Třebíčská továrna na zmrzlinu vyrobí za hodinu devět tisíc nanuků Míša

  13:56
Třebíčská firma Tipafrost je jedním z nejvýznamnějších výrobců mražených krémů v České republice. O kvalitu a chuť jejích výrobků se stará také výrobní ředitel akciové společnosti Tipafrost Miroslav Krupica. "I po těch letech mi náš nanuk Míša stále chutná," říká v rozhovoru pro MF DNES.
Nejznámějším třebíčským výrobkem, v zemi velmi oblíbeným, je tradiční tvarohový

Nejznámějším třebíčským výrobkem, v zemi velmi oblíbeným, je tradiční tvarohový Míša. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Z malé firmy, která startovala počátkem 90. let v nové hale na zelené louce s jedním dovezeným jugoslávským strojem, se postupem času stal druhý největší výrobce zmrzliny v republice. Když začala firma v Třebíči fungovat, její hlavní sortiment tvořily nanuky na dřívku.

Závod se postupně rozšířil o nová strojní zařízení, výrobní kapacity a další skladové prostory. V současnosti disponuje výrobní kapacitou deset milionů litrů našlehané směsi ročně.

"Náš výrobní sortiment lze rozdělit do několika skupin: zmrzlina na dřívku, extrudované impulzní výrobky, kornouty, ruská zmrzlina, rodinná balení a zmrzlina pro gastronomii," popsal výrobní ředitel společnosti Miroslav Krupica.

Nyní linky třebíčského Tipafrostu jedou na plné obrátky, producenti zmrzliny jsou totiž především sezonní odvětví potravinářského průmyslu.

Nejznámějším třebíčským výrobkem, v zemi velmi oblíbeným, je tradiční tvarohový Míša. Když stroje jedou naplno, vyrobí devět tisíc těchto nanuků za hodinu.

Míša, tradiční a oblíbený tuzemský nanuk, se vyrábí jen v Třebíči. Čím je charakteristický?
Je to poctivá zmrzlina s vysokým procentem smetany a tvarohu. A taky meruňkového a jahodového pyré - v ovocných variantách.

Odkud jsou suroviny?
Tvaroh i smetanu vozíme z Polabských mlékáren v Poděbradech, pyré ze zahraničí.

Miroslav Krupica

  • Je mu 36 let a žije v Třebíči. Pracuje jako výrobní ředitel a předseda představenstva Tipafrost, a. s.
  • Vystudoval potravinářskou technologii a ekonomiku managementu. Ve firmě pracuje od roku 1997.
  • Je ženatý, má tři děti. Mezi jeho koníčky patří především rodina, kutilství, akvaristika. Zajímá jej i studium komunistické totality.

Proč neberete tvaroh z některé vysočinské mlékárny?
Tvaroh na Míšu musí mít přesná specifika, aby výrobek chutnal, jak jsou lidé dlouhá léta zvyklí. Aby měl například správnou kyselost. To nám ale žádná mlékárna z Vysočiny nedokázala nabídnout, tak jsme navázali spolupráci se Středočechy. Míša je jeden z mála výrobků, který se roky nemění, receptura se drží stále stejná.

Uspěl váš nejslavnější produkt Míša jinde než v Česku a na Slovensku, kde je tradiční?
Ne, a je to zvláštní. Ani se mu v zahraničí vlastně nedělala nějaká výrazná marketingová podpora. Tvarohová zmrzlina byla vyvinuta v Laktosu Praha v roce 1962. Loni jsme slavili narozeniny, padesát let. Za socialismu byly na trhu tři čtyři zmrzliny, tato byla nejlepší a lidi si na to zvykli. Tvarohová zmrzlina a polárkový dort jsou naprosto specifické a typické pro území bývalého Československa. Jinde to zákazníci neznají a nikdy si to neoblíbili. U nás si ale oba typy výrobků stále drží vysoký potenciál zákazníků.

Z jakých surovin se vyrábějí vaše zmrzliny?
V sortimentu máme asi 250 výrobků, něco je naše, většinou ale děláme pro obchodní řetězce a velké nadnárodní společnosti, jako je třeba Unilever. Vyrábíme zmrzliny smetanové, tvarohové, z rostlinného tuku i vodové. Celkově zpracujeme přes pět tisíc tun zmrzlinové směsi za rok.

Kolik firem v zemi vlastně vyrábí zmrzlinu?
Je to spíš okrajový byznys. Zabývá se jím pět větších firem. My jsme podle dostupných informací druhá největší.

Existují nějaké statistiky, kolik sní ročně průměrný Čech zmrzliny?
Průměrně je to necelých pět litrů na hlavu. Kdo myslíte, že jí v Evropě sní nejvíc?

Firma Tipafrost

  • Společnost existuje od roku 1992. Nejvíce se tam vyrábí tvarohové zmrzliny a zmrzliny z rostlinného tuku - Míša, polárkový dort.
  • V Třebíči vzniká také zmrzlina smetanová či vodová. Ročně Tipafrost zpracuje výrobky z pěti tisíc tun směsi do podoby nanuků na dřívku, polárkových dortů nebo do gastronomických van.
  • Sortiment firmy čítá 250 výrobků. Má vlastní sortiment, ale převážně dodává své výrobky obchodním řetězcům a koncernům, jako je třeba Unilever.
  • Počet zaměstnanců stálých 80. Počet zaměstnanců sezonních 100. Roční obrat 200 milionů

Italové?
Omyl, seveřané. Švédi, Dáni, Finové, Norové. Přes 12 litrů na osobu. Asi jsou zvyklí na zimu. Nebo hraje roli, že mají krátké dny a dlouho tmu, potřebují zahnat špatnou náladu. A především jsou zvyklí konzumovat zmrzlinu jako moučník po obědě. Mezi námi - je to méně kalorické. Podstatnou část složení zmrzliny tvoří kvalitní suroviny a také zašlehaný vzduch a voda, aby zmrzlina byla jemná, lahodná, porcovatelná a méně kalorická. Člověk tak zkonzumuje při stejně vypadajícím objemu méně kalorií, než když si dá ten moučník.

Tipafrost vyrábí zmrzliny od roku 1992. Jaké byly začátky?
Složité. Postavila se hala na zelené louce, na starém stroji dovezeném z bývalé Jugoslávie se začaly dělat nanuky na dřívku. V roce 1994 se přidávaly další produkty jako polárkové dorty, kornouty, rolády. Nyní jsme schopni vyrábět téměř všechny druhy zmrzliny.

Kde všude, tedy ve kterých státech mají zákazníci možnost ochutnat vaše výrobky?
Třeba v Holandsku, Belgii, Švýcarsku, Francii, Rakousku, Slovinsku, na Slovensku, v Chorvatsku i jinde.

Je pravda, že když si koupím v různých státech vanilkovou zmrzlinu, bude všude jiná? Že existuje něco jako národní chuťový vkus?
Je to tak, jak říkáte. Všude se vanilka používá trochu jinak. Každá země má specifické příchutě, liší se stát od státu. Třeba v Rakousku jsou daleko máslovější a krémovější chutě než u nás. My se více podobáme Německu.

Setkal jste se s naprosto zvláštním požadavkem na zmrzlinu?
Setkal. Bývá to od obchodníků, kteří by chtěli přijít s novinkou, peckou, která by ohromila a produkt by převálcoval všechny ostatní. Vymýšlejí se různé příchutě, které navzorkujeme, uděláme nabídky, ale většinou se do výroby neuvedou. Nejvíc se prodává zmrzlina vanilková, tvarohová, čokoládová, jahodová. Ostatní příchutě jsou jen doplněk.

A ty "divné" příchutě?
No, tak objevil se už nápad od zákazníků či dodavatelů ingrediencí dělat zmrzlinu koprovou, mrkvovou, pivní, slaninovou, bylinkovou, sýrovou a podobně. Nic z toho nakonec nebylo. Moc specialit se na českém trhu nenajde a řekl bych, že o to český zákazník ani nemá zájem. Na trhu by se to neujalo.

Koho tu máte na ochutnávání vzorků?
Máme zkušenou technoložku, která připraví vzorky. Čtyři pět lidí z různých úseků firmy se sejde a ochutnávají a hodnotí, zda to je, či není cesta. Na specifické příchutě mohou přistoupit malé cukrárny, ale velkovýroba na tom stavět nemůže.

Jak je to s ovocem, které se do zmrzlin přimíchává?
Vozíme si pyré, které je pouze z čistého stoprocentního ovoce bez jakýchkoli přísad. Pyré z meruněk se vozí z Rakouska, jahodové zase ze Španělska. Lesní směs je tuzemská. Něco se vozí i z Jižní Ameriky. Nejvíc ale frčí jahody.

Jak je to s polevami? Je v hnědé polevě čokoláda?
Polevy bereme od tuzemských a slovenských firem. Kupujeme jen dražší, kvalitnější, protože vyrábíme většinou prémiovější výrobky a u těch se s vyšší cenou počítá. Záleží na složení polevy. V Čechách jsme zvyklí na polevy a moc se nepoužívají čokolády. Když mají kakaové polevy dobrou recepturu, jsou lahodné, rozplývají se na jazyku a jsou k nerozeznání od čokolád. A teď jdou dobře i bílé polevy. V kombinaci s ovocem to chuťově vyznívá velmi dobře.

Děláte zmrzliny i v zimě?
Snažíme se. Když to vezmu podle kalendáře, tak od ledna do dubna vyrábíme od pondělí do pátku maximálně na dvou linkách. Od dubna do srpna vyrábíme nepřetržitě včetně sobot a nedělí na třech linkách. Od září do konce roku je výroba omezená na několik dnů v měsíci. Dělá se údržba a příprava na další sezonu. Jsme hodně sezonní, jak je hezky, stoupá spotřeba zmrzliny raketově nahoru.

Jak se vlastně zmrzlina vyrábí?
Jeden den se směs uvaří, dá se do tanku, kde uzraje. Pak se zpracovává do různých tvarů a obalů, zabalí se a putuje na tři dny do mrazicího skladu, kde je suchý mráz minus 25 stupňů Celsia.

Jaký je váš nejluxusnější výrobek?
Jsou to zmrzliny pro Tesco ve značce Tesco Finest. Jde o kelímky na úrovni značky Häagen-Dazs, ve variantě vanilka s makadamovými ořechy. Nedělá se toho moc, ale jde určitě o to nejdražší, co vyrábíme. Je tam použito několik velmi drahých a kvalitních surovin.

Jak to máte se zmrzlinou vy? Dáte si ji rád?
Samozřejmě. Nejraději tvarohovo-meruňkovou nebo smetanovou.

Když jedete do Itálie, ochutnáte tu jejich?
Jasně. Je to jedna z kolébek zmrzliny. Mají tradici řemeslné malovýroby v malých cukrárnách. Co ráno vyrobí, to ten den prodají. Neskladují. Mají po generace děděné receptury a stálé zákazníky. To se nedá vyrábět průmyslově: je to velmi drahé a struktura výrobku díky rychlé spotřebě je jiná. V průmyslové výrobě musíte garantovat trvanlivost čtyřiadvacet měsíců. Výrobek tedy musí být připravený trochu jinak. Když my něco vyrobíme, je to pod laboratorním dohledem, hotový produkt leží u nás tři dny v karanténě, dělají se mikrobiologické rozbory, než odjede k zákazníkovi.

Máte profesionální deformaci?
Ano. U nás ve firmě máme všichni stejnou. Přerovnáváme v obchodech boxy s nanuky, aby byly pod ryskou s minus 18 stupni. Co je nad, je znehodnocené, na nanucích se dělají krystalky vody. Taky se díváme, jak jsou mrazáky zavezené naším zbožím. Je to věčný souboj mezi výrobcem a prodejcem. Ale v dobrém.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Trest pro exšéfa zadlužené Evergrande. Doživotně nesmí obchodovat s akciemi

19. března 2024  10:09

Chuej Kcha Jen, šéf zadlužené čínské realitní firmy China Evergrande, má celoživotní zákaz...

Japonsko už nemá záporné úroky. Centrální banka po 17 letech zvýšila sazbu

19. března 2024  6:37,  aktualizováno  8:10

Japonská centrální banka (BOJ) v úterý podle očekávání jako poslední na světě upustila od záporných...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...