezi kraji v dohledné době srovnaly. Spíše se budou prohlubovat.

2 Dojíždějte za prací

V řadě případů není třeba se přímo za prací stěhovat přes půlku republiky. Nabídku spojenou s vyšším ohodnocením lze často najít pár desítek kilometrů od domova. A firmy v poslední době přidávají příspěvky na dopravu či rozšiřují svoz vlastními autobusy. Třeba Amazon do svého skladu v Dobrovízi u pražského letiště sváží 97 procent zaměstnanců nebo rokycanská textilka Borgers má autobusové svozy z bezmála padesáti vesnic v okolí závodů.

3 Zkuste štěstí v bance nebo v IT

Finanční sektor i informační technologie patří dlouhodobě k oborům, kde mají zaměstnanci nejvyšší mzdy. Medián v těchto odvětvích dosahuje bez pár stovek 40 tisíc korun. Navíc poměrně rychle rostou. Ale pozor! Jak naznačuje výrazný rozdíl mezi průměrnou a mediánovou mzdou, patří právě tyto obory k těm, kde je velké rozpětí platů. Medián pokladníka je 22 128 korun.

4 Nebo v automobilovém průmyslu

Jistou cestou k vyššímu výdělku jsou také automobilky a jejich dodavatelé. Tento průmysl patří k tahounům českého průmyslu, v řadě firem působí také silné odbory. Dokáží vyjednat, aby firmy přidaly svým zaměstnancům víc. V největší domácí automobilce Škoda Auto je průměrná mzda v dělnických pozicích přibližně 36 000 korun.

5 Jděte pracovat do státního

Může se hodit

Hledáte práci? Hledejte na správném místě - jobDNES.cz

Pro lidi s nižšími výdělky jednoznačně platí, že si přestupem do státních služeb přijdou na lepší peníze. Platí to hlavně pro regiony, kde výdělky zaostávají za celorepublikovým průměrem. Podle aktuální údajů je medián v podnikatelské sféře o 2 814 korun nižší než ve státním. Průměr je ale naopak ve firmách zhruba o pětistovku vyšší, což znamená, že ve státním jsou mezi příjmy jednotlivých zaměstnanců menší rozdíly.

Stát překvapivě platí v průměru lépe i ve zdravotnictví a ve školství.

6 Odejděte do zahraničí

Je to sice krajní možnost, ale žádná jiná nejspíš nepřinese skokové zvýšení platu na dvou- až trojnásobek. Zatímco v Německu je podle Eurostatu průměrná hodinová mzda 25 eur a v Rakousku 23,90 eura, v Česku dosahuje 7,2 eura. Výrazný rozdíl mezi Českem a vyspělou Evropu zůstane i po započtení rozdílných životních nákladů.