Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ. | foto: iDNES.cz

Trest pro ČEZ může být až 18 miliard, vina se však zatím neprokázala

  • 205
Jak je možné, že úředníci Evropské komise „vlítnou“ do české firmy a kontrolují její data z počítačů a mobilních telefonů jejích manažerů? Mají na to právo? Co ČEZ a J&T kuly za pikle, že kvůli tomu dorazilo „komando“ dvaceti kontrolorů z Bruselu? Proč takovou kontrolu nemůže provést český antimonopolní úřad?

Z odpovědí na tyto otázky vyplývá především to, že ČEZ už je zkrátka velkou evropskou firmou a že evropští úředníci mají některé pravomoci opravdu široké.

1. Proč inspektoři Evropské komise do firem kolem ČEZ a do Energetického průmyslového holdingu vtrhli? Mají na to právo?
Bylo to na základě podnětu, o jehož autorovi se zatím jen spekuluje. Podle Bruselu mohly firmy ČEZ a J&T značně narušit hospodářskou soutěž na českém velkoobchodním trhu, což mělo vést k posílení role ČEZ a vyloučení jeho konkurence. Kontrola to má potvrdit, nebo vyvrátit.

Pravomoc komise má podle svého nařízení č. 1 z roku 2003: "Podniky a sdružení podniků se musí podřídit kontrolám nařízeným na základě rozhodnutí komise. Rozhodnutí musí stanovit předmět a účel kontroly, stanovit datum, kdy má začít, a uvést sankce podle článků 23 a 24 a právo na přezkoumání rozhodnutí soudním dvorem. Komise přijímá taková rozhodnutí po konzultaci s orgánem pro hospodářskou soutěž členského státu, na jehož území se má kontrola provést."

Martin Roman                         

Martin RomanPolostátní ČEZ, kterému šéfuje, se dlouhodobě snaží získat vlastní zdroje uhlí pro své uhelné elektrárny. Zatím se energetický kolos nebyl schopen dohodnout na dodávkách po roce 2012 s bývalou Mosteckou uhelnou. S tou se hádá také kvůli elektrárně Počerady a kvůli prodeji
International Power Opatovice.

2. Proč nezasáhl jen český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže?
Evropská komise zasahuje v případě podezření z narušování hospodářské soutěže v případech, kdy může být narušen trh více zemí. Její neohlášené inspekce jsou předběžným krokem.

3. Může při takovýchto raziích asistovat policie?
Inspektoři mohou podle komise policii dané členské země požádat o pomoc, což podle ministra vnitra Martina Peciny také učinili. Kdyby kontrolované firmy s razií nesouhlasily, mohou se obrátit na vnitrostátní soud. Ten pak může maximálně požádat Evropskou komisi o zdůvodnění kontroly. Nesmí však zpochybnit její nezbytnost ani požadovat informace ze spisu, který na základě zkoumání kontroloři komisi předloží.

Zákonnost rozhodnutí bruselské vlády může přezkoumat pouze Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Kontrolované firmy ČEZ, Energetický průmyslový holding a J&T včera oznámily, že budou s inspektory spolupracovat.

4. Jaké sankce v případě provinění firmám hrozí?
V krajním případě může pokuta za zneužití dominantního postavení a ovlivňování cen na trhu dosáhnout až deseti procent obratu firmy za poslední kalendářní rok. Teoreticky by tak ČEZ mohl dostat pokutu až osmnáct miliard korun.

5. Jak dlouho může razie trvat?
Může trvat i několik týdnů.

Daniel Křetínský

Daniel KřetínskýV roce 2003 se stal partnerem ve slovenské finanční skupině J&T a letos získal 20procentní podíl v nově budovaném energetickém holdingu, v němž jsou kromě něj J&T i finančníci z PPF. Byl to právě on, kdo J&T přeorientoval na energetický byznys a kdo dojednal s ČEZ řadu obchodů.

6. Znamená vpád inspektorů EU do českých firem, že se automaticky dopustily něčeho nekalého?
Nemusí. "Skutečnost, že Evropská komise takové inspekce provádí, neznamená, že se společnosti protisoutěžního chování dopustily, ani nepředjímá výsledek samotného vyšetřování," potvrdil mluvčí zastoupení Evropské komise v České republice Martin Stašek. Bez velmi vážného podezření by však komise razii neprovedla.

7. Může razie narušit některé obchody ČEZ?
Reálný chod firmy by samotná razie narušit neměla. Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové přítomnost auditorů neovlivnila chod žádného oddělení. Akcie firmy však včera ztratily po zveřejnění informací o razii 2,5 procenta své hodnoty. To snížilo cenu firmy za jediný den asi o dvanáct miliard korun.

8. Může kontrola komise vtrhnout i do jiné české firmy?
Pokud její obchody zasahují trh více zemí v Evropské unii, je pravděpodobné, že ji mohou eurokontroloři navštívit. Takových firem však u nás moc není.

9. Jak moc jsou razie Evropské komise tajné?
Kontroly jsou neohlášené, ale nepodléhají žádnému utajení. Kontrola tak nemůže být nikdy absolutně nečekaná. Vědí o ní úředníci komise, která jejich provedení schvaluje, antimonopolní úřad dané země nebo i policie jako v tomto případě. Trestní odpovědnost za vyzrazení záměru neexistuje.

Pavel Tykač

Pavel TykačOd konce 90. let se neukazuje na veřejnosti (foto z roku 1995), ale své peníze vydělané v privatizaci zahálet nenechal. Investoval do Českých radiokomunikací a stejně jako J&T vydělal na růstu akcií ČEZ. V roce 2005 si koupil 49 procent v Mostecké uhelné, která tvoří základ jeho majetku. Dnes vlastní 50 procent.

,