Insolvenční správce Sazky Josef Cupka

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Tiskovou zprávu od správce Sazky schvaloval klíčový věřitel

  • 31
Aleš Hušák a jeho spojenci obviňují insolvenčního správce Sazky Josefa Cupku z podjatosti. Nyní jejich slovům může nahrávat i fakt, že správcovu tiskovou zprávu upravoval mluvčí Komárkovy skupiny KKCG.

Středeční tisková zpráva o zásahu policie v Sazce, kterou médiím rozesílala mluvčí Sazky a insolvenčního správce Lenka Tichá, nejdříve prošla korekturou Dana Plovajka, který hájí barvy jednoho z klíčových věřitelů Sazky – skupiny KKCG Karla Komárka.

Vyplývá to z tiskové zprávy, která do redakce MF DNES přišla ve verzi i s revizemi.

O ně, respektive o "urychlené připomínkování", žádala sama Tichá. Textové korektury se chopil mluvčí KKCG Dan Plovajko, který ve zprávě udělal několik vcelku nepodstatných změn. Médiím byla pak zaslána jeho verze.

Mezi dalšími adresáty byli přímo správce Josef Cupka, Milan Tománek z PPF a také Josef Novotný, právník KKCG a také šéf věřitelského výboru Sazky.

Šlo o přátelskou výpomoc

Účastníci komunikace odmítají, že by to ukazovalo na cílenou spolupráci při mediální kampani proti Aleši Hušákovi a už vůbec ne na podjatost insolvenčního správce vůči některým účastníkům konkurzního řízení.

"Obě skupiny v tom mají nalito obrovské množství peněz, takže celá komunikace je velmi citlivá. Navíc jsme s Danem dlouholetí přátelé, takže jsem ho požádala o pomoc, aby mi udělal korekturu. Ale není to standardní proces, navíc o tom pan správce vůbec nevěděl," uvedla k tomu Lenka Tichá.

I podle Dana Plovajka šlo jen o přátelskou výpomoc. "S Lenkou se známe a kamarádíme asi patnáct let. Jednalo se čistě o soukromou radu a pomoc. Potvrdilo se mi, že každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán," uvedl na svou obranu Dan Plovajko.

Proč však celá komunikace absolvovala kolečko po dalších zástupcích PPF a KKCG včetně správce, který podle Tiché o ničem nevěděl?

"Josef Novotný jako předseda věřitelského výboru má ze zákona povinnost kontrolovat práci správce, ostatním to bylo zasláno jen pro informaci," vysvětluje Plovajko. To, že správce komunikuje s věřiteli, není podle nezávislých právníků ve své podstatě ze zákona problém.

Je to na hraně otázky zaujatosti, říká insolvenční odborník

"V obecné rovině má správce možnost komunikovat s věřiteli, ale měl by nějak rovnoměrně se všemi, nebo alespoň s většinou," myslí si Bohumil Havel, odborník na insolvenční právo z advokátní kanceláře PRK. "Ale takto selektivní komunikace s některými věřiteli je určitě trochu na hraně otázky podjatosti a zaujatosti," podotýká Havel, který patří ke spoluautorům tuzemského insolvenčního zákona.

Z jeho pohledu by zčásti mohla komunikaci obhájit přítomnost šéfa věřitelského výboru mezi příjemci. "Je možné argumentovat tím, že tak správce komunikuje s celým věřitelským výborem. Ale pak je otázka, proč zároveň směřuje i na dva vybrané věřitele," zamýšlí se Havel.

Událost se samozřejmě hodí odvolanému šéfovi Sazky Aleši Hušákovi, který ve firmě ztratil veškerý vliv. Je sice předsedou představenstva, ale už nemůže ani do své kanceláře. Jeho jedinou zbraní teď bude snaha celý konkurz zpochybnit. Spoléhá také na to, že mu soud uzná jeho odvolání vůči rozhodnutí soudu, které podal ve čtvrtek.

"Je to jednoznačný důkaz toho, co říkáme od samého začátku, tedy že doktor Cupka pracuje na zakázku pánů Komárka a Kellnera," reagoval Aleš Hušák. Podle něho by to měl být zásadní důkaz pro soud, který by měl znovu rozhodnout o odvolání správce Cupky.