Plakát hnutí ANO před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014

Plakát hnutí ANO před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014 | foto: Hnutí ANO

Návrat trafik. Firmy Českých drah hlídají politici ANO i ČSSD

  • 192
Zrušte trafiky, volte profíky, lákalo hnutí ANO před volbami na billboardech. Půl roku před další cestou k urnám je situace jiná. ANO společně s ČSSD a KDU-ČSL se dohodly, že své zástupce pošlou do čtyř dceřiných firem Českých drah.

Většinou jde o bývalé či současné komunální či krajské politiky, kteří se k nové práci dostali hlavně díky členství v politické straně, odbornost nehrála hlavní roli. „Existuje dohoda mezi stranami, že si do dceřiných firem každá strana nominuje jednoho zástupce,“ potvrdil poslanec a šéf kampaně ČSSD Jan Birke.

První změny v dceřiných firmách už nastaly. Nejznámější tváří, která se na železnici vrací po mnoha letech, je někdejší brněnský primátor Roman Onderka, který zasedne v dozorčí radě státního nákladního dopravce ČD Cargo.

„Problematice rozumí a bude dobré, aby pomohl dohlédnout na jednolitý management firmy, která podle mého názoru není v dobré kondici,“ vysvětlil Birke Lidovým novinám, proč Onderku navrhl.

Onderka je nicméně podle zjištění MF DNES pouze jedním z řady politiků, kteří nastupují do vedení firem patřících Českým drahám. Do dozorčí rady opravárenské firmy DPOV jde například bývalý náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu Alois Mačák (ČSSD), který na post ve vedení kraje rezignoval v září 2015 kvůli statisícovým darům od soukromých firem (více čtěte zde).

Mačák v současnosti působí jako ředitel pražské kanceláře výrobce výhybek DT-Výhybkárna a strojírna, který má na tuzemském trhu faktický monopol. Podle Birkeho pro něj mluví odbornost. „Dvacet let se pohybuji v dopravě, mám v tomto oboru dlouhodobé zkušenosti,“ uvedl Mačák.

Místopředseda zlínské ČSSD Roman Vaigel bude v dozorčí radě společnosti ČD-Telematika. Ten působí mimo jiné v dozorčí radě státní firmy Čepro nebo v Dopravním podniku měst Zlín a Otrokovice.

Kasal bude v další dozorčí radě

Hnutí ANO rovněž poslalo do dceřiných firem Českých drah své zástupce. „Vybírali jsme je podle doporučení a odbornosti,“ prohlašuje šéf dozorčí rady Českých drah a náměstek ministra dopravy za ANO Milan Feranec.

Hospodaření Výzkumného ústavu železničního, dlouhodobě vysoce ziskové firmy, tak nově hlídá za ANO Roman Zarzycký. V hnutí působí jako zastupitel v Plzni a uvolněný (placený) šéf kontrolního výboru, s dopravou zkušenosti nemá. „Jako předseda kontrolního výboru mám s mechanismy kontroly zkušenosti,“ namítá Zarzycký. Podle Ferance má mít na starosti například kontrolu výdajů na marketing.

ČD Cargo spolu s Onderkou pohlídá Jiří Švachula, který je za ANO místostarostou městské části Brno-střed. Do opraváren DPOV míří za ANO Jan Nečas, uvolněný předseda výboru pro dopravu a územní plánování Jihomoravského kraje.

A dozorčí rady firem státního dopravce obsadí i lidovci. Exposlanec Jan Kasal, který už od roku 2014 hlídá hospodaření ČD Cargo, si navrch přibere práci v dozorčí radě VÚŽ. K dalším personálním změnám má ještě dojít v příštích týdnech. I když obvykle změny v dozorčích radách formálně schvaluje vedení Českých drah, v tomto případě jde jen o plnění přání politiků z vládní koalice.

Splněná přání vládní koalice

České dráhy neuvedly přesně, kdo se v dozorčích radách změnil, reagovaly jen na konkrétní osoby. „Všechny změny budou v zákonné lhůtě zveřejněny v obchodním rejstříku,“ řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Podle něj byli noví členové na pozice voleni na základě jejich pracovních zkušeností v příbuzných oborech, jako je například strojírenství nebo doprava. Odměny členů dozorčích rad firma nezveřejňuje, řádově jde o desítky tisíc korun měsíčně.

Zatímco v případě mnoha jiných firem musí projít kandidát do dozorčí rady pohovorem u výboru pro personální nominace zřízeného u Úřadu vlády, dceřiných firem Českých drah se taková povinnost netýká.

Podle mluvčího Úřadu vlády Martina Ayerera nemá výbor dostatečnou pravomoc projednávat personální změny v jejich dozorčích radách. „Není zde splněn předpoklad majetkové účasti státu. Společníkem je totiž nikoliv stát, ale mateřská obchodní společnost, která má majetkovou autonomii,“ vysvětlil Ayrer.