Logo bitcoinu

Logo bitcoinu | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Zmizelé miliardy. Třetina obchodníků s bitcoiny už čelila útoku hackerů

  • 98
Hackeři podle studie napadli za posledních šest let až třetinu všech obchodních platforem s bitcoiny, tvrdí expert. Navíc neexistuje jednotná politika v případě náhrady ztrát. Odborníci se tak shodují, že řešení otázky bezpečnosti této měny je zatím v nedohlednu.

Tento měsíc ukradli hackeři z jedné z největších digitálních burz Bitfinex bitcoiny v přepočtu za 1,6 miliard korun. V roce 2014 došlo zase ke krádeži bitcoinů za 650 milionů dolarů (později byla část zase objevena) z burzy MtGox.

Věříte matematikům více než vládám? Bitcoin slibuje revoluci, ne zisk

Podle dat, které dostala agentura Reuters k dispozici, se až třetina bitcoinů v obchodních platformách stala útokem hackerů a téměř polovina vzniklých obchodních platforem zase následně zanikla.

Zvyšující se riziko pro držitele bitcoinů se ještě umocňuje tím, že neexistuje žádné pojištění vkladů, které by utlumilo ztráty.

„Existuje obecné tušení mezi komunitou držitelů bitcoinů, že každé centralizované uložiště je rizikové,“ říká profesionální obchodník, který ztratil díky útoku hackerů na burzu Bitfinex kolem 25 tisíc korun.

„To znamená, že během obchodování nad tím člověk vždy přemýšlí. Říká si, ztratil jsem ve srovnání s jinými ještě málo, znám obchodníky, kteří přišli o miliony dolarů,“ míní.

Řešení v nedohlednu

„Zůstávám skeptický k tomu, že se najde nějaký klíč, který vyřeší bezpečnostní problémy této měny. Žádná technologie, kryptoměna, nebo finanční mechanismus nebude zcela bezpečný proti útoku hackerů,“ říká Tyler Moore, odborník na kyberbezpečnost z University of Tulsa’s Tandy School of Computer Science.

Podle jeho studie přibližně třetinu všech bitcoinů v obchodních platformách mezi lety 2009 a 2015 napadli hackeři. Pro srovnání ze šesti tisíc bankovních poboček ve Spojených státech došlo jen u 67 k nějakému porušení ochrany dat.

Asi nejdůležitějším faktorem, který nějakým způsobem hodnotí riziko investic, je i to, jak budou poškození odškodněni. Podle Moora to finanční instituce obchodující s kryptoměnami řešily různě. Po útocích na Bitfinex dostali okradení poukázky, které budou moci přeměnit na jmění v mateřské společnosti. V případě MtGox poškození na náhradu škody stále čekají.

Experti tvrdí, že velká centralizovaná místa, která udržují vklady, budou vždy cílem hackerů. Problémem tak je, že pokud hackeři napadnou klasické účty, vždy je tam ještě třetí strana, která do toho procesu vstupuje. To se ale neděje v případě bitcoinů. Dá se tedy očekávat, že se hackeři budou nadále o centralizované instituce s bitcoiny zajímat.