Premiér Topolánek osobně zaručil Vlastimilu Tlustému a dalším kritikům reformy z řad ODS, že slevy na daních vyřeší v půlce příštího roku novela zákona.
"Pokud se za to osobně zaručil premiér, musím tomu věřit," řekl Tlustý MF DNES po skončení jednání. Tlustý podle svých slov dosáhl při jednání maxima možného. Tlustý také řekl, že telefonoval s ostatními členy platformy v ODS a předpokládá, že i oni pro reformu zvednou ruku.
V oficiálním usnesení Výkonné rady ale stojí, že koalice bude problém slev na daních řešit "na základě aktuálního rozpočtového a mzdového vývoje".
"Tady na jednání pan premiér použil termín, že přebírá osobní záruku za splnění tohoto závazku. A já myslím, že je těžko možné žádat víc. Nelze žádat řešení, které by šlo za hranice možností," uvedl Tlustý. Přiznal tak, že pokud rozpočet nebude v dostatečné kondici, na snižování daní by nemuselo dojít.
Nejdřív ano, potom možná
Kritici reformy uvnitř ODS v čele s poslancem Vlastimilem Tlustým prohlásili už včera, že reformu podpoří. Tomuto oznámení předcházel slib premiéra Topolánka, že reformu pozmění tak, aby na ni netratili lidé s příjmy pod dvacet tisíc. - více zde
Podle posledních úprav si právě tato skupina obyvatel měla kvůli reformě v roce 2009 pohoršit.
Dnes ale rebelové v ODS otočili. "Včera uzavřená dohoda se ukázala k ničemu," citovala ČTK poslance Vlastimila Tlustého. Několik hlasů od poslanců občanských demokratů tak bylo dál nejistých.
Podle lídrů ODS, lidovců a zelených by případné další úpravy daní měly být až otázkou budoucí novely. Tu by chtěli podle pondělní dohody prosadit v polovině příštího roku.
"V tuto chvíli s ohledem na výpadky obecních rozpočtů, krajských a státních se nic měnit nemůže. Až uvidíme příští rok výsledky roku 2007, pak přistoupíme k té novele," uvedl vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek.
Podle Tlustého je otázka, do jaké míry je příslib takové novely v příštím roce vymahatelný a do jaké míry by mohl být slib pouhou deklarací. Chtěl, aby úpravu provedl Senát ještě při projednávání této předlohy. Nakonec se nechal Topolánkem přemluvit.
Důvodem pro odmítnutí původního Tlustého návrhu bylo podle Topolánka i to, že vláda musí myslet na konvergenční kritéria pro přijetí eura.
"Problém je také to, že můžeme těžko předložit na rok 2009 zákon, který bude znamenat větší rozpočtový schodek veřejných rozpočtů, než jaký je závazek, který jsme učinili," řekl ČTK.
Český konvergenční program pro přijetí eura počítá s tím, že v roce 2009 by měl schodek rozpočtu činit 3,2 procenta, což je stále více, než EU považuje za normální.