Tisíce Bulharů protestovaly proti vysokým cenám elektřiny od ČEZ

  • 484
Tisíce rozzuřených Bulharů v neděli ve zhruba 15 městech po celé zemi demonstrovaly proti údajně předraženým cenám elektrické energie. Protestující se podle agentury DPA dožadovali znárodnění místních poboček české společnosti ČEZ a rakouské EVN. Obě firmy v této balkánské zemi podnikají od roku 2005.

Podle agentury Reuters Bulhaři reagují na červencové třináctiprocentní zvýšení ceny proudu, které však naplno pocítili až nyní kvůli zvýšené spotřebě během chladné zimy.

V noci na neděli v Plovdivu útočníci zapálili dva vozy EVN, uvedl státní rozhlas. Na demonstraci v Sofii čelil ministr pro energetiku Deljan Dobrev sněhovým koulím, které na něj dav asi 800 lidí házel, když chtěl před budovou svého úřadu učinit prohlášení. Poté se demonstranti přemístili k parlamentu.

"Vyšší účty za elektřinu za prosinec a leden jsou způsobeny zvýšenou spotřebou během během zimy a vánočních svátků. V prosinci byla navíc právě kvůli Vánocům prodloužena odčítací doba ze 30 na 45 dní," řekla iDNES.cz mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Bulharský trh

Bulharská distribuční síť elektřiny je rozdělena mezi český ČEZ, rakouský EVN a rovněž českou společnost Energo-Pro.

V lednu roku 2005 ČEZ v Bulharsku převzal díky vítězství v privatizačním procesu 67 % akcií tří bulharských distribučních společností, které později sjednotil.

V zemi také vlastní uhelnou elektrárnu Varna, která je nejvýkonnějším uhelným zdrojem ČEZ (1 260 MW).

ČEZ podle ní v Bulharsku už obdržel stovky stížností na vyúčtování a všechny je postupně řeší. "Prodloužili jsme kvůli tomu otevírací dobu kontaktních středisek, více než 500 stížností už jsme zamítli, protože se neprokázalo žádné pochybení ČEZu," vysvětlila mluvčí. 

V černomořské Varně zadržela policie několik účastníků protestu, protože házeli kameny a vejce na sídlo tamního energetického operátora. V Blagoevgradu na jihozápadě země lidé na protest spálili poslední vyúčtování. V Plovdivu se sešlo asi 2000 lidí.

"Auf Wiedersehen (na shledanou) EVN," skandovalo asi 300 lidí v Burgasu. Organizátoři protestu pohrozili, že dokud bude tato rakouská společnost v zemi působit, budou před jejím sídlem demonstrovat každou neděli.

"Akci v Burgasu zorganizovali soukromé spolky a hnutí, není za tím politika. Je to proti přemrštěným účtům za elektřinu," citovala agentura FOCUS organizátory protestu.

Ukažte nám smlouvy, požadují demonstranti

Bulhaři se dožadují, aby vláda zveřejnila smlouvy s EVN a ČEZ. Tvrdí, že jejich účty za elektřinu se v lednu nejméně zdvojnásobily. EVN vysvětlil vyšší částky na složenkách delším zúčtovacím obdobím kvůli vánočním svátkům a příchodu nového roku a také tím, že oproti loňsku byl prosinec mnohem chladnější.

Tisíce Bulharů demonstrovaly proti vysokým cenám elektřiny od ČEZ.

Stejný názor zastával na mimořádné tiskové konferenci i Dobrev, který řekl, že energetické společnosti vystavily kvůli svátkům účty za uplynulých 38 až 40 dní místo obvyklých 28 dní. To podle něj znamená nejméně o třetinu vyšší účet, než je v jiných měsících.

Ceny proudu jsou v Bulharsku citlivým tématem, neboť zejména během zimy ukusují podstatnou část z rodiných rozpočtů. Průměrný měsíční plat je v zemi 8750 Kč.

Bulharsko není jedinou balkánskou zemí, kde se také ČEZ potýká s kritikou veřejnosti. Velké problémy má v Albánii, které vyústily i v rozsáhlý spor s Tiranou. ČEZ v zemi v lednu přišel o licenci na distribuci elektřiny, tento týden proto zahájil proti Albánii proces mezinárodní arbitráže, ve které chce dosáhnout odškodnění za zmařenou investici (více čtěte zde).

,