Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Topolánek: Budoucnost energetiky je spojená s jadernou energetikou

  • 7
Řešením energetických otázek České republiky by měla být jaderná energie. Premiér Mirek Topolánek na dnešním Energetickém kongresu uvedl, že je "alfou a omegou" dalšího vývoje a musí být budoucností české energetiky. Kromě jádra by se měly podporovat úsporné a nízkoemisní technologie, uvedl premiér.

Česko by podle Topolánka také mělo využívat domácí zdroje uhlí nebo vodní elektrárny.

Podle dřívějších vyjádření premiéra by rozšíření výroby elektřiny z jaderných zdrojů mohlo přinést její zlevnění a zároveň by bylo nejlepší cestou ke snížení emisí oxidu uhličitého. S dalším rozvojem jaderné energetiky v Česku ale nesouhlasí koaliční zelení. Podporuje ho ale naopak ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podle energetických odborníků jaderné elektrárny nepředstavují pružný zdroj, který se dobře přizpůsobuje výkyvům poptávky. Například podle ČEZ, který je největším výrobcem elektřiny v Česku, se budoucí energetická koncepce bez jádra neobejde. "Žádný jiný bezemisní zdroj dosud není schopen vyrobit potřebné množství elektřiny. Jadernou energii pokládáme za nejlepší možné řešení z hlediska ekonomiky i ekologie," řekl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

ČEZ zvažuje dostavět původně plánované bloky v Temelíně a Dukovanech. Firma předpokládá zahájení stavby dalších dvou bloků Temelína v roce 2013, první by měl být dokončen v roce 2020. Nyní je stavba posuzována z hlediska dopadu na životní prostředí (EIA).

Vláda předloží energetickou koncepci na podzim

Výhled tuzemské energetiky zpracovává Státní energetická koncepce, kterou by vláda měla představit na podzim. Současně by měl vzniknout návrh "programu energetické odolnosti České republiky", který bude obsahovat opatření v energetice na příštích deset let. - čtěte Vláda na podzim předloží energetickou koncepci

Aktuální návrh Státní energetické koncepce počítá s rozvojem jaderné energetiky. Podíl jádra na výrobě elektřiny by se do roku 2030 měl zvednout z dnešní třetiny na polovinu.

Často zmiňované obnovitelné zdroje Topolánek doporučuje jen jako doplňující zdroje.

Česko by se podle dřívějšího vyjádření premiéra mělo snažit maximálně využít domácích zdrojů a nezvyšovat dále závislost například na Rusku, které nechalo Evropu 14 dní bez plynu kvůli sporu s Ukrajinou.

Návrh energetické politiky tak počítá také se stavbami dalších plynových zásobníkům, propojením nově plánovaného plynovodu Nabucco s Českem či dovozem zkapalněného plynu v kontejnerech.

Podle údajů Energetického regulačního úřadu zhruba dvě třetiny loni vyrobené elektřiny pocházely z uhelných elektráren, více než třetina z jádra. Z obnovitelných zdrojů pocházely zhruba čtyři procenta energie.

,