Tohos. Ilustrační foto.

Tohos. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Tohos hlásí konec výroby hokejek

  • 2
Pro hokejově založenou Vysočinu je to pozoruhodná zpráva. Firma Tohos ukončila po čtyřiačtyřiceti letech výrobu hokejek ve Svratce na Žďársku. Produkce hokejek už firmě nepokrývala ani režijní náklady, peníze chyběly na placení elektřiny i plynu.

"Je to samozřejmě kvůli trvalému poklesu odbytu. Dalším důvodem je, že nemáme v rodině pokračovatele, který by to po nás dělal. A nám je už přes pětasedmdesát," řekl Ivan Hobza, jeden z jednatelů společnosti Tohos.

Výrobní prostory teď Tohos nabízí k pronájmu jinému výrobci hokejek, nebo na jiný druh dřevovýroby.

Firma už měla letos na jaře pouhé čtyři zaměstnance. Před patnácti lety jich vyrábělo osmnáct. Ve Svratce si byl kdysi pro hole i Bobby Hull ze zámořské NHL. S hokejkami ze Žďárska střílel góly svého času i slavný útočník Oldřich Válek.

Tohos začínal v šedesátých letech

Tohosu stále ještě fungují internetové stránky. Na nich se píše, že společnost nabízela hole od roku 1965, tehdy pod názvem Vítěz speciál. Od začátku 80. let prodávala hokejky pod označením Tohos. V roce 1991 se firma vrátila po restitucích původním majitelům, kteří v tradici pokračovali až do letoška.

Zatímco objekt byl Hobzovým vrácen bezplatně, materiál, zásoby a strojní výbavu museli s pomocí úvěru odkoupit. Alena Hobzová dostala v roce 1950 dům od svých rodičů k osmnáctým narozeninám a vlastnila ho do znárodnění v roce 1959. Tehdy byla v budově ještě pilníkárna, v 19. století i papírna a hamr.

Nejlepších výsledků Tohos dosahoval ve druhé polovině 90. let, když z bran závodu odcházelo přes 40 tisíc kusů hokejek ročně a obrat dosahoval až deseti milionů korun.

V roce 2004 už firma vyprodukovala "jen" 25 tisíc holí. Hobzovi skončili výrobu letos na jaře po hokejové sezoně. "Tohos nebyl jediný výrobce, tradice výroby sportovního náčiní u nás ve městě pokračuje dál," upozornil starosta Svratky Boris Jakubík.

Svratka s výrobou holí nekončí

Hokejky nejvyšší kvality, srovnatelné s holemi světových značek, dál nabízí svratecká společnost Swerd. Zásobuje i handicapované hráče sledge hokeje. Dříve se její výrobky prodávaly pod značkou Rekord. Od roku 2002 jsou k mání pod označením Swerd.

Dlouhou tradici, sahající až do první republiky, má i výroba sportovních potřeb ve svratecké firmě Ehrenberger. Byla založena v roce 1924 kolářem Josefem Ehrenbergerem, který vyráběl lepené celodřevěné lyže a saně.

V roce 1958, tedy už sedm let před Tohosem, se přešlo na výrobu holí Vítěz speciál, které znal celý hokejový svět. Hráli s nimi například bratři Holíkové, Jan Suchý, František Tikal, Augustin Bubník či Vladimír Zábrodský.

"V roce 1964 byla výroba z politických důvodů násilně přestěhována. Ani tato křivda neodradila syna Josefa Ehrenbergera, který začal vyrábět lepená pádla, s nimiž vyhráli tuzemští sportovci několik titulů mistra světa. V roce 1980 jeli s těmito pádly naši vodáci olympiádu v Moskvě"“ píše se na webu firmy Ehrenberger.

V devadesátých letech si Ehrenbergerovi založili firmu zabývající se výrobou tělocvičného nářadí a dřevěných schodišť do interiéru.

Výroba hokejových holí značky Stoon také stále funguje na Jihlavsku, konkrétně ve Stonařově. "Uděláme zhruba dvacet tisíc hokejek ročně," vyjádřil se Zdeněk Bláha, majitel firmy s pěti zaměstnanci. Konkrétnější údaje sdělovat nechtěl. "Vývoj trhu bych také nechtěl hodnotit," požádal Bláha. Zmínil jen, že společnost má odbyt holí na hokej a hokejbal po celé České republice.